سوالات کنکور چگونه طراحی می شوند؟

برخلاف افسانه رایجی که در اذهان مردم است و می گوید طراحان سوال به جایی نامعلوم برده می شوند و روزها و هفته ها پشت درهای بسته و در قرنطینه سوالات را طرح می کنند، زمان طرح سوال های کنکور سراسری یک دوره خاص نیست.
طراحان سوال در تمام طول سال به طراحی تست های کنکور مشغولند و این تست ها را به سازمان سنجش می دهند تا آنها به بانک سوالات وارد کنند. طراحان به مکان های مخصوصی از سازمان سنجش می روند که ورود هرکسی به آنجا ممنوع است و سوال ها را می نویسند و تحویل می دهند.

IMG14501658


این طراحان هم ممکن است دبیر دبیرستان های سراسر کشور باشند و هم استاد دانشگاه. نهادهای آموزشی چون وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه ها طراحان خود را به سازمان سنجش معرفی می کنند. این سازمان مدتی با طراحان به طور آزمایشی کار می کند و در حین کار توانایی و شخصیت فردی آنها را می سنجد. پس از اینکه صلاحیت عمومی و تخصصی طراحان تایید شد، آنها را به گروه های مخصوص درسی مربوط به هر فرد وارد می کنند.


در سازمان سنجش هر درس، گروه مخصوص دارد که سوالات آن درس را طرح می کنند. مثلاً گروه ریاضی، شیمی یا ادبیات هر یک از این گروه ها ۲۰ تا ۳۰ نفر عضو دارند. تست هایی را که در این گروه ها طرح می شوند، یک کمیته پنج، شش نفره متشکل از طراحان با سابقه هر درس بازبینی می کنند و سپس اجازه اضافه شدن آن تست ها را به بانک سوالات می دهند. به این ترتیب بانک سوالات هر درس به تدریج در طول سال پربارتر می شود.


در این بانک همیشه چندهزار سوال وجود دارد و هر سال نیز به تعداد آن افزوده می شود. این بانک سوالات را در کامپیوتر مرکزی سازمان سنجش که به شدت از آن مراقبت می شود نگه میدارد. موارد امنیتی نیز طوری لحاظ شده است که به محض دسترسی غیرقانونی به کامپیوتر اطلاعات درون آن پاک شود.


هنگامی که وقت برگزاری آزمون سراسری می رسد، مسوولان برگزاری از میان بانک سوالات برای هر درس چندبرابر تعداد مورد نیاز تست بیرون می آورند. این تست ها باید با موارد حذفیات کتاب های درسی در هر سال که از قبل به دانش آموزان اعلام می شود، تطبیق داده شوند. هرگاه مسوولان مطمئن شدند که تست ها از موارد حذف شده کتاب های درسی نیست، آن را برای چاپ در دفترچه های سوال برمی گزینند.به این ترتیب روند طراحی و آماده سازی دفترچه سوالات کنکور سراسری به پایان می رسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.