سوالي که خيلي ها مي پرسند : چگونه شيمي بخوانم؟

شيمي جز درس هاي مهم براي موفقيت همه­ي دانش آموزان است،در رشته­ي تجربي بواسطه­ي ضريب بالاي اين درس دانش آموزان توجه بيشتري به آن دارند اما دانش آموزان ساير رشته ها به هيچ وجه نبايد از اين درس غافل شوند، بعد از بررسي که از تعدادي از دانش آموزان به عمل آمد متوجه شدم که اکثر آن­ها روش صحيحي براي مطالعه­ي اين درس ندارند و اغلب با اينکه مي­گويند در اين درس مطالعه­ي کافي دارند در پاسخگويي به سوالات دچار مشکل­اند و سوال مشترکشان اين است که چگونه شيمي بخوانم؟

براي موفقيت در اين درس لازم است به تمامي جملات کتاب درسی مسلط باشيد به عنوان مثال ممکن است شما مفاهيم اساسي ساختار اتم را کاملا بشناسيد اما اگر از شما درباره کشفيات رادرفورد سوال شود دچار ترديد شويد،­ يا اينکه ترتيب عناصر يکي از گروه­هاي اصلي جدول تناوبي را فراموش کنيد که موجب شود سوالي ساده به نظرتان دشوار بيايد.

chem2

پس علاوه بر يادگيري مفاهيم بايد مطالب را به حافظه بسپاريد، براي اين کار تعداد مرورها را افزايش داديد و هيچ مطلبي را براي مدت طولاني کنار نگذاريد،در هنگام مطالعه از خود سوال کنيد و مانند يک معلم آن را براي خود توضيح دهيد، براي بخاطر سپردن سعي کنيد پس از مطالعه هر قسمت بدون نگاه کردن به کتاب مطالبي را که احساس مي­کنيد فراموش مي­شود بنويسيد، با اين روش ذهن شما فعال­تر مي­شود که بعد از يادداشت کردن با مراجعه مجدد به کتاب فهم بيش­تر و دقيق­تري نسبت به آن مطلب پيدا مي­کنيد.

به کامل خواندن عادت کنيد، در درس شيمي مطالبي با عنوان فکر کنيد، مشاهده کنيد، همچون دانشمندان، درآزمايشگاه شيمي وحتي حاشيه کتاب ارزش يکساني با متن اصلي کتاب دارند.آنقدر به نمودارها مسلط باشيد که با ديدن هرکدام از آنها تشخيص دهيد با چه هدفي و يا در ارتباط با کدام واکنش آورده شده است.درمسايل شيمي اغلب با اعداد اعشاري روبرو مي شويد، هنگام مطالعه مباحث درس شیمی به خصوص برای کنکور تمام محاسبات را بدون استفاده ازماشين حساب انجام دهيد تا سرعت­ عمل شما در انجام محاسبه بالا برود.

تسلط به کتاب شيمي زمينه­ي اصلي براي موفقيت در امتحانات پاياني، نهايي و کنکور سراسري است. براي مطالعه­ي اين درس وقت کافي بگذاريد و تست­هاي کنکور را هم حتما مطالعه کنيد، با بررسي آزمون­ها اشتباهات خود را بيابيد وآن­ها را برطرف کنيد. بي شک با تمرین و ممارست درصحيح خواندن اين درس نتايج رضايت بخشي خواهيد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.