«سپاسگزاری»، راهی هموار برای رسیدن به موفقیت(بخش ۱ از ۳)

آن روزها و زمانی که هنوز اثری از بیماری همه‌گیر کرونا نبود، یک روز که وارد کلاس می‌شدم، مثل همیشه سلام بالا بلندی کردم و پرسیدم: «چطورید بچه‌ها؟!» هنوز کلامم به پایان نرسیده بود که یکی از دانش‌آموزان با صدایی کشیده و بی‌حال گفت: «بد»، و دیگری در ادامه گفت: «افتضاح». با خنده پرسیدم: «اون وقت چرا؟» که ولوله‌ای در کلاس راه افتاد و یک صدا گفتند: «چرا نه؟ امتحانات نهایی نزدیکه. خیلی هم آماده نیستیم. کنکور هم پشتشه. خسته هم هستیم. حوصله هم نداریم و اصلاً حال درس خواندن هم نداریم!»
 
با جدیت گفتم: «و مریض هستیم و تا چند ساعت دیگه هم بیشتر زنده نیستیم. مادر و پدرمون هم مریض هستند. شب‌ها تو خیابون می‌خوابیم و از گرسنگی، نای بلند کردن دستمون رو هم نداریم و لباسی برای پوشیدن نداریم! …»
 
چند نفری خندیدند و یکی از بچه‌ها گفت: «درسته وضعمون به این بدی‌ها نیست، اما چرا باید همیشه خودمون رو با بدتر از خودمون مقایسه کنیم؟ خیلی‌ها هم هستند که وضعشون بهتر از ماست. ما حالمون گرفته است که چرا مثل اونها نیستیم.»
 
گفتم: «در هر حال باید شکرگزاری کرد؛ برای اینکه شکرگزاری، شما را در فضای امن و آرامش الهی قرار می‌ده و افکارتون از فضای منفی به فضای مثبت وارد می‌شه، و وقتی فضای منفی را پشت سر بگذارید، بدون شک شرایطتون تغییر می‌کنه و به خواسته‌های بحقتون می‌رسید.»
 
چهره‌های کنجکاو و نگاه‌های پر از سؤال بچه‌ها را که دیدم، با هم قرار گذاشتیم که نحوۀ شکرگزاری را با هم تجربه کنیم؛ تجربه‌ای که به گفتۀ دانش‌آموزان، برای کلاس ما بسیار مفید و مؤثر بود و من امیدوارم شما نیز بتوانید از آن بهره ببرید.
 
healthcare-e-learning1

 
من خوش شانسم
 همین الان فهرستی از همۀ چیزهای بزرگ و کوچکی که دارید و به خاطر آنها باید سپاسگزار باشید، تهیه کنید و خدا را به خاطر این نعمات سپاسگزاری کنید. اکثر اوقات، تمرکز کردن روی چیزهایی که نداریم، بسیار آسان‌تر است. فارغ از اینکه چه چیزهایی دارید یا اینکه چه چیزهایی ندارید، بسیار مهم است که وقت بگذارید و تمام چیزهایی را که دارید و می‌توانید به خاطرش سپاسگزار باشید، به یاد بیاورید. برای تهیۀ این فهرست، به دنبال چیزهای عجیب و غریب نگردید؛
 
برای مثال بنویسید: «خدایا ! بسیار سپاسگزارم که می‌توانم ببینم؛ چون داشتن حس بینایی، به من این امکان را می‌دهد که علاوه بر دیدن زیبایی‌های دنیا، کارهای مورد علاقه‌ام را بدون کمک دیگران انجام دهم.»
 
یا اینکه بنویسید: «خدایا ! سپاسگزارم که امکان یادگیری از اشتباهاتم را به من دادی؛ چون اگر هرگز اشتباه نکنیم، چیز زیادی نمی‌آموزیم.»
 
یا آنکه بنویسید: «خدایا ! سپاسگزارم که فرصت سواد آموزی و رفتن به مدرسه را به من دادی و من می‌توانم بخوانم و بنویسم؛ زیرا این موقعیت که برای من فراهم کردی، فرصتی است که بسیاری از انسان‌ها از آن محروم هستند.»
 
شاید عده‌ای از شما، به شمردن این نعمت‌ها بخندید و بگویید که اینها چیز‌های اساسی و حقی مسلّم هستند؛ اما چه کسی گفته است که شما چنین حق مسلّمی دارید؟! اگر روزی این توانایی را در خودتان دیدید که به خاطر تمام آنچه که در اطرافتان دارید، سپاسگزار باشید، آن گاه جهان هستی هم موتور بخشش را به سمت شما، که پر از قدردانی و سپاسگزاری شده‌اید، روشن می‌کند.
 
پس به تمام این موهبت‌ها به دیدۀ نوری بنگرید که منبع آن نور، خداوند است، و بدانید هنگامی که از موهبت قدردانی برخوردار شوید، در نزدیک‌ترین راه به سوی هدفتان قدم می‌گذارید؛ زیرا شکرگزاری، همچون اهرمی است که می‌تواند فریادهای پوچ ذهن ما را به آرامش، خلاقیت و عشق تبدیل کند. وقتی سپاسگزاری می‌کنید، نشان می‌دهید که نعمت‌ها فراوانند و به فراوانی باور دارید و این فراوانی در زندگی‌تان روز به روز زیادتر می‌شود. همچنین با انجام این کار، لیاقت و شایستگی‌تان را به جهان هستی نشان می‌دهید، و مهم‌تر از همه، در فرکانس منبع، یعنی خداوند، قرار می‌گیرید. این فرکانس، نزدیک‌ترین فرکانس به خواسته‌های هر فردی است و دقیقاً با روح هر انسانی هماهنگی دارد.
 
از همین روست که در آیۀ ۷ سورۀ ابراهیم خداوند می‌فرماید: «لَیِن شَکَرتُم لَاَزیدَنَّکُم و وَلَیِن کَفَرتُم إِنَّ عَذابی لَشَدیدٌ»یا به قول مولانا: «شکر نعمت، نعمتت افزون کند    کفر، نعمت از کفت بیرون کند»
 
در اینجا داستان شخصی را که بینایی یک چشم خود را از دست داده بود، اما سپاسگزار پروردگار بود که یک چشم دیگر دارد، به یادتان می‌آوریم که عبرت انگیز است. می‌خواهیم بگوییم این امکان وجود ندارد که انسان شاکر باشد و در عین حال بدبخت باشد؛ زیرا فکر کردن به بدی، آن را بزرگتر می‌کند، و فکر کردن به خوبی و شکرگزاری بابت آن، آن را بزرگ می‌کند، و آنچه در فکرمان، به آن بال و پر می‌دهیم، بلافاصله در رفتار بیرونی ما منعکس می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.