شاد بودن را تجربه کنید(قسمت دوم)

"اندوه" واژه‌ای است که بسیاری از کنکوری‌ها با آن آشنا هستند و حداقل در برهه‌هایی از سالی که برای کنکور درس می‌خوانند، گرفتار آن می‌شوند؛ زمانی که حس می‌کنند با توجه به تلاششان، نتیجه مورد نظر خود را کسب نکرده‌ یا از امیدها و آرزوهایشان فاصله گرفته‌اند و احتمال رسیدنشان به آنچه می‌خواهند، کم است. در این زمان‌ها چه باید کرد؟ زمان‌هایی که یک نوجوان ۱۸ ساله احساس می‌کند که شور زندگانی در او کمرنگ شده است.
 
پیش از هر چیز بدانید انسان‌های زیادی هستند که سختی‌های زیادی را متحمل شده یا به بیماری‌های مهلکی مبتلا شده‌اند. بسیاری از این افراد در طول سال‌ها به تجربه‌هایی رسیده‌اند که ارمغان و دستاورد آن «درک زیبایی زندگی» بوده است. نکته‌های زیر، راه‌های رسیدن به همین درک زیبایی است.
 
index

از رویارویی با مشکلات فرصت بسازید
این اصل مهم را همواره به خاطر داشته باشید که زندگی بدون مشکل، بی‌معنی است، و در واقع همه آن چیزی که در نظر ما خوب جلوه می‌کند، زاییده مشکلاتی است که با آنها دست و پنجه نرم می‌کنیم. مشکلات شما می‌تواند یک فرصت باشد؛
 
پس در هیچ شرایطی نپذیرید که به آخر خط رسیده‌اید. همین زنده بودن شما، بزرگترین بهانه برای شکرگزاری است. از اینکه زنده هستید و می‌توانید این زندگی را با نگاه درست خود به شادمانی بگذرانید، خوشحال و شکرگزار خدای مهربان باشید.
 
انتقاد پذیر باشید
انتقاد در ماهیت خود نکته مثبتی است و درک این موضوع، راه را برای تغییر و مهم‌تر از آن، تحول شما هموار می­کند؛ زیرا بخشی از موفقیت‌های شما به نحوه برخورد شما با منتقدانتان بر می‌گردد. گاه دوستان و همکاران شما کارهایی را به شما گوشزد می‌کنند که انجام ‌آنها می‌تواند باعث پیشرفتتان گردد؛ برای مثال، وقتی کسی از شما می‌خواهد که به جای برخوردهای خشن با گشاده رویی و لبخند با دیگران روبرو شوید، و به جای فریاد زدن، آرام صحبت کنید یا اینکه منفی باف نباشید، مطمین باشید که شما را به سمت شادی بیشتر هدایت می‌کند.
 
اطمینان داشته باشید که وقتی شادی را به دیگران می‌بخشید  خودتان نیز از آن بی‌نصیب نمی‌مانید. در ضمن  بخش عمده‌ای از تلاش و همت شما باید این باشد که خودتان را بشناسید و در عین حال برای خودتان احترام قایل شوید. وقتی به این مرتبه رسیدید، دیگر انتقاد را با ایراد اشتباه نخواهید گرفت، بلکه از آن به عنوان شانس یا دریچه‌ای به سوی پیشرفت و تعالی یاد می‌کنید.
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.