شرایط صحیح مطالعه درسی

برای موفقیت در مطالعه باید از ابتدای کار،درست شروع کنید؛ یعنی برنامه‌ی درسی خود را طوری تنظیم کنید که از خواندن کتاب‌ها هدفی واضح و روشن را دنبال کنید.

1- هنگام مطالعه‌ی یک کتاب ابتدا از قسمت‌های آسان و جذاب شروع کنید و بعد به سراغ بخش‌های مشکل‌تر بروید. این کار را می‌توانید با مرور قسمت‌های خوانده‌شده‌ی قبلی آغاز کنید. قسمت‌های آسان علاقه‌ی شما را به خواندن افزایش می‌دهد.

088

2- در برنامه‌ریزی درسی خود موضوع‌های مشابه را پشت سر هم قرار ندهید و هرگز آن‌ها را یکی پس از دیگری مطالعه نکنید.

3- اگر می‌خواهید چند کتاب را در یک روز مطالعه کنید ابتدا زمان‌های خواندن و ترتیب قرار گرفتن آن‌ها را مشخص کنید و بعد به مطالعه بپردازید.

4- حتی‌المقدور برای یک کتاب بیش از 2 ساعت وقت در نظر نگیرید. زمان‌های مطالعه را به بازه‌ی دوساعته تقسیم کنید. تصور نکنید که هر چه زمان مطالعه‌ی یک کتاب بیش‌تر باشد بهتر است! برعکس هر چه زمان کوتاه شود و موضوع مورد مطالعه عوض شود، میزان یادگیری افزایش می‌یابد.

5- اگر می‌خواهید در 6 روز هفته، شش درس بخوانید، هرگز هر درس را تنها در یک روز نخوانید. بهتر است هر روز را به 6 قسمت زمانی تقسیم کنید و در هر قسمت، یک درس را بخوانید.

6- به روش تدریجی درس بخوانید؛ یعنی در طول دوره درس بخوانید و خواندن درس‌ها را به نزدیکی آزمون موکول نکنید. تداوم در طول دوره بسیار بهتر از مطالعه‌ی فشرده و با تراکم در چند روز قبل از آزمون است.

منبع:kanoon.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.