شرایط لازم برای یک مطالعه درسی کارآمد(قسمت سوم)

روش مطالعه
مطالعه بايد براساس يکي از سيستم‌هاي مطالعاتي باشد تا کارايي لازم را داشته باشد. در زير به يکي از کارآمدترين اين سيستم‌ها مي‌پردازيم:
سيستم مطالعاتي pqrst
اين عبارت اول کلمات زير است که در ادامه به شرح هرکدام مي‌پردازيم:
مراحل قبل از مطالعه
پيش‌‌مطالعه
سوال‌گذاري
مراحل حين مطالعه
خواندن
خلاصه‌نويسي بعد از مطالعه
مرورکردن
تفکرکردن
تازه‌کردن مطالعه
‌قبل از پرداختن به توضيح مراحل مطالعه لازم است نکات زير را بدانيد. اين نکات کمک مي‌کنند تا يک حالت خوب را به مدت طولاني حفظ کنيم و خود را با آن سازگار کنيم و مرتبا در تصميمات جديدمان در هنگام درس خواندن دچار مشکل نشويم.

bnj

 

نحوه ايجاد عادت جديد
سنگ بزرگ برنداريد: براي گرفتن تصميم جديد نبايد از همان اول تصميم هاي خيلي بزرگ گرفت. بلکه بايد از تصميم‌هاي کوچک‌تر شروع کرد. يعني دانش‌آموزي که عادت ندارد درس بخواند، نبايد يک برنامه روزانه 10 ساعته آغاز کند؛ بلکه بايد با يک برنامه 2 ساعته شروع کند تا بتواند اين روند را ادامه بدهد وگرنه منحني اين تغييرات، سينوسي خواهد شد و فرد يک هفته مي تواند و يک هفته نمي تواند.


از بروز مشکل در حین انجام تصمیمتان اصلا نترسيد. در موقع ايجاد عادت جديد، کارايي فرد بين 21 تا 40 روز کاهش پيدا مي‌کند؛ يعني هر فردي که مي‌خواهد رفتار جديدي را آغاز کند بايد بداند که در وهله اول نه تنها اتفاق مثبت خاصي نمي‌افتد بلکه اتفاقات منفي نيز پيش مي‌آيد و راندمانش کم مي‌شود. براي همين در فرهنگ شرقي عادت به چله‌نشيني داريم يعني اگر فرد مي‌خواهد عادتي را در خود ايجاد کند حدود 40 روز بايد رياضت بکشد اما خوشبختانه از آنجا که نام انسان از دو ريشه انس و نسيان گرفته شده است، وضعيت قبليش را سريع فراموش (نسيان) مي‌کند و به وضعيت جديد عادت مي کند (انس.)
منتظر نقطه‌ آغاز براي شروع تحول جديد نباشيد
«از شنبه»، «از اول ماه»؛ اينها بدترين حرفهايي است که مي‌شود براي آغاز يک حرکت نو انتخاب کرد. واقعا سه‌شنبه يا جمعه چه گناهي کرده‌اند که هيچ‌وقت به عنوان مبدا تغيير و تحولات قرار نمي‌گيرند.
هر وقت خواستيد تغييري در خود ايجاد کنيد مثل رژيم‌گرفتن، نماز اول وقت خواندن، درس خواندن و هر حرکت مثبت ديگري که به ذهنتان رسيد بيهوده آن را به تاخير نيندازيد و نگوييد از شنبه يا از اول ماه اين کار را شروع مي کنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.