شرایط مطالعه صحیح و کارآمد

در این مقاله به بیان اجمالی شرایط یک مطالعه کارآمد که مورد سوال بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور است می پردازیم:

*** روزها را با ورزش آغاز و براي تقويت روحيه خود، اهدافتان را در ذهن تجسم كرده، هرگونه ترديد در رسيدن به آنها را دور بريزيد كه ترديدها بازدارنده هستند. براي رسيدن به اهداف خود در زندگي تلاش كنيد.  

*** وجود سلامت و آرامش ذهني و عاطفي شرط اصلي مطالعه خوب است، بنابراين بايد تلاش كنيد كه در آرامش فكري هرچه بيشتر به مطالعه بپردازيد و در پي ايجاد آرامش فكري و بهداشت رواني باشيد.   

*** ذهن آدمي همچون اعضاي بدن براي فعاليت‌هاي روزانه خود به موادغذايي و اكسيژن كافي نيازمند است، شما با تغذيه مناسب، انرژي مورد نياز خود را تامين كنيد. البته تغذيه مناسب، يكي از مهمترين عوامل موثر در افزايش كارآيي حافظه است. مغز انسان احتياج به اكسيژن كافي دارد، با تنفس در هواي تميز و سالم سعي كنيد رفع خستگي كرده و ميزان اكسيژن و بازدهي مغز را افزايش دهيد.   

*** مكان مطالعه همچنين بايد عاري از سر و صدا باشد و عوامل و محركهايي كه منجر به حواس‌پرتي مي‌شوند در آنجا به حداقل ممكن برسانید.

quiet_zone-200x200

*** نور و حرارت مكان مطالعه بايد مناسب باشد. دماي 20 درجه و نور متوسط كه نه خيلي زياد باشد و نه كم، مفيد خواهد بود.   

*** براي مطالعه در روز، زمان مشخصي را در نظر بگيريد؛ به طوري كه در آن زمان به هيچ كار ديگر نپرداخته، آمادگي كامل برای مطالعه داشته باشيد.   

*** نشستن پشت ميز مطالعه بهترين وضعيت مطالعه است، لذا از دراز كشيدن بپرهيزيد كه تمركز حواس را از بين مي‌برد و موجب خواب‌آلودگي مي‌شود. 
*** سعي كنيد در هنگام مطالعه به حافظه خود فشار نياوريد. از متراكم كردن زمان فراگيري، جداً بپرهيزيد و در فعاليت‌هاي ذهني بين هر 30-40 دقيقه يك بار به مدت 5 دقيقه استراحت و تنفس عميق داشته باشيد. 

هنگامي كه بسيار خسته هستيد و يا بعد از مدتي مطالعه خسته شده و تمركز حواس خود را از دست داده‌ايد، بهتر است سعي نكنيد مطالعه را به طور اجبار ادامه دهيد. اين امر باعث دلزدگي شما از مطالعه خواهد شد.  

*** بهتر است در محل به خصوصي مطالعه كنيد و مكان مطالعه خود را كمتر تغيير دهيد. استفاده از يك مكان مشخص براي مطالعه به تمركز حواس كمك مي‌كند.   

*** اگر گاهي اوقات خسته شديد حتماً كتاب‌ها را رها كنيد و به يك كار ديگر مثل تفريح کردن به همراه خانواده مشغول شويد و از مطالعه كردن در حالت كسل بودن بپرهيزيد خواهيد ديد كه بعد از آن چقدر شور و هيجان براي ادامه كار درس خواندن و مطالعه كردن خواهید داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.