شش روش موثر و کارآمد برای درس خواندن

در این lمقاله به بیان 6 راهکار ساده و در عین حال موثر برای مطالعه و درس خواندن می پردازیم.

در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید.

آمار نشان داده که ذهن انسان در زمان‌های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان‌های طولانی عمل می‌کند؛ بنابراین حتی اگر زمان کمی برای درس خواندن فرصت دارید، آن را به فواصل زمانی کوتاه‏تر تقسیم کنید.

وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید.

نکته مهمی که بایستی همواره به خاطر داشته باشید این است که در زمان‌هایی که خسته، عصبانی، حواس‌پرت و شتاب‌زده هستید درس نخوانید. زمانی که مغز انسان در حالت آرامش است، مانند یک اسفنج اطلاعات را جذب می‌کند، برعکس زمانی که استرس دارید، تلاش شما برای یادگیری بی‌فایده است.

index

درس‌ها را در همان روز مرور کنید.

زمانی که چیز جدیدی یاد می‏گیرید، سعی کنید در همان روز نکات مهمش را دوره کنید. با گذشت چند روز، برای یادآوری آن مطالب به تلاش بیش‌تری نیاز خواهید داشت.

مرحله به مرحله پیش بروید.

ممکن است باور نداشته باشید که همیشه از کل به جزء و از بزرگ به کوچک رسیدن، روش کارایی در امر یادگیری در سنین مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعی کنید یک درک کلی از مطلب داشته باشید سپس وارد جزئیات شوید.

محیطی مناسب برای درس خواندن فراهم کنید.

برای مطالعه ‏ی مفید داشتن جایی مخصوص این کار ضروری است. بهترین مکان برای مطالعه میز شخصی و اتاقی جدا از جریان‌های غیر درسی است.

با برنامه‌ریزی مناسب، درس خواندن را به عادت تبدیل کنید.

عموماً اگر ساعات مشخصی از روز را برای درس خواندن برنامه ‏ریزی کنید، خیلی زود به آن عادت خواهید کرد. بدون تخصیص ساعات مشخصی از روز، ممکن است هیچ‌ گاه وقت درس خواندن پیش نیاید. یک روش مناسب برای این کار یادداشت کردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل این‌که از پزشک وقت گرفته‌اید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.