شيوه‌هاي صحيح تست زني(بخش اول)

 شما داوطلبان عزيز! تاکنون براي آمادگي در آزمون سراسري، مراحل مختلفي را پشت سر گذاشته ايد و کم کم زمان آن مي رسد تا خود و معلوماتتان را در اين آزمون بسنجيد. این نکته بسیار کلیدی و مهم را به خاطر داشته باشید کهبخش بسيار مهمي از نتيجه کنکور سراسري، بستگي به مهارت شما در تست زني دارد. درواقع، تست زني، مرحله اي است که شما در آن، حاصل تمام زحمات و مطالعه خود را روي پاسخنامه نشان مي دهيد؛ به همين دليل چگونگي تست زني در کنکور از اهميت بسيار زيادي برخوردار است.

افراد بسياري در امتحاناتي چون کنکور شرکت مي‌کنند، اما قبول نمي‌شوند. در مواردي علل عدم قبولي آنها به مسايلي غير از عدم مطالعه يا مطالعه ناکافي مربوط مي‌شود. آنها در واقع، شيوه‌هاي پاسخ دادن به سؤالات چهار گزينه‌اي را نمي‌دانند، و اين مهارتي است که با کمي تکرار و تمرين به دست مي‌آيد. با اين شيوه‌ها شما مي‌توانيد درصد پاسخ هاي درستي را که به سؤالات مي‌دهيد، افزايش دهيد و احتمال قبولي خود را بالا ببريد. اين نکات را به ذهن بسپاريد و حتماً تمرين کنيد.

images

بررسي اجمالي از سؤال‌ها داشته باشيد
سؤال‌ها را به طور اجمالي بررسي کنيد، راهنمايي ها را به دقت بخوانيد و متوجه تعداد و نوع سؤال ها باشيد و وقت خود را طبق ارزش سؤال‌ها زمان‌بندي کنيد. اين بررسي اجمالي مي‌تواند به شما کمک بسياري بکند و از احتمال بروز اشتباه در درک سؤالات جلوگيري نمايد. همچنين گام اساسي براي شروع کار تست زني است.
 
زمان را در نظر داشته باشيد
زمان، يکي از عواملي است که قبل از تست زدن و پاسخگويي به آزمون‌هاي تستي بايد مدنظر باشد. يکي از مشکلاتي که داوطلبان در حين پاسخگويي به سؤال‌ها با آن روبرو مي‌شوند، کم آوردن وقت و دستپاچه شدن آنهاست. براي برطرف نمودن اين مشکل بايد سعي کنيد که وقت خود را با توجه به ارزش هر سؤال زمان‌بندي کنيد و مدت زماني که براي پاسخگويي به آن سؤال صرف مي‌کنيد، هماهنگ با تعداد سؤالات باشد.
 
يکي از راههاي موفقيت در کنکور، برگزاري آزمون‌هاي مشابه کنکور در منزل است. خوب است براي مهارت در تست زني در منزل نيز، شرايطي شبيه به آزمون سراسري به وجود بياوريد و ساعتي را که زمان آن قابل تنظيم باشد در نظر بگيريد و به تعدادي از آزمون‌هاي سال هاي قبل سازمان سنجش با زمان مشخص پاسخ دهيد.
 
سرعت عمل داشته باشيد

سرعت عمل، باعث استفاده مطلوب ما از زمان مي‌شود و در آزمون هاي تستي اهميت بسزايي دارد. برخي از افراد در کارهايشان سرعت کمتري دارند. اين گروه، بنا به دلايلي، بخشي از وقت خود را هدر مي‌دهند. اين زمان هاي از دست رفته در برخي از کارها و فعاليت ها چندان مشهود نيست، ولي در کارهايي چون تست‌زني و بويژه سر جلسه کنکور اهميت اساسي دارد. معمولاً کساني که تمرکز بيشتري دارند و مطالب را خوب خوانده باشند در پاسخگويي حضور ذهن دارند و با سرعت عمل بيشتري پيش مي‌روند،

ولي برخي ديگر از افراد به دليل کندي عمل و نه به خاطر فقدان تمرکز، وقت خود را از دست مي‌دهند. اين افراد بايد بيشتر تمرين کنند و سرعت عمل خود را افزايش دهند. اين افراد براي انجام اين کار بهتر است که علت کندي عمل خود را تشخيص دهند و اقدام به رفع آن کنند. براي افزايش سرعت عمل مي‌توانيد زماني را براي انجام کارهاي خود و بويژه تست زدن اختصاص دهيد و سپس سعي کنيد که در اين فاصله تعدادي تست بزنيد و رفته رفته سعي کنيد تعداد تست‌هايي را که در اين فاصله زماني مي‌زنيد، افزايش دهيد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.