شيوه‌هاي صحيح تست زني(بخش دوم)

دقت کنيد
نکته مهم ديگر در تست زدن، دقت است. در پاسخ به سؤال‌هاي چهار گزينه‌اي بايد دقت کنيد که خانه مورد نظر را اشتباه پر نکنيد. خيلي از داوطلبان با آمادگي کامل سر جلسه حضور مي‌يابند، ولي با يک بي‌دقتي، پاسخ سؤالي را در يک خانه ديگر که مربوط به سؤال ديگري است، پر مي‌کنند و بدون توجه به شماره سؤال‌ها، همه پاسخ‌ها را تا آخر جابجا مي‌زنند. اين مشکل، يکي از شايع‌ترين بي دقتي‌ها در تست زني است که باعث از بين رفتن وقت و نمره داوطلب مي‌شود؛ به همين دليل دقت کنيد که در موقع پر کردن پاسخنامه دچار چنين اشتباهي نشويد و شماره هر سؤال را با شماره پاسخنامه تطبيق دهيد. سؤال‌ها و جواب‌ها را دقيقاً بخوانيد. نکات ريزي در سؤال‌هاي چهار جوابي هست که ممکن است خواننده را دچار اشتباه کند که در زير به آنها اشاره مي‌کنيم
.
اکثر اشتباهاتي که در هنگام تست زدن پيش مي‌آيد مربوط به افعال جملات است. سؤالاتي که آخرشان با کلماتي چون «مي‌شود» و «نمي‌شود»، «مي‌باشد» و «نمي‌باشد»، «است» و «نيست» و … تمام مي‌شود، ممکن است داوطلب را دچار خطا کند. عدم دقت در هنگام تست زدن موجب مي‌شود که فرد گزينه اشتباه را انتخاب کند. پاسخ هايي که از نظر قواعد دستوري با سؤال هماهنگي ندارند، غالباً غلط هستند؛ مثلاً صورت مساله به صورت جاي خالي است و از شما خواسته ‏مي‏شود که جاهاي خالي را با جواب درست پرکنيد و يکي از گزينه ها اصلاً مناسب آن جاي خالي نيست؛ چرا که از لحاظ دستوري جايش آنجا نيست.
 

images

نکته ديگر اينکه در آزمون‌هاي چهار گزينه‌اي معمولاً چهار گزينه شباهت زيادي به هم دارند و ممکن است که داوطلب با خواندن اولين گزينه، آن را صحيح بداند و از خواندن سه گزينه ديگر خودداري کند. توجه داشته باشيد که چهار گزينه را حتماً بخوانيد و با مقايسه کردن، آنها را انتخاب کنيد.
 
در سؤالات جور کردني، بتدريج که موارد را باهم جور مي‌کنيد، آنها را حذف کنيد؛ در اين صورت، پاسخ ها کمتر خواهند شد و احتمال کاربرد مجدد آنها کاهش خواهد يافت. در موقع حدس زدن، معمولاً اولين حدس شما درست است؛ بنابراين، زياد وسواس به خرج ندهيد تا جواب را عوض کنيد؛ مگر در مواقعي که مطمين هستيد حدس اول شما غلط بوده است. پاسخ هايي را که مي‌بينيد غلط است، کنار بگذاريد و بدين طريق تعداد پاسخ‌ها را محدود کنيد تا احتمال پيدا کردن پاسخ صحيح را بيشتر کنيد.
 
تمرينات تست زني را بموقع شروع کنيد
تست زني بايد در سه مقطع انجام شود. مقطع اول که همزمان با شروع مطالعه مباحث درسي است؛ يعني هر مبحثي که خوانده مي‌شود، بايد تست‌هاي همان مبحث را زد. مقطع دوم زماني است که مباحث و کل کتاب تمام مي‌شود و بايد تست همه مباحث را زد، و مقطع سوم زماني است که کل دروس تمام شده باشد و حالا بايد تست سال‌هاي قبل را زد. اين تست‌هاي مختلط و تست کنکور سال‌هاي قبل باعث مي‌شود که شخص عادت کند تا در يک زمان تست دروس مختلف را بزند و آنها را با يکديگر خلط نکند؛ يعني براحتي بتواند در يک زمان تست رياضي، شيمي، فيزيک، ادبيات و … را بزند و در اين ميان، آنچه را که در ذهن دارد گم نکند.

با انواع سؤالات تستي آشنا شويد

علاوه بر مطالعه دقيق، آنچه در کنکور اهميت دارد، آشنايي با نوع سؤالات تستي است. مسلماً کسي که با شيوه پاسخ به سؤالات تستي آشنايي داشته باشد، در آزمون بهتر عمل مي‌کند تا افرادي که هيچ گونه آشنايي با اين گونه سؤالات نداشته باشند و اين کار با تمرين، آسان مي‌شود. با اينکه تا کنکور، زمان زيادي باقي نمانده است، اما شما داوطلب عزيز مي‌توانيد در همين مدت کم نيز، چندين آزمون از سؤالات کنکور سال‌هاي قبل را به شيوه کنکور سازمان سنجش در خانه برگزار کنيد تا هم با سؤالات کنکور بيشتر آشنا شويد و همين‌طور مهارت تست زني خود را بالا ببريد.
 
سخن آخر

نکته پایانی که لازم است در اینجا حتما به آن اشاره ای داشته باشیم این است که خيلي از عوامل مي‌توانند شيوه پاسخ فرد به سؤالات را تحت تاثير قرار دهند. اگر فرض کنيم که تمام شرايط مطلوب وجود داشته و فرد با آگاهي کامل در جلسه امتحان حضور پيدا کرده باشد، شيوه تست‌زني، عامل بسيار مهمي است که به صورت يک کانال ارتباطي دانسته‌هاي او را بر پاسخنامه منتقل مي‌کند. موارد ساده‌اي چون افزايش سرعت عمل، دقت و رعايت نکاتي در مورد شيوه پاسخ دادن به سؤال ها، مي‌توانند کارآيي شما را بالا ببرند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.