شیوه‌ی صحیح تست‌زنی با تمام جزئیات(بخش اول)

همان‌طور كه می‌دانید یكی از مهم‌ترین تفاوت‌های سال كنكور با دبیرستان، نیاز فراوان به تست و افزایش تسلط بر مباحث مطالعه شده از طریق تست زنی است. به همین دلیل این مبحث، مبحث بسیار مهمی می‌باشد و باید آن را کاملا جدی بگیرید.


به‌طور كلی ۳ نوع تست مختلف داریم:
۱) آموزشی ۲) ارزیابی ۳) جمع‌بندی

ابتدا به توضیح تست‌های آموزشی می‌پردازیم:

۱) تست آموزشی:

الف) دروس عمومی:

در درس‌های عمومی حدود دو روز بعد از مطالعه تست بزنید. البته تفاوت‌هایی بین درس‌های عمومی مثل عربی و و دین و زندگی نیز وجود دارد؛ مثلا عربی باید در همه‌ی تست‌ها هر ۴ گزینه و پاسخ تشریحی كاملا بررسی شود و نمی‌توان در ابتدا تست زمان‌دار زد، اما در درس دین و زندگی، مطالعه اهمیت نسبتا بیش‌تری دارد و باید تعداد دفعات بیش‌تری را به مطالعه اختصاص داد.

ب) دروس اختصاصی:

۱ ـ همراه با مطالعه، مثال را حل كنید: برای بهتر یادگرفتن، ضروری است كه حین مطالعه، مثال‌های لا به‌لای جزوه و كتاب را حتما حل كنید.
۲ ـ زدن تست همراه مطالعه: با شروع مطالعه‌ی هر مبحث جدید، تعدادی از مجموعه تست‌های آن فصل را از كتاب كمك‌آموزشی بزنید؛ مثلا اگر آن فصل ۲۰۰تا تست دارد، ۲۰تای آن را در مرحله‌ی اول زده و بقیه‌ی تست‌ها را در دوره‌های بعدی تقسیم كنید.
* تذكر: در تست‌های آموزشی، وقت و درصد نگیرید. آن قدر با تست مورد نظر كلنجار بروید تا قادر به حل آن شوید حتی اگر حل یک تست یك ربع وقت بگیرد.

images


نكته‌ی مهم:
۳ ـ
نباید كل تست‌های یك مبحث را در یك روز بزنید و بعد بگویید: «از ۳۰۰ تا تست امروز فقط ۱۰ تا غلط داشتم.» و احساس كنید مبحث را كامل بلدید. باید تست‌های مبحث تدریس‌شده را در چند روز تكمیل كنید؛ مثلا روز اول فقط تعدادی از تست‌های سراسری را بزنید وتست‌ها را تك به‌تك بررسی كنید و فكر كنید و بقیه‌ی تست‌ها را در روزها و هفته‌های بعد بزنید. این كار باعث می‌شود هم چند بار مرور كرده باشید و كاملا به درس مسلط شوید و هم توهم یادگیری برای‌تان ایجاد نمی‌كند و اشكالاتتان را راحت‌تر برطرف می‌كنید. حدود تست‌های هر مبحث به مرور زمان به‌صورت آموزشی زده شود (برای یادگیری مرحله به‌مرحله، حدود تست‌های یك فصل را یكی‌یكی بزنید و همان لحظه پاسخ را بررسی كنید).


۴ ـ تست‌هایی كه بلد نبودید و از پاسخ‌نامه نگاه كردید را دوباره حل كنید. این طور نباشد كه فكر كنید فقط با خواندن پاسخ، آن را یاد گرفته‌اید. حتما پشت تست را علامت‌گذاری كنید و علاوه بر آن كه همان لحظه دوباره خودتان حل می‌كنید، بعدا نیز به سراغش بیایید.


۵ ـ پاسخ تشریحی تست‌ها: حتما پاسخ تمامی سوالات (چه آن‌ها كه بلد هستید و چه نیستید) را از روی پاسخ‌نامه تشریحی با دقت هرچه تمامتر بررسی كنید. چون هدف ما از زدن تست‌های آموزشی، تكمیل فرآیند یادگیری است. باید همه‌ی پاسخ‌ها بررسی شوند و نكته‌ی تست‌های مهم در جایی (می‌تواند به خلاصه‌ی درستان اضافه شود) نوشته شوند كه دوباره آن‌ها را بخوانید.


۶ ـ بعد از مدتی كه یكی‌یكی تست زدید و بررسی كردید و مبحث را به‌طور نسبی یاد گرفتید می‌توانید گروهی (مثلاً ۲۰تا ۲۰تا) تست بزنید و بررسی كنید و حتی درصد بگیرید (البته هرگز زمان نگیرید). هدفتان رسیدن به پاسخ درست و دقت در پاسخ‌گویی باشد.
* تذكر: حتما تمرین‌ها و تست‌های انجام‌شده را در كلاس با معلم یا هم‌كلاسی‌ها یا افراد توانمند رفع اشكال كنید.


۷ ـ حتما پشت تست‌ها را علامت‌گذاری كنید تا دفعه‌های بعد بدانید كدام تست‌ها را باید استفاده كنید. این كار مخصوصا هنگام مرور، خیلی به درد شما می‌خورد (ص: درست، غ: غلط، ن: نزده، !: نكته‌دار و …) هر جور خودتان راحتید اسم بگذارید.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.