ضرورت توجه کامل به کتاب درسی در فرایند آمادگی برای کنکور

همه ما به خوبی بر این نکته واقف هستیم که موفقیت در آزمون بسیار مهم و سرنوشت ساز کنکور سراسری، نیازمند به‌کارگیری تمامی ابزارها و امکانات لازم است. بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری علی‌رغم تلاش‌ها و مطالعه­ های منظمی که در طول سال منتهی به کنکور انجام می‌دهند، نتیجه‌ی دلخواه خود را به دست نمی­ آورند؛ زیرا از روش‌های اصولی و صحیح استفاده نمی­کنند.

در واقع استفاده از روش صحیح مطالعه که مهم‌ترین فعالیت در سال کنکور محسوب می‌شود به عنوان یکی از عوامل مؤثر در موفقیت، می‌تواند سبب بهبود رتبه و درصدهای شما در کنکور شود. آن‌چه مسلم است این است که کسب رتبه‌ی مطلوب در کنکور نیازمند مطالعه و برنامه‌ریزی درست و نیز استفاده از شیوه های صحیح مطالعه است.

بطور کلی درس خواندن 4 مرحله دارد که عبارتند از:

4nzexyg2nf4heehmeyis

مرحله‌ی اول: مطالعه دقیق و کامل كتاب درسي و جزوه‌ی معلم

مرحله‌ی دوم: كتاب‌هاي کمک آموزشي استاندارد که بر مبنای سرفصلهای کتاب درسی تالیف شده اند

مرحله‌ی سوم: حل نمونه سؤال‌هاي تشريحي

مرحله‌ی چهارم: حل تست های کنکور

مطالعه‌ی کتاب درسی: اصلی‌ترین منبع طراحان سؤال کنکور، کتاب درسی است. در سال‌های گذشته بارها شاهد طرح سؤالاتی از متن و تمرینات کتاب درسی بوده­ ایم که نشان‌دهند‌ه‌ی اهمیت کتاب درسی است. مطالعه‌ی کتب درسی در برخی از درس‌ها که به درس‌های کتاب‌محور معروف‌اند (مثل دین و زندگی، زبان انگلیسی و …) نیازی به توصیه ندارد. در درس‌های عمومي خط به خط كتاب مي‌تواند از اهميت وي‍ژه‌اي برخوردار باشد.

متأسفانه در بسیاری از درس‌های تمرینی (مثل ریاضی، اقتصاد، فیزیک و …) که نیاز به تمرین بیش‌تری دارند، کتاب درسی فراموش می‌شود. به دلیل اهمیت تمرینات در این درس‌ها، توصیه می‌شود حتماً کتاب درسی را مطالعه کنید. در این مرحله هم لازم است از نکات مهم و کلیدی، یادداشت‌برداری کنید.

بنابراین همواره این توصیه کلیدی را همواره بخطر داشته باشید که دانش‌آموز تا اولين مرحله از درس خواندن را پشت سر نگذارد، مطمئناً در بقيه‌ی مراحل دچار مشكل خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.