طراح سؤال باش تا دقتت بالا رود

شما داوطلب کنکور سراسری می‌خواهید هوشیار و دقیق باشید و بتوانید تمام نکات کتاب را بطور کامل و مفهومی یاد بگیرید و از آن‌ها استفاده کنید، اما این امر چگونه امکان پذیر است؟

ممکن است بسیاری از نکات را هنگام خواندن درس جا بگذارید یا سرسری از آن عبور کنید و نسبت به آن بی‌توجه باشید. چه زمانی توجهتان به نکات جلب می‌شود؟ زمانی که معلمتان به آن تأکید داشته باشد یا کتاب‌‌های تمرین و تست به آن اشاره کرده باشند یا دوستی گفته باشد یا در آزمون آمده باشد.

index

پس این نکته‌ها از منابع مختلف به شما گوشزد شده است که مهم‌ترین آن‌ها کتاب درسی است. پیدا کردن نکات کتب درسی توسط خود شما بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا شما برای پیدا کردن نکات مهم نیاز به دید وسیع و قدرت تجزیه و تحلیل و استنباط دارید.

اتفاقاً طراحان سؤال هم همین دید را دارند. پس برای به دست آوردن نکته‌سنجی و ریزبینی، خودتان را جای طراح سؤال بگذارید. برای خودتان سؤال و تست طراحی کنید و حدس بزنید طراح ممکن است از کدام قسمت‌ها بیش‌تر سؤال طرح کند.

همه‌ی این‌ها نیاز به تجربه دارد و این تجربه زمانی به دست می‌آید که شما به خوبی کتاب درسی را مطالعه کنید و تست‌ها و تمرین‌هایی را که حل می‌کنید با دقت و حوصله کافی بررسی کنید و کنار کتاب خود یادداشت کنید.

حتی اگر جواب درست داده‌اید باز هم جواب را بررسی کنید زیرا ممکن است در آن استدلالی نهفته باشد که شما از آن بی‌خبرید و در جوابگویی به سؤالی مشابه به کارتان آید. پس دست به کار شوید و دقت کنید و برای خودتان سؤال طراحی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.