طول عمر مطالعه

نکته بسیار مهمی که در این مطلب قصد بیان آن را داریم اینست که تنها عامل موفقیت در کنکور و آزمون‌‌های آزمایشی مطالعه و تست زنی نیست، بلکه باید روش‌های مطالعاتی خود را بخوبی بشناسید و با اجرا، ارزیابی و تکمیل مرحله به مرحله‌ی آن‌ها آمادگی خود را برای آزمون‌های بعدی بالا ببرید.

اگر بخواهید زندگی مطالعاتی خود را بر اساس آزمون تقسیم‌بندی کنید 3 بازه خواهید داشت:

1-    قبل از آزمون

2-    حین آزمون

3-    بعد از آزمون

به نظر شما کدام‌یک از این 3 بازه در موفقیت شما مؤثرتر است؟

3-choose-your-way

اگر بخواهید فقط یک بار آزمون بدهید، بازه‌ی اول یعنی مطالعه‌ی قبل از آزمون عامل مؤثری است و باید مطالعه‌ی خوبی داشته باشید؛ اما گاهی نتیجه‌ی شما با میزان تلاش شما همخوانی ندارد؛ زیرا برخی عوامل مؤثر در جلسه اتفاق می‌افتد که شما متوجه نمی‌شوید ولی تأثیر سوئی در نتیجه دارند یا ممکن است هنگام مطالعه برخی از کارهایی را که باید انجام دهید انجام نداده‌اید و… .

اکنون که امکان تکرار آزمون‌ها برای شما مهیاست نباید به انجام بازه‌ی اول اکتفا کنید، باید دو بازه‌ی دیگر را نیز به بازه‌ی یادگیری‌تان اضافه کنید.

شما هنگام آزمون دادن باید بتوانید سؤالات مختلف را تشخیص دهید و از هم تفکیک کنید (سؤالاتی که مهم هستند، سؤالاتی که ناقص مطالعه کرده‌اید، سؤالاتی که مطالب آن را فراموش کرده‌اید و سؤالاتی که در حل آن‌ها شک دارید). با این کار میزان تسلط خود را روی درس‌ها و سؤال‌ها ارزیابی کنید.

در مورد بازه‌ی سوم باید بعد از استراحتی کوتاه و بدون توجه به درصد و نتیجه‌ی آزمون در آرامش کامل به بررسی و ارزیابی آزمون بپردازید و با تحلیل آن، نکات مهم، سؤالات دام‌دار و عوامل غیر درسی مؤثر بر آزمون و بازدهی خود را بشناسید و با شناخت بیش‌تر و تصحیح روش‌های قبلی یا اضافه کردن عوامل جدید در مطالعه، خود را برای موفقیت در آزمون‌های بعدی آماده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.