عادت مطالعه کردن

ستمرار در هر کاری، باعث عادت کردن به آن می‌شود. هیچ کس دونده به دنیا نمی‌آید، کسانی که نمی‌دوند، حتی تصور نمی‌کنند که بتوان هفته‌ای ۴ بار، هر بار مثلاً ۱۰ کیلومتر دوید. آن‌ها از خود می‌پرسند که این ورزشکارها انرژی و انگیزه‌ی چنین فعالیتی را از کجا می‌آورند.

حقیقت این است که استمرار و پیشتکار در کار مثبت، به‌تدریج باعث شکل‌گیری عادت‌های مثبت در فرد می‌شود، خواه مسواک زدن به‌موقع باشد یا دویدن یا عادات مطالعاتی.اکنون که هنوز مدت زیادی از شروع سال تحصیلی جدید و آغاز مطالعه‌ی جدی‌تر دانش‌آموزان نگذشته است، به دانش آموزان عزیز توصیه می‌کنیم درس هر روز را  همان روز مطالعه کرده و به تدریج این کار را برای خود تبدیل به یک برنامه روزانه و عادت کنید.

 

studyhabits-dailyplan

 

شاید این کار در آغاز سخت یا حتی ناممکن به نظر آید ولی روش کار بسیار ساده است؛ فقط لازم است در آغاز مطالعه‌ی روزانه‌ی خود، ابتدا درس‌های همان روز را بخوانید و بعد به سراغ مطالعه‌ی درس‌های روز بعد بروید. حسن این کار این است که تا درس‌ها را فراموش نکرده‌اید، آن‌ها را مطالعه می‌کنید و چون راه‌حل‌ها، نکته‌ها و آموزه‌های معلم خود را واضح‌تر و شفاف‌تر در ذهن دارید، درنتیجه زمان کم‌تری برای یادگیری و تمرین صرف خواهید کرد.

 

برای این‌که به مطالعه کردن عادت کنید از همین امروز شروع کنید. درس امروز را همین امروز بخوانید و بعد به سراغ مطالعه‌ی درس‌های فردا بروید. درعوض هفته‌ی آینده با خیالی آسوده درس‌های امروزتان را به خاطر خواهید آورد. کافی است عادت کنید.

 

این نکته مهم را همواره بخاطر داشته باشید که برای عادت کردن به انجام کاری باید آن کار را برای 20 روز به طور مداوم انجام دهید. در روز بیست و یکم خواهید دید که کار مورد نظر برای شما تبدیل به عادت شده است.

 

اگر از امروز شروع کنید پس از 21 روز عادت خوب و درستی در وجود شما شکل خواهد گرفت به آن می‌گوییم "خواندن درس هر روز در همان روز"

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.