عامل کلیدی موفقیت در کنکور

برنامه‌ریزی صحیح این است که چگونه از وقت و امکانات موجود حداکثر استفاده را ببریم. عدم برنامه‌ریزی صحیح باعث اتلاف وقت شده و بازده مطالعه و درس خواندن را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می‌دهد.

الف) برنامه‌ریزی درسی:

بهترین برنامه‌ریز درسی، خود فرد است؛ یعنی هر شخص باید با توجه به شرایط روحی، جسمی، محیطی، زمانی، علاقه، هدف، نقاط ضعف و قوت خویش برای خودش برنامه‌ریزی کند.

ب) کوتاه، ساده و قابل اجرا بودن برنامه:

برنامه‌ی حجیم و سخت تأثیر منفی بر روحیه‌ی فرد می‌گذارد و به دلیل پیچیدگی‌اش غالباً با شکست مواجه می‌شود. هر قدر برنامه کوتاه‌تر و ساده‌تر باشد، شخص راحت‌تر آن را در زمان تعیین‌شده انجام می‌دهد و تجربه‌ای موفق در زمینه‌ی برنامه‌ریزی کسب می‌کند. این تجربیات موفق در رسیدن به موفقیت‌های بعدی تأثیر بسزایی خواهند داشت.

ج) اجرای برنامه در زمان مشخص:

وقتی برنامه‌ای را نوشتید باید آن را در زمان مشخص اجرا کنید. اگر نظم خاصی در اجرای برنامه داشته باشید، به راحتی می‌توانید به اهداف خود برسید. کسانی که نظم و ترتیب در اجرای برنامه را رعایت نمی‌کنند، غالباً برنامه‌های آنان با شکست مواجه می‌شود.

د) مکتوب کردن برنامه‌ریزی در دفتر برنامه‌ریزی:

برنامه‌ریزی را باید در بخش پیش‌بینی دفتر برنامه‌ریزی بنویسند و در زمان اجرا نیز موارد اجراشده در قسمت جدول دفتر نوشته شود و در پایان روز و هفته نیز جمع کل روزانه و هفتگی نوشته شود. این باعث می‌شود تا دانش آموز بداند چه‌قدر از برنامه‌ی خود را اجرا می‌کند و در تنظیم ساعات مطالعه کوشا است و تعادل در توجه به درس‌ها دارد. برنامه‌ریزی، دانش آموز را زودتر و بهتر به هدف می‌رساند. 

plop

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.