عربی و اهمیت توجه به آن در سال کنکور

درس عربی به دلیل آن‌که در سال آخر تدریس نمی‌شود بسیاری از داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی و تجربی را به این فکر می‌اندازد که می‌توانند چند ماه مانده به کنکور سراسری این درس را بخوانند و نتیجه‌ی لازم را بگیرند؛

اما این گروه از داوطلبان باید بدانند که این امر میسر نبوده و برای خواندن درس عربی بايد به كل كتاب اشراف داشته باشند و با یک برنامه‌ریزی اصولی و بلندمدت موارد زیر را به دقت عملی کنند تا به موفقیت دست یابند: 

agmv5ddfywo7tndj1m

* ابتدا بايد قواعد هر درس را از روي كتاب و جزوه‌ي معلم و کتاب‌های کمک‌درسی مناسب و استاندارد بخوانيد.

* هنگام حل تمرين‌هاي کتـاب و در حين تست‌زنی، سؤال‌ها و تك تك گزينه‌ها را معني كنيد، حتي اگر تست ترجمه نباشد.

* بعد از جا افتادن قواعد، متن درس را خط به خط بخوانيد و جملات را تجزيه و تحليل و معني ‌كنيد.

* لغات و اصطلاحات جديد هر درس را به خوبي فرا بگیرید و به‌ طور مداوم تکرار و تمرين کنيد. درضمن سعي كنيد معني لغات را در جمله ياد بگيريد تا بهتر در ذهن تثبیت شود.

* تست‌هاي عربي را از مباحث مختلف به صورت پراکنده کار کنید نه به صورت طبقه‌بندي؛ زيرا مثلاً وقتي در حال زدن تست مجرورات هستيد، مسلماً گزينه‌اي را كه كسره دارد انتخاب مي‌كنيد و متوجه نمي‌شويد آن را ياد گرفته‌ايد يا خیر.

* برای جلوگیری از فراموشی سریع و مرور آسان برای لغات و قواعد مهم به صورت جداگانه خلاصه‌ای تهیه کنید.

* در ترجمه‌ی عربی اول سراغ انواع فعل‌ها بروید و سعي کنید به آن افعال تسلط کافي پيدا کنید و روش‌هاي تست‌زني در ترجمه و رد گزينه‌ی آن را فراگيرید و تا آن‌جا که مي‌توانید دايره‌ی لغات خود را افزايش دهید.

* از همین ابتدای سال تحصیلی سعی کنید هفته‌اي 1 تا 3 متن درک مطلب بخوانید و به مطالب تسلط پيدا کنید. پس از مدتي خواهید ديد که چه‌قدر درک مطلب براي‌تان آسان‌تر خواهد شد.

 

آخرین نکته‌ی مهم این است که تقریباً 50 درصد سؤالات عربی در کنکور ترجمه و 50 درصد مابقی قواعد است؛ پس می‌توانید روی هر قسمتی که مهارت دارید بیش‌تر تمرکز کنید تا درصدتان را در این درس مهم افزایش دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.