فراشناخت، یک ابزار تعیین کننده برای موفقیت در کنکور

برخی از دانش‌آموزان و بخصوص داوطلبان کنکور سراسری بیان می‌کنند همه درس‌ها را دارند به صورت یکسان می‌خوانند و این کار اصلا درست نیست و عملا نتیجه مطلوبی را هم به دنبال نخواهد داشت. برای مثال نحوه‌ی مطالعه‌ی درس عربی با فیزیک یکسان نیست. البته اگر شما درسی را می‌خوانید و در برخی از درس‌ها روش شما رضایت‌بخش است می‌توانید روش‌های موفق خودتان را به دروس مشابه دیگر تعمیم بدهید حتی این تعمیم می‌تواند از درسی عمومی به اختصاصی یا برعکس نیز باشد.

 شما در مورد روش‌ مطالعه دروس می توانید دو کار زیر را انجام دهید:

۱) از روش‌های موفق خودتان یاد بگیرید که دروس دیگر را چگونه بخوانید‌ (تعمیم روش‌های موفق خودتان).

۲)از روش‌های دیگران یاد بگیرید؛ مثلا از روشهای مطالعه نفرات برتر کنکور سراسری الگوبرداری کنید (یادگیری از همتایان).

gg

گاهی وقتی دانش‌آموزان از روش‌های دیگران که استفاده می‌کنند به نتیجه بهتری می‌رسند. این روش‌ها را می‌توانند از روش دوستانشان انتخاب کنند یا از روش‌های مطالعه نفرات برتر آزمون سراسری ایده بگیرند. اما نکته مهم این است که روش‌های هر شخصی ویژه‌ی خود اوست و دنبال اجرای مو به موی روش‌های دیگران نباشید.

این اصل مهم را همواره به خاطر داشته باشید که شما یک موجود یگانه هستید و روش‌های شما هم خاص خود شماست. در صورتی‌ از روش‌های دیگران استفاده کنید که آن روش با روحیات شما سازگاری داشته باشد و آن روش را با شرایط خودتان هماهنگ کنید.

نکته‌ای که در بالا به آن اشاره کردیم اشاره به فراشناخت روش‌ها دارد، این‌که شما روش‌های موفق خودتان را بشناسید و در صورت امکان آن‌ها را به درس‌های دیگر هم تعمیم بدهید و اگر مطلوب نبود از روش‌های مطالعه موجود ذر سایت های آموزشی به روز استفاده کنید. بحث فراشناخت بحث مهمی است خودتان باید روش‌هایتان را بررسی ‌کنید و به این نتابج برسید.

برای این‌ کار شما نیاز به ثبت روش و عملکرد خودتان دارید و جاهایی هم که نتیجه می‌گیرید را باید ثبت کنید. ما از شما می‌خواهیم خودتان را ببینید،‌خوب بشناسید و روش‌های درس خواندن خودتان را هم بشناسید. بعد از شناخت تغییر آغاز می‌شود شما قطعاً روش‌هایی موفقی هم دارید که می‌توانید آن‌ها را به دیگر دروس هم تعمیم بدهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.