فرصت‌هاي باقي مانده را دريابيد(بخش اول)

بعد از اعلام نتايج اوليه کنکور سراسري و انتخاب رشته، اکثر شما داوطلبان عزيز، اگر انتخاب رشته درست و خوبي کرده باشيد، از الان منتظر هستيد تا خودتان را در رشته دلخواه و دانشگاه مورد نظرتان ببينيد و حتماً براي رسيدن اين زمان لحظه شماري مي‌کنيد. ضمن تبريک به شما، بايد به آن دسته از داوطلبان عزيز که رتبه خوبي کسب نکرده و تصميم گرفته‌اند تا با تجربه‌هايي که از کنکور سراسري سال 95 کسب کرده‌اند، با آمادگي بهتر و بيشتري در کنکور سال آينده شرکت کنند هم به خاطر اين تصميم عاقلانه تبريک گفته و براي آنها آرزوي موفقيت روزافزون کنيم.

افرادي که مي‌خواهند در آزمون سراسري سال آينده شرکت کنند بايد پس از رفع خستگي و يک برنامه‌ريزي دقيق و درست، دوباره با تکيه بر نقاط قوت و ضعف خود شروع به مطالعه کنند، اما گروه ديگر تقريباً بيست و چند روز وقت دارند تا به دور از استرس‌هاي مطالعه و امتحان، از وقت خود به هر شيوه‌اي که علاقه‌مند هستند استفاده کنند. مي‌خواهيد روزهاي باقي مانده تابستان را چگونه بگذرانيد؟
 
احتمالاً گروهي پاسخ مي‌دهند که: «مي‌خواهم با خيال راحت تفريح کنم يا بيشتر بخوابم با دوستانم باشم» و پاسخ‌هاي ديگري از اين دست. گرچه تصميم‌گيري براي گذراندن اين اوقات با خود شماست و شما بهتر مي‌دانيد که نياز روحي و جسمي شما پس از يک دوره پيوسته مطالعه و آمادگي براي کنکور چيست، اما در اينجا پيشنهادهايي ساده و در عین حال مفید و کاربردی براي شما عزيزان داريم که در صورت تمايل مي‌توانيد در مدت زمان باقی مانده تا پاین تابستان همه يا بعضي از آنها را به کار بريد.
 
images

الف- زماني را به ورزش کردن اختصاص دهيد
اگر در ميان شما داوطلبان عزيز کساني هستند که علي‌رغم توصيه مشاوران به ورزش کردن در زمان آمادگي براي کنکور، وقتي را براي اين کار اختصاص نمي‌داده‌اند، اين زمان بهترين اوقات براي ورزش کردن است؛ چون شما مي‌توانيد پس از يک دوره مطالعه و کار سخت فکري و احتمالاً استرس‌هاي ناشي از کنکور، اوضاع جسمي و روحي خود را با ورزش به طور چشمگيري تغيير دهيد و شرايط بهبودي‌تان را فراهم آوريد.
 
فوايد ورزش کردن
1- کمک مي‌کند که بهتر و راحت‌تر بخوابيد؛
2- باعث مي‌شود که ديرتر پير شويد و از مرگ نابهنگام هم جلوگيري مي‌کند؛
3- مفصل‌ها، استخوان‌ها و ماهيچه‌هاي شما را سالم‌تر نگاه خواهد داشت؛
4- سيستم دفاعي بدنتان را تقويت خواهد کرد؛
5- حافظه‌تان را قوي‌تر خواهد کرد؛
6- اعتماد به نفس شما را بالا مي‌برد؛
7- انرژي و تحمل شما را بالا مي‌برد؛
9- فشارهاي عصبي، افسردگي و اضطرابتان را کاهش مي‌دهد؛
10- احتمال ابتلا به بسياري از بيماري‌ها را کاهش مي‌دهد؛
11- باعث چربي سوزي شده و از چاقي‌تان جلوگيري مي‌کند.
در ورزش کردن به اين نکته توجه داشته باشيد که اگر تا الان ورزش نمي‌کرده يا کم ورزش مي‌کرده‌ايد، حتماً تمرينات ورزشي را با اعتدال شروع کنيد و قدم به قدم پيش برويد. اگر بخواهيد بعد از يک مدت طولاني ورزش نکردن، با حجم بالا ورزش کنيد، مطميناً دچار مصدوميت يا نااميدي خواهيد شد؛ پس کم کم شروع کنيد و با اعتدال جلو برويد.
 
ب- وقتي را براي گذراندن با دوستان خود اختصاص دهيد
دوستان و همسالان، يکي از مهم‌ترين عوامل مؤثر در رشد و تکامل شخصيت آدمي به شمار مي‌آيند و دوستي اين دوران باعث کسب تجاربي مي‌شود که در توسعه شخصيت شما نقش دارد. اين تجارب باعث ايجاد دوستي‌هاي عاقلانه‌تري در دوران بزرگسالي مي‌شود؛ دوستي‌هايي که بر اساس علاقه و اعتماد متقابل استوار است و اولين احساس نوع‌دوستي را در نوجوان برمي‌انگيزد. در دوران نوجواني، شخصيت اجتماعي شما در حال شکل گرفتن است و بر اين اساس، رفاقت نقش عمده‌اي را در اجتماعي شدنتان ايفا مي‌کند. دوستان و همسالان، شما را در «ابراز خود» ياري مي‌دهند؛ چرا که يکي از نيازهاي مهم اين دوره، نياز به ابراز خود است و دوستان و همسالان شما زمينه‌هاي ممکن را براي برآورده ساختن اين نياز، برايتان فراهم مي‌نمايند.
 
این مساله را به خاطر داشته باشید که شما در معاشرت با آنان در مورد افکار و عقايد خود آزادانه گفت و گو  کرده و توانايي‌ها و قابليت‌هاي خود را ظاهر مي‌کنيد. اگر شما با دوستان خود معاشرت نداشته يا روابط خيلي محدودي داشته باشيد، در ارتباطات اجتماعي‌تان با مشکلات جدي روبرو خواهيد شد؛ بخصوص اينکه شما قرار است وارد يک محيط بزرگ يعني دانشگاه شويد که بسياري از افکار و شخصيت شما در اين محيط و در کنار هم سالانتان شکل مي‌گيرد؛ از طرف ديگر، گذراندن اوقاتي با دوستان خوب، باعث ايجاد انگيزه‌هاي مثبت در شما و طي کردن اوقاتي سرشار از شادي و لذت مي‌شود؛ البته در اينجا بايد حتماً تاکيد کنيم که انتخاب دوست، اولين و مهم‌ترين قدم در اين مسير است و شما با مشورت با خانواده‌تان ‌بايد دوستاني را انتخاب کنيد که از نظر اخلاقي و تربيتي مورد تاييد آنان باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.