فرصت‌هاي باقي مانده را دريابيد(بخش پایانی)

ث- زبان انگليسي خود را تقويت کنيد
مانند مورد قبل(مطالعه غیر درسی) احتمالاً اين يک توصيه هم ممکن است خیلی به مذاق شما خوش نياييد؛ اما چه بخواهيد و چه نه، زبان انگليسي جزو آن دروسي است که تا پايان دوره دکتري تخصصي نيز همراه شماست و موفقيت شما در اين درس تاثير مستقيمي بر موفقيتتان در ساير زمينه‌هاي تحصيلي خواهد گذاشت؛ پس سعي کنيد که وقت بسيار کمي از زماني را که تا رفتن به دانشگاه در اختيار داريد، به رفع مشکلات زبان انگليسي خود يا تقويت آن اختصاص دهيد؛ البته در اينجا بايد به این نکته مهم تاکيد کنيم که يادگيري زبان، نه در اين مدت کوتاه امکان‌پذير است و نه فايده چنداني دارد، اما نکته مهم اين است که در اين مدت به زبان انگليسي، نه به عنوان يک درس که به عنوان يک مهارت توجه کرده و از خود بپرسيد که نقاط ضعف و قوت من در يادگيري اين زبان چيست و چه کارهايي مي‌توانم براي يادگيري آن انجام دهم.
 
اگر تا الان يادگيري زبان انگليسي را جدي نگرفته و در کنکور سراسری هم در اين درس درصد پاييني داشته‌ايد، به شما پيشنهاد مي­کنيم که در اولين فرصت براي رفع مشکل خود در اين زمينه اقدام کنيد؛ اما اگر در اين درس در سطح متوسطي هستيد، براي اينکه از يادگيري اين زبان خسته نشده و از طرف ديگر اوقات بيکاري خود را نيز به صورت مثبتي پر کنيد، حتماً ديدن فيلم‌هايي به زبان اصلي را همراه با زير نويس فارسي در برنامه روزانه خود بگنجانيد. ديدن اين فيلم‌ها باعث مي‌شود تا شما علاوه بر اينکه از اوقات فراغت خود لذت مي‌بريد، بر دانسته‌هاي خود در زمينه‌هاي شنيداري، مکالمه و گرامر زبان انگليسي نيز مکث کنيد، و اگر مشکلي در اين زمينه داريد، آن را رفع نماييد.
 
به خاطر داشته باشيد که دانستن زبان انگليسي باعث مي‌شود تا شما در دانشگاه در مقايسه با ساير دانشجويان در زمينه‌هاي زير در موقعيت بهتري قرار بگيريد که این موضوع ناشی از عوامل زیر می باشد:
 
images

1ـ دسترسي به اطلاعات
شما در هر رشته‌اي که مشغول به تحصيل باشيد، مجبوريد که از بانک‌هاي اطلاعاتي و کتابخانه‌هاي ديجيتال براي انجام تحقيق و پژوهش‌هاي خود استفاده کنيد. رسانه‌هـاي امروز از قبيـل اينترنت، شبکه‌هاي اجتماعي تلويزيون و مطبوعـات، دسترسي تقريباً نامحدودي را به اطلاعات درباره موضوعات مورد علاقه‌تان فراهم کرده است؛ ضمناً فراموش نکنيد که ما در عصر اطلاعات زندگي مي‌کنيم. تنها يک مشکل در اين مورد وجود دارد و آن اينکه بيشتر اين اطلاعات به زبان انگليسي است؛ پس بهتر است که اين زبان را براي رفع نيازهاي خود در اين زمينه بخوبي فراگيريد.
 
2ـ پيشرفت هاي تحصيلي و شغلي
 اگر مي­خواهيد که دانشجو و محقق بهتري باشيد، بايد از مقالات و تاليفات جديد در زمينه رشته تحصيلي خود، که ممکن است بسياري از آنها به زبان انگليسي باشد استفاده کنيد، در همايش‌هاي بين‌المللي شرکت کنيد و با مطالعه مجلات و کتب از يافته‌هاي جديد علمي با خبر شويد. دانستن بيش از يک زبان به معني دسترسي گسترده به انسان‌ها و منابع است؛ از طرف ديگر، پس از فارغ‌التحصيلي در مقطع کارشناسي، ورود به مقطع بالاتر يا دستيابي به بسياري از مشاغل، مستلزم دانستن زبان انگليسي يا يک زبان ديگر است و شما مي‌توانيد که از همين الان، براي ارتقاي اين بخش از دانش خود تلاش کنيد.
 
همان گونه که در بالا اشاره کرديم، زمان باقي مانده تا شروع تحصيلاتتان در دانشگاه عمدتاً زمان استراحت و تجديد نيروي شماست و شما نبايد چون گذشته درس خوانده و پيوسته مطالعه کنيد؛ بلکه بايد سعي کنيد که در صورت تمايل به ديدن فيلم به عنوان بخشي از برنامه تفريحي خود، مزاياي دانستن زبان دوم را در نظر گرفته و فيلم‌هايي را انتخاب کنيد که علاوه بر اينکه اوقات فراغت شما را بخوبي پر مي‌کند و باعث رضايت خاطرتان مي‌شود، نکاتي را به يادگيري‌هاي قبلي شما نيز اضافه ‌کند.
 
ج- در صورت تمايل، مهارتي مناسب با رشته خود را بياموزيد
امروزه دانستن نکات تيوري و علمي مربوط به يک رشته، بدون دانستن مهارت‌هاي عملي آن کامل نيست. اگر مطمين هستيد که در چه رشته‌اي در دانشگاه مشغول به تحصيل خواهيد شد، در صورت عدم خستگي ناشي از مطالعه در ماه‌هاي قبل و داشتن انرژي کافي، سعي کنيد که مهارتي مربوط به رشته دانشگاهي خود را بياموزيد. اکثر اين مهارت‌ها در مراکز فني و حرفه‌اي به طور رايگان ارايه مي‌شود و دوره‌هاي زماني برگزاري آنها نيز کوتاه است و شما مي‌توانيد بخشي از وقت خود را صرف گذراندن اين دوره‌ها کنيد؛
 
برای مثال اگر فکر مي‌کنيد که در دانشگاه در رشته عمران يا مکانيک تحصيل خواهيد کرد، دوره‌هاي آموزشي 3dmax را بياموزيد؛ ضمناً به اين نکته توجه داشته باشيد که آموختن مهارت‌هاي مربوط به رشته تحصيلي خود و داشتن اطلاعات در اين زمينه، امتيازي براي کسب يک شغل يا ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر است؛ زيرا ممکن است که ساليانه چند صد نفر در يک رشته فارغ‌التحصيل شوند، ولي افرادي موفق‌ترند که زمينه‌هاي عملي رشته خود را نيز بخوبي دانسته و توانايي کاربرد آن را داشته باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.