فریب تبلیغات کاذب در زمینه انتخاب رشته تضمینی را نخورید

اگر هر انسانی در طول زندگی‌اش چند انتخاب مهم و راهبردی داشته باشد، بی‌شک انتخاب رشته دانشگاهی یکی از همان انتخاب‌هاست. وعده وعیدهایی مثل «انتخاب رشته تضمینی» عنوانی است که این روزها و بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری زیاد می‌شنوید. بعضی موسسات آموزشی هم ادعا می‌کنند کارشناسان رسمی سازمان سنجش را برای مشاوره انتخاب رشته استخدام کرده‌اند و عده‌ای از مراکز هم ادعا می‌کنند رتبه‌های برتر کنکور سال‌های گذشته را به عنوان مشاور انتخاب رشته به کار گرفته‌اند.

اما دکتر حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور می‌گوید: چیزی به نام انتخاب رشته تضمینی نداریم، فقط باید داوطلب با توجه به علایق و توانمندی‌های خودش، بهترین انتخاب رشته را انجام دهد.

توکلی تاکید دارد ما نمی‌توانیم برای داوطلب تعیین تکلیف کنیم و به او بگوییم که حتما به این مرکز مشاوره مراجعه کند یا نکند، بلکه فقط می‌توانیم به داوطلب این اطمینان را بدهیم که در صورت رعایت برخی نکات، خود داوطلب بهترین فردی است که می‌تواند انتخاب رشته کنکور را انجام دهد.

وی تصریح می‌کند هیچ کارشناسی از سوی سازمان سنجش در زمینه مشاوره انتخاب رشته در آموزشگاه‌های کنکور فعالیت ندارد و هر ادعایی در این زمینه باطل است.

2141

همچنین این نکته بسیار مهم و کلیدی را باید در نظر داشت حتی رتبه یک کنکور سراسری سال قبل هم الزاما مشاور خوبی برای انتخاب رشته نیست. یعنی هوش و استعداد او برای شاگرد اول شدن در کنکور، هیچ ربطی به ارائه مشاوره علمی و درست به داوطلبان ندارد و این دو موضوع را نباید داوطلبان با همدیگر اشتباه بگیرند. تا زمان اعلام نتایج هم هیچ تضمینی برای قبولی در رشته محل مورد علاقه وجود ندارد، چون قبولی هر داوطلب کاملا در گرو انتخاب رشته افراد دیگر است، بنابراین هر ادعایی مبنی بر انتخاب رشته تضمینی را فقط باید شیوه‌ای از بازاریابی به حساب آورد.

پول های هنگفتی که جابه جا می شود

انتخاب رشته، برای خیلی ها نان و آب دارد و در همین چند روز، پول‌های هنگفتی رد و بدل می‌شود. یکی از داوطلبان کنکور می گوید از او برای مشاوره‌های انتخاب رشته کنکور سراسری، 500 هزار تومان و برای کنکور دانشگاه آزاد 250 هزار تومان درخواست کرده‌اند. برگزاری همایش‌های میلیونی هم شکل دیگری از پول درآوردن‌های موسسات کنکور است. عنوان «همایش بزرگ تخصصی انتخاب رشته و آشنایی با رشته‌های دانشگاهی» شکلی از همین پول درآوردن‌هاست که در آن به ازای چند ساعت سخنرانی یک کارشناس آموزشی، مبالغی را از داوطلبان دریافت می‌کنند.

انتخاب رشته با کمک نرم‌افزارها هم شیوه دیگری از پول درآوردن موسسات است که براساس یافته‌های ما، نتایج بسیاری از این نرم‌افزارها اصلا قابل اعتماد نیست، زیرا در اکثر موارد داده‌های این نرم‌افزارها قدیمی است و تطابقی با آخرین تغییرات کنکور سراسری ندارد.بنابراین سعی کنید در هنگام انتخاب رشته به موارد زیر توجه و دقت کامل داشته باشید:

گام اول؛ به هر کسی اعتماد نکنید

به دلیل تقاضای بالایی که موج می‌زند، این روزها حتی برخی مراکز فرهنگی که هیچ ربطی هم به کنکور و مسائل آموزش عالی ندارند، به مشاوره‌های انتخاب رشته روی آورده اند. مشاور عالی سازمان سنجش به داوطلبان توصیه می‌کند در گام اول، به هر کسی اعتماد نکنند و تحت تاثیر گفته‌ها و شنیده‌های دیگران قرار نگیرند. به اعتقاد این مقام مسئول، داوطلبان می‌توانند برای آگاهی بیشتر از رشته‌های دانشگاهی، سوالات خود را از دانشجویان همان رشته‌ها و دانشگاه‌ها بپرسند.

این گام اول، صرفا برای آشنایی ضمنی با رشته‌هاست و در این مرحله، به گفته توکلی احتمال دارد که اصلا داوطلب به این نتیجه برسد که فلان رشته دانشگاهی را دوست ندارد؛ یعنی پس از تحقیقات اولیه پیرامون یک رشته، احتمال دارد داوطلب به این نتیجه برسد آن رشته‌ای که همیشه برایش سر و دست شکسته است، اصلا آن رشته دلخواهش نیست.

شناخت آینده شغلی و آینده تحصیلی رشته تحصیلی، گام اولی است که دورنمای کلی از آن رشته تحصیلی را پیش چشم داوطلب باز می کند.

گام دوم؛ مطالعه دقیق دفترچه راهنما

ظاهر دفترچه راهنمای انتخاب رشته، گول زننده است و احتمال دارد داوطلب با دیدن تعداد زیاد صفحات دفترچه، گمان کند نمی تواند همه صفحات دفترچه را مطالعه کند؛ اما مشاور عالی سازمان سنجش یادآوری می کند که بیشتر حجم این دفترچه ها مربوط به کدرشته هاست و نیاز نیست داوطلب همه آنها را بخواند، ولی خواندن راهنمای انتخاب رشته ها، وقت زیادی از داوطلب نمی‌گیرد.

توکلی تاکید می‌کند که دفترچه راهنمای انتخاب رشته، سند اصلی گزینش رشته است که باید حتما داوطلب، این دفترچه را مطالعه کند و نسبت به شرایط و ضوابط پذیرش رشته‌ها آگاهی یابد. خواندن دقیق این راهنما، گام مهمی در انتخاب رشته است که خیلی از داوطلبان، آن را چندان جدی نمی گیرند.

گام سوم؛ مراجعه به مراکز مطمئن

پس از این که داوطلب، با دورنمای کلی رشته مورد علاقه اش آشنا شد و دفترچه راهنما را هم با دقت مطالعه کرد، در گام سوم می‌تواند برای انتخاب رشته بهتر به مراکز مشاوره‌ای مراجعه کند که از سوی وزارت آموزش و پرورش مجوز گرفته‌اند. به طور مثال، در همین شهر تهران، 60 پایگاه انتخاب رشته از سوی آموزش و پرورش دایر شده است که داوطلب می تواند با اطمینان بیشتری به این مراکز مراجعه کند.

غایبان هم امکان انتخاب رشته دارند

براساس اعلام سازمان سنجش داوطلبانی که در آزمون سراسری سال ۹۴ ثبت نام کرده‌اند اما در جلسه آزمون غایب یا مجاز به انتخاب رشته نشده‌اند نیازی به ثبت نام مجدد ندارند و می توانند انتخاب رشته کنند؛ مگر این که متقاضی انتخاب رشته علاوه بر گروه آزمایشی خود باشند.

۲ comments on “فریب تبلیغات کاذب در زمینه انتخاب رشته تضمینی را نخورید

 1. zahra می‌گه:

  سلام. همه میگن تلاش فرد ازهمه چی مهمتره اره خب کسیکه برنامه خوب داره!خیلیا میتونن برای خودشون برنامه بریزین ولی من نمیتونم..اینقد از عربی و زبان میترسم ک از الان میگم کنکورسال بعد!!منی ک معدلم شد19/71 پشتکارمم خوب بود چرا ب اینجا رسیدم؟؟؟ اشکال کارمن کجاس؟واقعا نمیفهمم چرا اینطوری شد؟؟؟؟میشه برام ویژگی ی برنامه روبگید چطورخوندن چقد توهفته ب عربی چقد ب زبان/ریاضی/فیزیک و و و و اختصاص بدم.مگه شما الفای ذهنی نمیدادین خب منم الان نیاز دارم!کار این موسسه تموم شد؟مشاوره های 100%تضمینی تا روزکنکورتموم شد؟شما حداقل جواب بدید تامابفهمیم چیکاذکنیم

  • adahmadmin می‌گه:

   با سلام

   نکته اول اینکه هرکس در زمینه کنکور تضمین صد درصد به کسی بده داره دروغ میگه

   نکته دوم اینکه سعی کنید خودتون را با این معدل گول نزنید چون داوطلبی بوده که با معدل 20 پشت کنکور مونده

   پس بین سواد امتحانی و سواد کنکوری خیلی فرقه

   در مکورد برنامه ریزی هم باید اصول زیر بطور کامل رعایت شود:

   درخصوص كنكور كه بحث اصلی ما می‌باشد گاهی افرادی را می‌بینیم كه تلاش بسیاری می‌كنند، روزانه 10 تا 12 ساعت درس می‌خوانند، در كلاسهای مختلف كنكور شركت كرده‌اند و تعداد زیادی تست زده‌اند ولی تاكنون موفقیتی كسب نكرده، چندسالی است پشت كنكور مانده‌اند و . . . اما چرا ؟ یك دلیل آن می‌تواند وضعیت نامطلوب درس خواندن باشد.


    

    

   درس اول :

   چگونه برنامه‌ریزی كنیم ؟                                    

   لیس الانسان الا ماسعی                                                 

   درخصوص كنكور كه بحث اصلی ما می‌باشد گاهی افرادی را می‌بینیم كه تلاش بسیاری می‌كنند، روزانه 10 تا 12 ساعت درس می‌خوانند، در كلاسهای مختلف كنكور شركت كرده‌اند و تعداد زیادی تست زده‌اند ولی تاكنون موفقیتی كسب نكرده، چندسالی است پشت كنكور مانده‌اند و . . . اما چرا ؟ یك دلیل آن می‌تواند وضعیت نامطلوب درس خواندن باشد مثل محل مطالعه، زمان‌ مطالعه، كیفیت و كمیت تست زدن، چگونگی نت‌برداری و یا بهتر نكته‌برداری و عواملی از این قبیل. ولی دلیل دیگر كه به‌نظر مهمتر می‌رسد ، عدم برنامه‌ریزی صحیح، مناسب و منطقی است كه به امید خدا در ادامه بحث به توضیح بیشتر در این‌باره خواهیم پرداخت .

    

   چرا نمی‌توانیم برنامه‌ریزی كنیم ؟                                                           

   اصل 1 ـ مهمترین مانع : عدم شناخت خود                                                   

   علت اصلی كه ما نمی‌توانیم برنامه‌ریزی كنیم، این است كه خود را نمی‌شناسیم و همیشه یك تصویر بسیار خوبی از خودمان داریم كه براساس همان ذهنیت خوب و نه واقعیت عینی می‌نشینیم وبرای خود برنامه‌ریزی می‌كنیم مثل یك كامپیوتر كه شنبه ساعت 3 از مدرسه می‌رسم، 3:30 تا 5 فیزیك ـ 5:15 تا 6:45  شیمی ـ 7 تا 8:30 تست زبان می‌زنم ، نیم ساعت استراحت و . . . ولی وقتی می‌خواهیم برنامه را اجرا و عملی نماییم می‌بینیم خیلی تفاوت دارد. از مشاور می‌خواهیم برای ما برنامه‌ریزی نماید كه این هم كاری بسیار غلط می‌باشد، نتیجه می‌گیریم كه ابتدا باید به شناخت خود بپردازیم و بعد برنامه‌ریزی بكنیم شما باید جدول یا الگویی داشته باشید تا رفتار خود را در طول روزها و هفته‌های آینده تنظیم كنید ولی ابتدا باید امكانات خود را بشناسید و برای این‌كار باید به گذشته خود توجه نمایید .

   بدون شناخت دقیق توانایی‌هایتان، نمی‌توانید الگو و برنامه‌ای واقع‌بینانه برای آینده خود تدوین نمایید. شاید خود شما تا به حال، برنامه‌هایی برای خودتان تنظیم كرده باشید. سوال این است كه این برنامه‌ها را چند روز اجرا كرده‌اید؟ در میان افرادی كه در طول عمر خود برنامه‌ای برای خودشان نوشته‌اند شاید تنها 4 یا 5 درصد توانسته‌اند برنامه مكتوب خود را بیشتر از دو هفته ادامه دهند.                                                     

   اشكال كار در كجاست ؟                                                                     

   بسیاری فكر می‌كنند اشكال كار آنها به دلیل بی‌تجربگی، راه صحیح تنظیم برنامه را نمی‌دانند و باید فردی باتجربه بیشتر آنها را راهنمایی نماید، به‌همین دلیل به افراد مورد اطمینان خود مراجعه می‌نمایند و تقاضای دریافت برنامه را دارند تا در طول سال تحصیلی با اجرای آن برنامه در كنكور موفق شوند. چه بسا برنامه‌ای براساس تجارب افراد تنظیم می‌شود ولی آیا می‌دانید سرنوشت این برنامه‌ چیست؟ این برنامه هم دقیقاً مانند برنامه تنظیمی خودتان اجرا نخواهد شد و بر روی صفحه كاغذ باقی خواهد ماند.                                                                     

   علت این است كه این برنامه‌ها همگی یك اشكال اساسی دارند :                                                       

   برنامه‌ریزی برمبنای توانایی‌ها وامكانات واقعی شما تدوین نشده‌اند. خیلی خوش‌بینانه و براساس بلندپروازی‌ها تنظیم شده‌است و براساس واقعیت نبوده است. شما نمی‌توانید به‌طور منظم و بی‌وقفه درسی را پس از درس دیگر مطالعه كنید. حتماً در خلال مدت زمان مطالعه خود استراحت می‌كنید و اگر هم استراحت نمی‌كنید كار اشتباهی می‌كنید كارهای روزمره دیگری را هم انجام می‌دهید. بار دیگـر تكرار می‌كنیـم:                                               

   اشكال برنامه‌های از پیش طرح شده این است كه برتوانایی‌ها و امكانات شما استوار نیستند و غیرواقع‌بینانه‌اند. در زمینه برنامه‌ریزی آموزشی نمی‌توان بدون توجه به توانایی‌های خود برنامه‌ریزی كرد.

   اشكال برنامه‌های از پیش طرح شده این است كه برتوانایی‌ها و امكانات شما استوار نیستند و غیرواقع‌بینانه‌اند. در زمینه برنامه‌ریزی آموزشی نمی‌توان بدون توجه به توانایی‌های خود برنامه‌ریزی كرد.

    

    آیا شما می‌دانید در روز چند ساعت مطالعه می‌كنید؟ پاسخ به همین سوال ساده، اثر تعیین‌كننده‌ای در تنظیم برنامه شما دارد والبته به هیچ‌وجه نمی‌توان فقط به حدس و گمان شما اكتفا كرد. متأسفانه در %99 موارد حدس شما از توانایی‌های خود خوش‌بینانه است. بدون اغراق باید گفت كه ارزیابی‌های ما از خودمان معمولاً دو برابر واقعیت است. زیرا ما همیشه تصویر خوش‌بینانه‌ای از خودمان در ذهن داریم.                                                        

   برای تنظیم برنامه آموزشی واقع‌بینانه لازم است ابتدا توانایی‌ها و ویژگیهای كاری خود را چه خوب و چه بد به‌طور دقیق بشناسید و این كار تنها با ثبت ساعات مطالعه خود در گذشته امكان‌پذیر خواهد بود و به حدس و گمان به هیچ‌وجه نمی‌توان اكتفا نمود.

   درس دوم :

   چرا نمی‌توانیم برنامه‌ریزی كنیم ؟                                              

   اصل 2 ـ شناخت تفاوتها                                                            

   برنامه هركسی با كس دیگری تفاوت دارد و مخصوص خود اوست.         

   تلاش بی‌وقفه و فراوان رمز موفقیت می‌باشد. هریك از شما هرقدر هم خود را باهوش بداند مطمئن‌ باشد كه بدون تلاش و زحمت به نتیجه مطلوب نخواهد رسید. این یك اصل كلی است.

                               

   درواقع نسخه یكسانی را نمی‌توان برای همه‌ی دانش‌آموزان و داوطلبان كنكور تهیه و تنظیم كرد كه اگر اینگونه بود سازمان سنجش در این مورد اقدام می‌نمود ولی می‌دانید كه چنین چیزی امكان عقلی وعملی ندارد ولی تلاش بی‌وقفه و فراوان رمز موفقیت می‌باشد. هریك از شما هرقدر هم خود را باهوش بداند مطمئن‌ باشد كه بدون تلاش و زحمت به نتیجه مطلوب نخواهد رسید. این یك اصل كلی است. داوطلبان به دلایل مختلف با یكدیگر متفاوت هستند ازجمله هركس در زمینه‌های زیر از دیگران متمایز است :                                                              

   1 ـ‌ بهره هوشی                                                                     

   2 ـ پایه درسی                                                                 

   3 ـ نقاط قوت و ضعف در دروس مختلف                                       

   4 ـ‌ اهداف آموزشی                                               

   5 ـ عادتها و روشهای مطالعه                                            

   6 ـ محیط و شرایط زندگی و تحصیل                                                 

   7 ـ‌ میزان اعتماد به نفس و خودباوری                                                

   8 ـ میزان تلاش و پشتكار فرد                                                      

   پس باید برای هر فرد برنامه‌ای مختص به خود او تنظیم كرد. آدمها ماشین نیستند و نمی‌توان همه را در یك قالب گنجاند. حتی الگوبرداری از كارهای دوستانی كه موفق بوده‌اند نیز صددرصد درست نیست. چه بسا كاری كه برای كسی بسیار موثر و مفید است برای دیگران كاملاً مضر باشد.                                                 

   درس سوم :

   چرا نمی‌توانیم برنامه‌ریزی كنیم ؟                                                          

   اصل 3 ـ واحد زمانی :  واحد زمانی برنامه‌ریزی                                                        

   یكی از عوامل اجرانشدن برنامه‌هایی‌كه دانش‌آموزان و داوطلبان كنكور برای خود تنظیم می‌كنند این است كه برنامه را ساعت به ساعت و روز به روز تنظیم می‌نمایند. یعنی واحدزمانی برنامه‌ریزی را یك ساعت یا یك روز درنظر می‌گیرند. در زندگی واقعی استثناهای بسیاری وجود دارد  كه سبب می‌شود تا ما نتوانیم در هر روز ویا در یك ساعت معین همان كاری را كه می‌خواهیم انجام دهیم. این استثناها برای دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی به مراتب بیشتر از فارغ‌التحصیلان است. اگر موفق به اجرای برنامه تنظیمی در ساعات خاصی نشدید می‌توانید این ضعف را در روزهای بعدی جبران نمایند. دنیا به پایان نرسیده است و لطفاً از كاه كوهی نسازید و مشكلات را بزرگ‌نمایی نكنید. ازاین رو به نظر می‌رسد یك هفته واحد زمانی مناسب‌تری برای برنامه‌ریزی باشد. اگر ما رفتار خود را در طول یك هفته بررسی نماییم بهتر می‌توانیم به عدم تعادل كارهای خود پی ببریم و افراط و تفریط ها را در كار خود بشناسیم.

   به نظر می‌رسد یك هفته واحد زمانی مناسب‌تری برای برنامه‌ریزی باشد. اگر ما رفتار خود را در طول یك هفته بررسی نماییم بهتر می‌توانیم به عدم تعادل كارهای خود پی ببریم و افراط و تفریط ها را در كار خود بشناسیم.

    

   هرفرد اگر به حال خود رها شود كاری را انجام می‌دهد كه به آن علاقه بیشتری‌دارد. وهنگام‌درس‌خواندن‌عملاً به‌ مطالعه ‌دروسی ‌می‌پردازد كه ‌در آن ‌موفق‌تر بوده‌است‌و درآنها نمره‌ بهتری ‌كسب‌ كرده‌است‌ ‌اما واضح‌ است كاری كه ما به آن علاقه بیشتری داریم لزوماً كاری نیست كه برای اهداف آموزشی ما مناسب‌تر باشد .

   بررسی عملكرد درطول یك هفته تا حدود زیادی تعادل و یاعدم تعادل كارها را مشخص می‌نماید .

   برای آنكه به اهداف آموزشی خود برسید و در كنكور موفق شوید باید هر درس را به‌طور متعادل و به اندازه اهمیت همان درس مطالعه نمایید، و باتوجه به نقاط قوت و ضعف فردی در آن درس و اهمیتی كه آن درس در كنكور دارد ساعات مطالعه آن درس را تنظیم نمایید . اگر واحد زمانی برنامه‌ریزی را یك هفته درنظر گرفته‌ایم برای است كه از افقی بالاتر كارخود را بررسی كنید . وقتی منظره‌ای را از بالا تماشا كنید بهتر می‌توانید جوانب كلی آن را تشخیص دهید .                                          

                                                                     

   ذكر مثالی شمارا نسبت به محاسبه ساعات مطالعه آشنا می‌سازد :                                      

   علت اینكه ما اكثراً ساعات مطالعه روزانه خودمان را بیشتر از مقدار واقعی آن حدس می‌زنیم این است كه در ذهنمان فقط به روزهایی كه خوب درس می‌خوانیم توجه می‌كنیم ودرنظر نمی‌گیریم كه در بعضی روزها یا اصلاً درس نخوانده‌ایم یا به مراتب كمتر از آنچه تصور می‌كردیم درس خوانده‌ایم. وقتی ساعت مطالعه روزهای مختلف را باهم جمع كرده‌ایم، مشخص كنیم كه در یك هفته چند ساعت مطالعه كرده‌ایم و با تقسیم آن به عدد هفت متوسط ساعت مطالعه در هر روزمان را بدست آوریم متوجه خواهیم شد كه این عدد با آنچه ما از ابتدا تصور می‌كردیم تفاوت بسیار دارد.                                                                      

   وقتی یك هفته به عنوان واحد زمانی مطالعه درنظر گرفته می‌شود، واحدهای زمانی كمتر از یك هفته یعنی روز و ساعت می‌تواند به عنوان اجزاء موردبررسی قرار گیرد و از طرف دیگر برای بررسی كلیات بیشتر، می‌توانیم با جمع فعالیت چند هفته، فعالیت‌های ماهانه را مورد توجه قرار دهیم.

   درس چهارم :

   چرا نمی‌توانیم برنامه‌ریزی كنیم ؟                                                 

   اصل 4 ـ خودمحوری   نقش فعال و خلاق شما در برنامه‌ریزی                                             

   هیچ‌كس به اندازه خود شما دلسوز و نگران سرنوشت شما نیست واز جزئیات برنامه‌تان آگاه نیست این روش برنامه‌ریزی شاید برای اولین بار در عمرتان عرصه‌ای ایجاد كند كه شما در آن بتوانید ابتكارات و خلاقیت‌های خود را ابراز نمایید. آن هم در زمینه‌ای كه بیشترین اهمیت را در سرنوشت شما دارد، یعنی در زمینه ورود به دانشگاه وادامه تحصیلات عالی . بنابراین از هم اكنون آگاه باشید، از همین امروز كه شروع به تنظیم جدول‌های برنامه‌ریزی خود می‌نمایید باید اندیشیدن به‌كار خود را نیز جدی بگیرید .                                        

   این خود شما هستید كه فعالترین نقش را در برنامه‌ریزی آموزشی‌تان دارید. التبه اینكه آدم هر روز خود را كنترل كند، درجه پایبندی خود را محاسبه كند و . . . كار بسیار سختی است و البته :                                                       

    نـابـرده رنـج گنـج میسـر نمـی‌شـود                                               

                                                                                                 مزد آن گرفت جان برادر كه كار كرد                                

   آنچه مهم است برخورد خلاقانه شما با برنامه‌ای است كه خودتان آن را طرح می‌كنید .                              

   این روش برنامه‌ریزی شما را از وابستگی به اطرافیان بی‌نیاز می كند و تنها شما نیاز دارید كه با یك مشاور خوب به‌طور مستمر رابطه داشته باشید تا باتجربه خود ودرنظرگرفتن مقتضیات هر زمان ( مثل تغییر ساعت مطالعه درزمان امتحانات نسبت به روزهای قبل ، تغییر ساعت مطالعه در ایام تعطیلات مثل عید نوروز و . . . ) بركار شما نظارت وكنترل داشته باشد و تغییراتی را كه لازم است منظور نماید.                                                    

   حسن دیگر این كار این است كه شما به راحتی از نوع و حجم مطالعه خود در مقابل دیگران می‌توانید دفاع كنید. به‌طور مثال در مقابل نیش و كنایه‌زدن دوستان و یا دخالت‌های بی‌مورد بعضی از اطرافیان و مقایسه مداوم شما با دیگران می‌توانید به استناد ارقام و اعدادی كه در دفاتر خود ثبت نموده‌اید از حقانیت توام باصداقت خود دفاع كنید. زیرا تعدادی از دانش‌آموزان با ثبت اعداد و ارقام دروغین می‌خواهند ساعات مطالعه خود را بالا ببرند ولی موقع اعلام نتایج اسم خود را جزء قبول‌شدگان نمی‌بینند و می‌فهمند كه چه اشتباهی نموده‌اند سعی كنید با طبیعت واطرافیان وازهمه مهمتر خودتان روراست باشید واین را بدانید كه :                                                     

   هیچ‌ بار كجی به منزل نرسیده و نمی‌رسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.