فشار روانی را در ۱۰ دقیقه کاهش دهید(قسمت اول)

نزدیک به دو ماه از شروع سال تحصیلی می‌گذرد؛ اما با این حال، برای تعداد قابل توجهی از داوطلبان آزمون سراسری، سال تحصیلی از تابستان آغاز شده است و بعد از امتحانات نهایی سال سوم متوسطه، مطالعه جدی و مستمر خود را آغاز کرده‌اند.
 
در طی این یک سال، داوطلبان درگیر فشارهای متعدد روحی و جسمی می‌شوند، و البته چون در حال حاضر تقریباً همۀ داوطلبان می‌توانند وارد دانشگاه شوند، این فشار بیشتر شامل حال داوطلبانی می‌شود که امید و هدفشان، پذیرش در یک رشته محل ایده‌آل است که به دنبال پذیرفته شدن در آن هستند؛ زیرا باید در یک مسابقۀ علمی جدی و نفس‌گیر شرکت کنند.
 
یافته‌های علمی جدید، حاکی از آن است که فشار روانی، سبب ورود هورمون‌های استرس‌زا به جریان خون می‌گردد و قدرت دفاعی بدن را ضعیف می‌سازد و آن را در برابر عفونت‌هایی همچون سرماخوردگی و آنفولانزا آسیب‌پذیرتر می­کند. همچنین فشار روحیِ مداوم به قلب آسیب می­رساند و حتی به انسداد شریان‌ها منتهی می‌گردد.
اما خوشبختانه، راهکارهایی برای فرونشاندن تنش وجود دارد.
 
فردریک لوسکین، فیزیولوژیست دانشگاه استنفورد، می‌گوید: «نیازی نیست که زندگی خود را برای کاهش استرس متحول کنید. بسیاری از مردم می‌گویند فرصت ندارند تا کارهای خود را متوقف کنند و به درمان استرس بپردازند، اما کارهایی وجود دارند که می‌توانید در هر محلی انجام دهید و بیش از چند دقیقه از وقتتان را نمی‌گیرند و می‌توانند از آسیب‌های ناشی از استرس، قبل از آنکه از کنترل شما خارج شود، جلوگیری کنند. واقعیت این است که با یادگیریِ به دست آوردن آرامش، در واقع شما احساس درگیری کمتری می‌کنید.»
 
در طول چند روز آینده، روزانه یک روش از تکنیک­هایی را که در زیر  پیشنهاد می‌کنیم، امتحان کنید. شاید بعضی از آنها بهتر از روش‌های دیگر اثر کنند. آنچه مهم است این است که دو یا سه روش مؤثر را در مورد خودتان  به هنگام افزایش استرس، دنبال کنید.
 
index

 
کاری انجام ندهید
حداقل یک بار در روز، پنج یا ده دقیقه آرام بنشینید و کاری انجام ندهید، و روی صداهای اطراف، احساستان و هرگونه کششی در گردن، شانه‌ها، بازوها، سینه و … تمرکز کنید.
رابین گیوث، مؤسس و مدیر مرکز مدیریت استرس مارین، می‌گوید: «این کار، یکی از مشکل‌ترین کارها برای اکثر مردم است؛ چرا که شدیداً عادت کرده‌ایم راجع به ارزش کارهایی که انجام می‌دهیم، فکر کنیم. انجام ندادن هیچ کاری یک جنگ واقعی است.»
 
نشستن، به تنهایی ضربان قلب را کاهش می‌دهد و فشار خون را پایین می‌آورد؛ یعنی با دو مورد از آشکارترین تاثیرات استرس مقابله می‌کند. همچنین دیدگاه شما را عوض می‌کند و احساس کنترل بر موقعیت­ها را افزایش می‌دهد. جیمز کارمودی، فیزیولوژیست و مدیر تحقیقات مرکز تکامل ذهن در دانشگاه ماساچوست، می‌گوید: «مطالعات نشان می‌دهد که موقعیت­های بسیار استرس‌زا مواردی هستند که نمی‌توانیم آنها را کنترل کنیم. ما نمی‌توانیم گذشته را تغییر دهیم؛ آینده را هم نمی‌توانیم پیش بینی کنیم. تنها چیزی که هر کدام از ما قادر به کنترل آن هستیم زمان حال است.»
 
او ادامه می‌دهد: «هنگامی که مردم در برنامه ارایه شده از سوی ما، این روش را امتحان می‌کنند، احساس کنترل خود را دوباره به دست می‌آورند و استرس را کاهش می‌دهند.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.