فشار روانی را در ۱۰ دقیقه کاهش دهید(قسمت دوم)

نزدیک به دو ماه از شروع سال تحصیلی می‌گذرد؛ اما با این حال، برای تعداد قابل توجهی از داوطلبان آزمون سراسری، سال تحصیلی از تابستان آغاز شده است و بعد از امتحانات نهایی سال سوم متوسطه، مطالعه جدی و مستمر خود را آغاز کرده‌اند.
 
در طی این یک سال، داوطلبان درگیر فشارهای متعدد روحی و جسمی می‌شوند، و البته چون در حال حاضر تقریباً همۀ داوطلبان می‌توانند وارد دانشگاه شوند، این فشار بیشتر شامل حال داوطلبانی می‌شود که امید و هدفشان، پذیرش در یک رشته محل ایده‌آل است که به دنبال پذیرفته شدن در آن هستند؛ زیرا باید در یک مسابقۀ علمی جدی و نفس‌گیر شرکت کنند.
 
یافته‌های علمی جدید، حاکی از آن است که فشار روانی، سبب ورود هورمون‌های استرس‌زا به جریان خون می‌گردد و قدرت دفاعی بدن را ضعیف می‌سازد و آن را در برابر عفونت‌هایی همچون سرماخوردگی و آنفولانزا آسیب‌پذیرتر می­کند. همچنین فشار روحیِ مداوم به قلب آسیب می­رساند و حتی به انسداد شریان‌ها منتهی می‌گردد.
اما خوشبختانه، راهکارهایی برای فرونشاندن تنش وجود دارد.
 
فردریک لوسکین، فیزیولوژیست دانشگاه استنفورد، می‌گوید: «نیازی نیست که زندگی خود را برای کاهش استرس متحول کنید. بسیاری از مردم می‌گویند فرصت ندارند تا کارهای خود را متوقف کنند و به درمان استرس بپردازند، اما کارهایی وجود دارند که می‌توانید در هر محلی انجام دهید و بیش از چند دقیقه از وقتتان را نمی‌گیرند و می‌توانند از آسیب‌های ناشی از استرس، قبل از آنکه از کنترل شما خارج شود، جلوگیری کنند. واقعیت این است که با یادگیریِ به دست آوردن آرامش، در واقع شما احساس درگیری کمتری می‌کنید.»
 
در طول چند روز آینده، روزانه یک روش از تکنیک­هایی را که در زیر  پیشنهاد می‌کنیم، امتحان کنید. شاید بعضی از آنها بهتر از روش‌های دیگر اثر کنند. آنچه مهم است این است که دو یا سه روش مؤثر را در مورد خودتان  به هنگام افزایش استرس، دنبال کنید.
 
index

بخندید
همیشه موضوعی برای خنده در دست داشته باشید. این موضوع می‌تواند حتی  فکر کردن به سریال کمدی مورد علاقه‌تان باشد. یک پژوهشگر می‌گوید: «یکی از مؤثرترین روش‌های کاهش استرس، شب هنگام اتفاق می‌افتد؛ یعنی هنگامی که مشغول تماشای سریال مورد علاقه‌تان پس از گذراندن یک روز طولانی هستید.»
 
تحقیقات نشان می‌دهد که خنده خوب، سطوح کورتیزول و اپی‌نفرین هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد و سیستم دفاعی بدن را بهبود می‌بخشد؛ علاوه بر آن، تاثیرات مفید یک خنده از ته دل و خوب، به مدت ۲۴ ساعت باقی می‌ماند؛ حتی در انتظار خنده ماندن نیز، به انسان آرامش می‌دهد. نتایج یک آزمایش نشان داد که گفتن این موضوع به داوطلبان که در یک آزمایش، فیلم ویدیویی خنده‌داری را تماشا خواهندکرد، خوش خلقی بیشتری در آنها ایجاد کرد و فوراً سطوح استرس آنها را کاهش داد.
 
مثبت بیندیشید
به شخص یا چیزی که عمیقاً مورد علاقه‌تان است (در هر مکان) از۵ ثانیه تا ۵ دقیقه فکر کنید. همچنین منظره­ای از یک تعطیلات آرام را تصور کنید یا عبارتی را که باعث ایجاد احساس مثبتی نسبت به خود و جهان اطرافتان می‌شود، در ذهنتان مرور کنید. شاد فکر کردن و داشتن افکار آرامش بخش، می‌تواند با تغییرات فیزیولوژیک، که هنگام به وجود آمدن استرس اتفاق می‌افتد، مقابله کند.
 
لوسکین در کتاب «بخشیدن برای همیشه»، می‌گوید: «بسیاری از استرس‌هایی که تجربه می‌کنیم، از احساسات منفی که در اطرافمان هستند (دشمنی‌ها، حسودی‌ها، عصبانیت‌ها و ضربه‌های روحی) ناشی می‌شوند.» او ادامه می‌دهد: «در مورد شخصی که نسبت به او عصبانی هستید، بیندیشید؛ رییسی که احمق است یا دوستی که احساسات شما را جریحه‌دار کرده است. این عمل می‌تواند هورمون­های عصبی زیان‌آوری را در سیستم بدن به جریان اندازد، و در مقابل، اندیشیدن به اشخاص یا چیزهایی که به آنها عشق می‌ورزید، آثار عکس را به دنبال دارد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.