فنون تست‌زنی فیزیک

حجم زیاد درس فیزیک و تنوع موضوعات آن ایجاب می‌کند که از قبل تسلط خود را در بخش‌های مختلف آن دقیقاً تعیین کرده ‌باشید و بدانید در چه بخش‌هایی بیش‌ترین آمادگی و در چه بخش‌هایی کم‌ترین آمادگی را دارید. هنگام زدن تست در کنکور، ابتدا سراغ تست‌هایی بروید که برای شما راحت‌تر هستند.

دقت لازم در تشخیص مفاهیم نزدیک به هم در صورت مسئله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مثلاً کمیت‌هایی از قبیل جابه‌جایی و مسافت، شتاب متوسط و شتاب لحظه‌ای، بازه‌ی زمانی و لحظه، از مفاهیمی هستند که اغلب به علت کم‌دقتی، برداشت اشتباهی از آن‌ها می‌شود و طراحان تست نیز پاسخی معادل اشتباه صورت‌‌گرفته را در گزینه‌ها قرار می‌دهند.پس باید به دقت به گزینه های تست ها توجه نمایید.

attention-sign

محاسبات عددی یکی از مشکل‌سازترین موارد است. اغلب مفاهیم فیریکی را به خوبی تشخیص می‌دهید، ولی در انجام محاسبات عددی اشتباهاتی صورت می‌گیرد که یکی از شایع‌ترین اشتباهات دانش‌آموزان است.

توجه دقیق به تبدیل واحدها و این‌که در چه شرایطی نیازی به تبدیل واحد نیست نیز بسیار حائز اهمیت است.

درس‌های داده‌شده و جزوات اساتید باید به گونه‌ای مطالعه شوند که بتوانید هر زمان به طور دقیق، کامل و سریع هر بخشی از آن را که خواستید بگویید و بنویسید. در این صورت مفاهیم درسی در ذهن شما ملکه‌ می‌شوند. آن وقت است که سرعت عمل را با دقت عمل، کسب کرده‌اید. پس از فراگیری جزوات درسی به همراه مسائل تشریحی و تستی مرتبط با هر موضوع، تدریجاً تست‌های سراسری را ابتدا بدون تعیین زمان ولی پس از مدتی با تعیین وقت بزنید.

تست‌ها را آگاهانه و با توجه به مفاهیم یادگیری‌شده بزنید و بدانید سرعت عمل باید تا جایی باشد که دقت عمل را مخدوش نسازد. زدن تست‌های مرتبط به تعداد زیاد و به طور آگاهانه بالاخره منجر به سرعت عمل نیز می‌شود. در ماه‌های اردیبهشت و خرداد، تست‌های آزمون‌های کنکور پنج سال گذشته را به طور جامع بزنید و درصد خود را در درس فیزیک تعیین کنید، طوری عمل کنید که به هیچ وجه اشتباه هر آزمون را در آزمون بعدی تکرار نکنید.

کلید: در درس فیزیک ضمن مطالعه‌ی مفهومی و تقویت بنیه‌ی ریاضی، به طور کیفی تست‌هایی در سطوح ساده، متوسط و سخت بزنید و مراقب مفاهیم نزدیک به هم باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.