فواید درس خواندن در صبح

حتما این جمله معروف را بارها و بارها شنیده اید:سحرخیز باش تا کامروا باشی. از قدیم‌الایام هم رمز موفقیت در سحرخیزی بوده است؛ اما بحث ما تأثیر سحرخیزی بر کیفیت درس خواندن و مطالعه است. در این مقاله بطور اجمالی، سه تأثیر مهم مطالعه در صبح را بررسی می‌کنیم:

1- صرفه‌جویی در زمان مطالعه: اگر بخواهید مبحث مشخصی را در طول روز بخوانید قطعاً زمان معلومی از وقت خود را به آن اختصاص می‌دهید. حال این‌که اگر آن مبحث را در صبح زود بخوانید، به دلیل این‌که ذهن شما بعد از چند ساعت خواب و استراحت خسته نیست، می‌توانید مبحث مورد نظر را در زمان کم‌تری مطالعه کنید. به طور مثال اگر بخواهید بخشی از کتاب شیمی را در بازه‌ی زمانی بعدازظهر مطالعه کنید دو ساعت زمان می‌برد. در حالی که اگر آن مبحث را در صبح زود مطالعه کنید در زمان کم‌تری مثلاً 1 ساعت و 45 دقیقه تمام می‌کنید.

index

2- فراموشی کم‌تر: درسی را که در صبح مطالعه می‌کنید دیرتر از ذهن شما محو می‌شود. برای مثال اگر یک درس از کتاب دین و زندگی را برای اول صبح مطالعه کنید شاید تا هفته‌ی بعد 30 درصد مبحث از یادتان برود؛ اما اگر این درس از کتاب را بعداز ظهر یا آخر شب بخوانید درصد بیش‌تری از مبحث بعد از یک هفته از ذهن شما محو می‌شود.

3- صرفه‌جویی در زمان استراحت: اول صبح که از انرژی بالاتری برخوردارید می‌توانید مدت‌زمان نسبتاً بیش‌تری را بدون استراحت مطالعه کنید. از طرفی زمان استراحت بین درس‌ها هم در صبح کم‌تر از زمان استراحت بین درس‌ها در بعدازظهر است. برای مثال اگر شما 6 ساعت زمان در صبح داشته باشید می‌توانید با دو استراحت ده دقیقه‌ای از کل زمان به صورت کامل استفاده کنید؛ اما اگر همین زمان را در بعدازظهر داشته باشید به دلیل خستگی بیش‌تر، به مدت‌زمان استراحت بیش‌تری نیاز دارید.

به طور کلی اگر می‌خواهید چه از نظر زمانی و کمی و چه از نظر ماندگاری درس و کیفی، راندمان مطالعه‌ی خود را بالا ببرید سعی کنید صبح، زودتر از خواب بیدار شوید. البته این سحرخیزی به شرطی فایده دارد که شب زودتر بخوابید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.