فیزیک را با قلم‌های‌تان یاد بگیرید

برخی دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور فکر می‌کنند که درس فیزیک خیلی سخت است و همین طرز فکر اشتباه باعث می‌شود درس فیزیک را برای خود مانند یک غول تصور کنند که تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند آن را شکست دهند. دلیل این طرز فکر که بسیار مسری هم هست این است که روش مطالعه‌ی صحیح و درست آن را اجرا نکرده‌اند.

فرایند یادگیری فیزیک چندمرحله‌ای است. اگر این مراحل را با دقت انجام دهید در یادگیری آن مشکلی نخواهید داشت. این مراحل عبارت‌اند از:

1-    باید به‌خوبی به جزوه‌ی دبیرتان مسلط شوید و مثال‌های آن را به خوبی یاد بگیرید. در این مرحله سعی کنید خلاصه‌نویسی داشته باشید؛ زیرا باعث می‌شود مطالب در ذهنتان تثبیت شوند.

2-    بلافاصله بعد از خواندن جزوه باید چندین تمرین حل کنید. دقت داشته باشید که ذر این مرحله با سؤال کلنجار بروید و برای حل آن کمی زحمت بکشید.

3-    بعد از حل تمرین‌ها یادگیری شما کامل شده است. حال باید به سراغ تست‌های طبقه‌بندی بروید تا سؤالات متنوع از کاربرد این مطلب را ببینید و با آن‌ها آشنا شوید.

index

در طی این مراحل به نکات زیر با دقت توجه کنید:

1-    در تمام مراحل قلم و کاغذ همراهتان باشد.

2-    در مرحله‌ی دوم تمام تلاشتان را برای حل سؤالات به کار ببرید تا مطالب در ذهنتان ماندگار ‌شود.

3-    برای حل تست‌ها نیز کتابهای استاندارد موجود که دربردارنده تستهای کنکورهای سراسری و آزاد سالهای گذشته است توصیه می‌شود؛ زیرا این سوالات سؤالات کاملاً استاندارد هستند.

4-    سعی کنید ابتدا تست‌ها را بدون زمان حل کنید. بعد از مدتی تست‌ها را زمان‌دار حل کنید تا در آزمون دچار کمبود وقت نشوید.

5-    خلاصه‌نویسی ابتدا به شما کمک می‌کند که اگر خواستید مجدداً به حل تست بپردازید با مرور سریع به این خلاصه‌درس‌ها مطالب را به سرعت یادآوری کنید و حل تست‌ها برای‌تان آسان شود.

در تمام این مراحل قلم‌های‌تان همراهتان باشد. آن‌ها در یادگیری شما نقش بسزایی دارند. با قلم‌های‌تان به سمت یادگیری هر چه بهتر درس‌ها بشتابید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.