قدم به قدم کوهنوردی

آیا تا به حال همّت کردیده‌اید و با نیّت صعود و رسیدن به ارتفاعات بالاتر قدم روی پایه و دامنه‌ی کوه گذاشته‌اید؟

تجربه کنید، این ورزشی  بسیار شاداب و مفرّح است. نشاط جسم و روح به صورت توأمان ثمره‌ی یک کوهنوردی درست و برنامه‌ریزی شده است. کوهنوردان با تجربه در ابتدا عظمت و صلابت کوه را نظاره می‌کنند و زیبایی‌های چشم‌نوازش را می‌نگرند و سپس قبل از ورود به کوهپایه، نقشه‌ی راهی را که باید بپیمایند تا به قلّه برسند،  ترسیم می‌کنند.

Success

نقشه‌ی ترسیم شده‌ی آن‌ها باید راهی را نشان دهد که بهترین مسیر و کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به قلّه باشد. آنان در حین بالا رفتن از کوه نیز مرتّب چشم به افق می‌دوزند و گام‌ها و پیشروی‌های ابتدایی را نمی‌بینند بلکه مرتّب نقشه‌ی راه اصلی را کنترل می‌کنند تا از مسیر منحرف نشوند.

این درسی بزرگ از یک کوهنوردی ساده است که می تواند در تمام جنبه های زندگی کاربرد داشته باشد. این که: اگر فقط به گام‌های کوچک‌مان چشم بدوزیم حتماً از مسیر اصلی منحرف می‌شویم. در مسیر موفّقیّت و پیشرفت حتماً باید نقشه‌ی راهی ترسیم نمود و در تمام طول مسیر خود را با همان شاخص و یا هدف نهایی که در آینده انتظارش را می‌کشیم،بسنجیم.

نکته مهمی که در اینجا لازم است به آن اشاره کنیم این است که آینده‌نگری و دوراندیشی موجب می‌شود که هیچ‌گاه در مسیر موفّقیّت غافلگیر نشویم. وقایع ر ا قبل از وقوع دیدن و پیش‌بینی کردن و در صدد چاره‌اندیشی برآمدن ، محوری‌ترین کاری است که افراد موفّق‌ انجام می‌دهند امّا دیگران از انجام آن غفلت می‌ورزند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.