مؤثرترین عادت‌های مطالعه (2)


دانش‌آموزان در دوران تحصيل خود با موضوعات مختلفى دست و پنجه نرم مي‌کنند. به دليل وجود مسائل مختلف و رنگارنگ در زندگي، متمرکز شدن بر روي مطالعه، کار سختي به نظر مي‌رسد؛ بنابراين اگر شما در حال تحصيل هستيد براي اين‌که سال به سال پيشرفت کنيد نياز به مطالعه خواهيد داشت. کليد طلايي مطالعه‌ي اثربخش, زياد خواندن يا باشتاب و تند خواندن نيست، بلکه مطالعه‌ي هوشمندانه است. با اين 10 عادت مؤثر و اثبات‌شده از اين به بعد مي‌توانيد هوشمندانه و در نتیجه موثر و کارآمد درس بخوانيد.

چه مکانی را برای مطالعه انتخاب کنیم؟

بسیاری از دانش‌آموزان در انتخاب مکان مطالعه دچار اشتباه می‌شوند و مکانی را برای مطالعه دروس خود انتخاب می‌کنند که در آن تمرکز کافی ندارند. مکانی که در آن عوامل مزاحم وجود داشته باشد، برای مطالعه‌ی هوشمندانه مناسب نیست و درس خواندن در این گونه مکان‌ها، نهایتاً به یک مطالعه‌ی سطحی می‌انجامد.

به طور مثال دانشجویانی که در خوابگاه مطالعه می‌کنند همیشه نگاه کردن برنامه‌های تلویزیون، نشستن پای کامپیوتر و صحبت با هم‌اتاقی‌ها را جذاب‌‌تر از درس خواندن می‌دانند و همیشه سعی می‌کنند زمان مطالعه را کوتاه‌تر کنند و با شتاب درس بخوانند تا فرصت بیش‌تری برای پرداختن به عوامل ذکرشده داشته باشند.

qa

سالن‌های مطالعه‌ی کتابخانه‌ها به دلیل این‌که بسیار ساکت هستند و در این مکان‌‌ها جز وسایل مربوط به مطالعه، هیچ وسیله‌ی مزاحم دیگری در اطراف دانش آموز وجود ندارد، مکان مناسبی برای درس خواندن به شمار می‌روند. البته اگر اتاق مطالعه‌ی دانش آموز در خانه هم عاری از وسایل حواس‌پرتی و به دور از سر و صدای خانه باشد، برای درس خواندن و مطالعه‌ی هوشمندانه بسیار مناسب و موثر است.

برای یک دانش‌آموز، مکان مطالعه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در همین مکان، با مطالعه و حل تمرین، برای چند سال آینده‌اش تلاش می‌کند؛ بنابراین بهتر است که اتاق مطالعه را با جملات انرژی‌بخش تزیین کند و همواره اتاق خود را مرتب نگه دارد. نظم محیط، نظم ذهنی را به دنبال خواهد داشت.

هدفی را که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید روی برگه‌ای بنویسید و به دیوار اتاق نصب کنید تا این مکان همواره به شما انگیزه‌ی تلاش بیش‌تر بدهد. مکان مطالعه نباید زیاد گرم یا زیاد سرد باشد و باید از نور کافی برخوردار باشد.بنابراین همواره سعی کنید تا بهترین مکان را برای مطالعه در نظر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.