مؤثرترین عادت‌های مطالعه (7)

دانش‌آموزان در دوران تحصيل خود با موضوعات مختلفى دست و پنجه نرم مي‌کنند. به دليل وجود مسائل مختلف و رنگارنگ در زندگي، متمرکز شدن بر روي مطالعه، کار سختي به نظر مي‌رسد؛ بنابراين اگر شما در حال تحصيل هستيد براي اين‌که سال به سال پيشرفت کنيد نياز به مطالعه خواهيد داشت. کليد طلايي مطالعه‌ي اثربخش, زياد خواندن يا باشتاب و تند خواندن نيست، بلکه مطالعه‌ي هوشمندانه است. با اين 10 مؤثر و اثبات‌شده از اين به بعد مي‌توانيد هوشمندانه درس بخوانيد.

7. برنامه‌ریزی داشته باشید.

تصور کنید در مدرسه برنامه‌ی روزانه مشخص نبود و هر روز تغییر می‌کرد. واضح است که این آشفتگی به سرعت باعث ناراحتی و سردرگمی شما دانش آموزان می‌شد؛ بنابراین نظم فکری و داشتن برنامه، اساس مطالعه‌ی هوشمندانه است. باید پیش از شروع هر هفته به دو سؤال اساسی پاسخ دهید:

1) تا آخر هفته چه کارهایی را باید انجام دهم؟

2) فردا چه درس‌هایی را می‌خواهم مطالعه کنم؟

مشخص کردن برنامه‌ی کوتاه‌مدت و بلندمدت، روند یادگیری شما را به طرز بسیار شگفت انگیزی نظام‌مند می‌کند و با برنامه‌ریزی می‌توانید تمام کارهای‌تان را به موقع و درست و اصولی  انجام دهید. حتماً پیش از شروع مطالعه، برای تعداد مباحث و صفحاتی که قصد مطالعه‌ی آن‌ها را دارید تصمیم‌گیری نمایید.

short-term-goal-lifebeyondnumbers

6 عبارت رایج افراد بی‌برنامه:

1. ببخشید دیر شد.

2. به هیچ کاری نمی‌رسم.

3. یادم رفت.

4. سرم شلوغ است.

5. وقت نشد.

6. در ترافیک ماندم.

یکی از ویژگی‌های برنامه‌ریزی این است که حتماً روی کاغذ نوشته شده باشد. نوشتن برنامه و کنترل ساعت‌های مطالعه به شما کمک می‌کند که درست و به موقع تمام درس‌ها را مطالعه و مرور کنید. چه‌بسا دانش‌آموزانی که زمان را به راحتی از دست می‌دهند، شب‌های امتحان با انبوهی از درس‌های نخوانده مواجه می‌شوند.

رسیدن به موفقیت، بدون داشتن برنامه هرگز میسر نخواهد بود. ابزاری که در این راه کمک بسیار زیادی به شما می‌کند، دفتر برنامه‌ریزی است. دفتر برنامه‌ریزی به ما کمک می‌کند تا از کم‌ترین زمان، بهترین و بیش‌ترین استفاده را ببریم.برای رسیدن به قله‌های موفقیت با نقشه و برنامه پیش بروید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.