مؤسسات کنکور و دغدغه کنکوري ها(بخش پایانی)

4- خوب تحقيق کنيد
 
دلايل بسياري وجود دارد که يک داوطلب، مؤسسه خاصي را براي شرکت در کلاس‌هاي کنکور انتخاب کند که مهمترین آنها عبارتند از:
 
برخي‌از داوطلبان به توصيه دوستان و فاميل خود يا کساني که سال‌هاي پيش در کنکور پذيرفته شده‌اند به يکي از اين آموزشگاه‌ها براي ثبت نام مراجعه‌ مي‌کنند و برخي ديگر نيز به آگهي‌هايي که گاه و بي‌گاه در حياط منزل خود و در خيابان و معابر عمومي به دست آنان مي‌رسد، اعتماد کرده و متقاضي نام‌نويسي در اين کلاس‌ها مي‌شوند.
 
آگهي‌هاي اين آموزشکده‌ها و مؤسسه‌ها که مانند قارچ هر روز تعداد زيادي از آنها قد علم مي‌کنند، به شکل‌هاي مختلف و گاهي کاملا بازاري که هيچ جنبه علمي در آنها لحاظ نشده است به چشم مي‌خورد و بسياري از داوطلبان را فريب مي‌دهد. بيشتر اين مؤسسات به فکر منافع و جيب خود هستند و به کنکور به عنوان يک صنعت پر سود نگاه مي کنند.
 
همچنين مؤسسه‌هايي هستند که فاقد مجوز رسمي از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري هستند و فعاليت آنها نيز غيرقانوني اعلام شده است، اما آگهي‌هايشان همه روزه منتشر مي‌شود و آنها همچنان به فعاليت خود ادامه مي‌دهند و گاه و بیگاه شاهد تبلیغات و برنامه های آنها در رادیو و تلویزیون هم هستیم. در اين آشفته بازار، هر کس از راه مي‌رسد به خود اجازه مي‌دهد تا تنها با پرداخت مبلغي ناچيز به چاپخانه‌ها، به انتشار آگهي‌هاي بازاري و اساساً دروغ بپردازد.
 
 
stop-sign-clipart-Stop-sign-clip-art-6

 
اگر واقعاً فکر مي‌کنيد که نياز داريد در کلاس‌هاي کنکور اين مؤسسات شرکت کنيد، به خاطر وقت و هزينه‌هايي که از اين بابت صرف مي‌کنيد، خوب تحقيق کنيد. تحقيق کافي به شما کمک خواهد کرد تا بهترين مؤسسه را از نظر هزينه‌ها و مهم‌تر از همه به لحاظ آموزشي انتخاب کنيد.
 
يکي از راه‌هايي که مي‌توانيد از آن به عنوان تحقيق استفاده کنيد اين است که از داوطلبان سال‌هاي قبل که در اين مؤسسات ثبت نام کرده‌اند، بررسی و تحقيق کنيد. نکته‌ بسیار مهمی که در اينجا بايد به آن اشاره کرد اين است که در خصوص تبليغات خود مؤسسه درباره تعداد قبولي‌ها و نيز رتبه‌هاي برتر، بسيار با احتياط برخورد کنيد چرا که متاسفانه در بسیاری از موارد آمار ارایه شده از طریق این موسسات غیرواقعی است. راه ديگر براي دريافتن خوب يا ضعيف بودن يک مؤسسه اين است که براي يک جلسه يا بيشتر، در کلاس‌هاي آن شرکت کنيد. مطمين باشيد که در همان يک يا دو جلسه، به کيفيت کلاس و سطح آموزشي آن مؤسسه پي خواهيد برد.
 
5- راه‌هاي ديگر را هم در نظر بگيريد
 
شرکت در کلاس‌هاي تقويتي کنکور، يکي از راه‌هايي است که شما داوطلب عزيز مي‌توانيد براي نيل به اهدافتان از آنها استفاده کنيد؛ اما اين نکته را نيز در نظر بگيريد که اين راه، تنها راه يا کامل‌ترين راه ممکن نيست و سالانه افراد زيادي در کنکور با رتبه‌هاي بسيار خوب قبول مي‌شوند که بيشتر آنها در هيچ کلاسي شرکت نکرده‌ و فقط با استفاده از جزوه و کتاب‌هاي درسي توانسته‌اند به هدف خود نايل آيند.

6- عجولانه تصميم نگيريد

شما نيز تفاوتي با ساير داوطلبان نداريد و اگر بخواهيد و تلاش کنيد، مطمين باشيد که موفق خواهيد شد؛ پس حتماً و قبل از صرف هزينه و وقت، به اين نکته فکر کنيد که آيا راه ديگري به جز شرکت در کنکور وجود دارد که راهگشا و کمک شما در کنکور باشد يا نه. در بيشتر موارد، موضوع با تهيه يک جزوه، چند جلسه مطالعه يا رفع اشکال با دوستان و … حل مي‌شود و نيازي به شرکت در کلاس‌هاي کنکور نيست. اگر هم واقعاً احساس مي‌کنيد که براي قوت بيشتر کارتان، نياز به اين کلاس‌ها داريد، براي کاهش هزينه‌ها، صرفه جويي در وقت و … تنها به عنوان رفع اشکال از اين کلاس‌ها استفاده کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.