مدیریت استرس در ایام امتحانات(بخش ۱ از ۲)

 فصل امتحانات می‌تواند برای بسیاری از دانش‌آموزان به تجربه‌ای بسیار ناخوشایند تبدیل شود؛ زیرا این دوران، برای برخی از دانش‌آموزان، با اضطراب و استرس فراوانى همراه است. ترس از خود جلسه امتحان، ترس از ارزیابی شدن، استرس عواقب و نتایج امتحان، همه و همه، سبب مى‌شوند که برخی از افراد، به تناسب میزانى که در این زمینه تلاش کرده‌اند و مستحق آن هستند، نتوانند نتایج مطلوبی را از امتحان خود کسب کنند.
 
اینکه بدانید چگونه استرس خود را در دوران امتحانات مدیریت کنید، به میزان زیادی می‌تواند تجربه و نتایج شما را در امتحانات بهبود بخشد.
بسیار مهم است که بدانید در هنگام درس خواندن و مرور مطالب، باید روی موضوعی که مطالعه می‌کنید تمرکز کنید؛ نه آن مطالبی که هنوز برای خواندن باقی مانده است. اگر در فهم موضوعی دچار مشکل شده و روی موضوعى خاص، مدت زمان زیادی وقت گذاشته‌اید، آن را موقتاً رها کنید و هنگامى که دوباره سر حال هستید و ذهنی تازه دارید به سراغش بروید؛ در ضمن می‌توانید، در صورت نیاز، از سایر همشاگردی‌ها یا معلم خود نیز کمک بگیرید.
 
اگر به طور کلی هنگام درس خواندن، استرس روی شما تاثیر می‌گذارد، سعی کنید هنگام مرور مطالبی که مطالعه کرده‌اید، راه‌هایی را پیدا کنید که به شما انرژی مثبت می‌دهند و روحیه شما را بهتر می‌کنند؛ مواردی مانند:
 
۱۹۲۰_doctors039day2018

            انجام ورزش‌هایی که دوست دارید و از آنها لذت می‌برید؛
            امتحان کردن فعالیت‌های آرام بخشی مانند: مدیتیشن؛
            داشتن تغذیه‌ای خوب و سالم؛
            خواب کافی داشتن؛
            داشتن برنامه درست و اختصاص دادن زمان استراحت در حین درس خواندن؛
            دادن انرژی مثبت و افتخار کردن به خودتان به دلیل عملکرد خوبتان؛
            پاداش دادن گاه و بی‌گاه به خود.
 
در ذهن خود، ایده‌ای واضح و مشخص داشته باشید؛ از اینکه زمان کوتاه قبل از امتحان را چگونه می‌خواهید بگذرانید، و تفکراتی را در آن بگنجانید که به شما دیدگاهی کلی و مثبت مى‌دهد. شاید بهتر باشد این فکر را مدام با خود تکرار کنید که امتحان، تنها موضوع پر اهمیت در زندگی شما نیست، و در اصل توانایی‌های شماست که در زندگی‌تان اثرگذار است. گاهی صحبت کردن با دوستان و همشاگردی‌ها، درست قبل از امتحان، می‌تواند استرس شما را افزایش دهد؛ در این صورت، بهتر است تا زمان شروع امتحان، به دور از جمع دوستان، به موسیقی آرامی گوش دهید.
 
در حین امتحان، اگر دچار استرس و اضطراب شدید، برای لحظه‌ای توقف کنید ، به پشتی صندلی خود تکیه دهید، چشم‌هایتان را ببندید و چندین نفس آرام و عمیق بکشید تا حالتان بهتر شود و سپس ادامه دهید

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.