مدیریت خود، تنها راه رسیدن به موفقیت

از اساسی‌ترین شرایط موفقیت انسان در زندگی فردی و اجتماعی، داشتن قدرت «مدیریت خود» است. یک انسان موفق، ریشه‌ی همه‌ی موفقیت‌ها را در درون خود جستجو می‌کند.

منشأ تمام پیروزی‌ها در وجود خود ماست. انسانی که نگاه مثبت و فعال در زندگی دارد خواهان کار، کوشش و تلاش است و برای خود برنامه دارد.انسان موفق زمان را در اختیار دارد و بهترین بهره را از آن می‌برد. انسان موفق شکست‌ها و عقب افتادن‌های خود را با بهانه‌های پوچ توجیه نمی‌کند.

index

کشیدن پا روی زمین،‌ حرکت بدون انرژی، چشم‌های خسته و بی‌حال و گاهی خواب‌آلود، غرغر کردن و بد و بیراه گفتن به زمین و زمان،‌ پوشیدن لباس‌هایی که همواره اعتراض به دنبال دارد و ظاهری که نشان از بی‌نشاطی است، تأخیر در کارها، اعتراضات و … نشان‌دهنده‌ی نداشتن مدیریت خود و زمان است. مدیریت صحیح به معنای اداره کردن، برنامه‌ریزی و حرکت در چارچوب آن برنامه به سوی هدف متعالی است.

به عبارت دیگر مدیریت صحیح، استفاده‌ی مناسب از امکانات تحت اختیار برای پیشرفت و هر چیز را در حیطه‌ی نفوذ و تحت تأثیر خود در جای و محل شایسته و بایسته‌ی خود نهادن است. مدیریت درست زمان به معنای برنامه‌ریزی کردن، جای دادن هر چیز به جای خود در حوزه‌ی زمان و تلاش در جهت رسیدن به هدف است.

این نکته مهم را همواره به خاطر داشته باشید که برنامه‌ریزی یعنی در هر ساعت و هر دقیقه از روز چه کاری را باید انجام داد تا حرکت به سوی هدف شتاب داشته باشد. کسی که برنامه دارد هستی خود را معنی بخشیده است. می‌داند که ضعف‌ها و قوت‌هایش چیست، برای رفع موانع و کمبودها و نداشتن‌های خود برنامه دارد. همین‌طور برای تقویت داشتن‌ها و توانایی‌ها تلاش می‌‌کند. برنامه‌ریزی، تلاش هدفمند و دقیق برای تکامل است. مدیریت زندگی در گرو مدیریت زمان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.