مدیریت زمان در هنگام مطالعه(قسمت اول)

آيا زمانتان را به خوبي مديريت مي کنيد؟ اگر شما هم مثل اکثر مردم باشيد،‌احتمالا پاسختان مثبت نخواهد بود.
 
شايد شما احساس خستگي مي کنيد و اغلب مجبوريد تا دير وقت کار کنيد و درس بخوانيد تا پرو‍ژه هايتان را تحويل دهيد. شايد هم در ذهنتان در حال حرکت از بحراني به بحران ديگر هستيد و اين موضوع برايتان استرس خیلی زيادي را به دنبال دارد. بسياري از ما مي دانيم که مي توانستيم زمان را به شيوه بهتري مديريت کنيم اما تشخيص اشتباهاتمان در اين مسير و بهبود عملکرد کار دشواري است.
 
clock_books

هرگاه بتوانيم زمان خود را به خوبي مديريت کنيم،‌به طور قطع در تحصيل و کار موفق هستيم و استرس کمتري را تجربه مي کنيم. ما مي توانيم زمان خود را به کارهايي اختصاص دهيم که در پيشرفت و موفقيت تحصيلي ما تغيير عمده اي ايجاد مي کنند. در اين مقاله به معرفي و بررسي اشتباهات رايج در مديريت زمان و ارائه راهکارهايي جهت فائق آمدن به آنها اشاره مي کنيم:
 
1 – ناکارآمدي در تهيه ليست کارها
آيا تا به حال اين احساس دردناک ومنفی را داشته ايد که فراموش کرده ايد بخش مهمي از يک کار را انجام دهيد. اگر بله ،‌احتمالا از ليست انجام کارها استفاده نکرده ايد (يا اگر استفاده کرده ايد ممکن است به خوبي آن را به کار نگرفته ايد).
 
براي تهيه ليست انجام کاره بايد سه مرحله را انجام دهيد :
نوشتن فهرستي از تمام کارهايي که داريد. مي توانيد براي مرتب و واضح تر شدن ليست ها،براي حوزه هاي مختلف مثلا شخصي، تحصيلي، کاري و خانوادگي ليست هاي جداگانه ای را تهيه کنيد.
 
_ بهتر است براي کارهاي بزرگ مثل پرو‍ژه ها هر کار را به بخش هاي کوچک تر تقسيم کنيد. هرچه کارها را به بخش هاي کوچک تر تقسيم کنيد برداشتن گام ها برايتان آسان تر خواهد شد.
 
_ اولويت بندي: در ليست خود دقیقا مشخص کنيد کدام کار اهميت بيشتر يا کمتري دارد . مي توانيد با شماره هاي 1، 2، 3، 4 ترتيب اهميت و ضرورت کارها را نشان دهيد.
                                                    
2 – نداشتن هدف گزاري شخصي
آيا مي دانيد که دوست داريد تا 6 ماه آينده کجا باشيد؟ 1 سال ديگر چطور؟ يا حتي 10 سال ديگر؟

اگر براي اين سوالات پاسخي نداريد،‌الان زمان آن است که اهداف شخصي تان را مشخص کنيد. هدف گزاري شخص براي مديريت صحيح زمان امري ضروري به حساب مي آيد. زيرا هدف ها به شما يک جهت گيري و چشم انداز به سمت انجام کارها مي دهد. وقتي که مي دانيد مي خواهيد به چه سمتي حرکت کنيد،‌ بهتر مي توانيد اولويت ها،‌زمان و منابع لازم براي رسيدن به آن هدف را مديريت کنيد. هم چنين هدف ها به شما کمک مي کنند که تصميم بگيريد چه چيز ارزش صرف زمان را دارد. لازم است که براي تدوين هدف هايتان نکات زير را رعايت کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.