مدیریت هوشمندانه‌ی ساعت‌های استراحت

روزهای تلاش و کوشش آغاز شده و تمام دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور 95 در گوشه و کنار کشور دوست‌داشتنی ما، ایران، برای رسیدن به اهداف زیبای خود در حال مطالعه و برنامه‌ریزی هستند. اهداف متعالی، همت‌های بزرگ را می‌طلبد و آینده‌ی زیبا متعلق به شماست که با همت‌های بلند خویش، دنیای خود را به بهترین شکل ترسیم می‌کنید.

در این میان، مطالعه و تلاش برای موفقیت، دارای ساختاری نظام‌یافته است که پیروی از این ساختار، روند رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت را تسهیل می‌کند. یکی از این قوانین، استراحت میان ساعت‌های مطالعه است. طبق گفته‌ی کارشناسان، شما پس از یک ساعت مطالعه، نیاز به ده دقیقه استراحت دارید و این استراحت کوتاه، ذهن شما را برای تلاش بیش‌تر آماده می‌کند. البته می‌توانید یک ساعت و نیم درس بخوانید و یک ربع استراحت کنید یا پس از دو ساعت مطالعه، به بیست دقیقه تا نیم‌ساعت استراحت بپردازید اما مناسب ترین و کارآمدترین نوع استراحت بین فرایند مطالعاتی همان استراحت ده دقیقه ای بعد از یک ساعت مطالعه است.

اما نکته‌ی مهم این است که در ساعت‌های استراحت چه کارهایی انجام دهیم که بیش‌ترین انرژی را برای شروع دوباره داشته باشیم؟

images

در ساعت‌های استراحت باید بیش‌ترین میزان انرژی مثبت را چه از نظر روحی و چه از نظر جسمی جذب کنید. پس حتماً از محیط مطالعه‌ی خود خارج شوید و ترجیحاً به فضای باز بروید و چند نفس عمیق بکشید. این فضای باز حتی می‌تواند کنار پنجره باشد. اصلاً و به هیچ وجه به موضوعی که مطالعه کرده‌اید و برنامه‌ای که برای ساعت بعدی دارید فکر نکنید.

با تمرین می‌توانید به موضوعاتی که شما را خوشحال می‌کند بیندیشید یا به آینده‌ای که دوست دارید، فکر کنید. میان‌وعده‌ی سبکی مانند میوه، شیر و خرما میل کنید. در بعضی از ساعت‌های استراحت خود کمی دراز بکشید و چشمان خود را ببندید و به چشم‌ها و بدن و از همه مهم‌تر ذهن خود به طور کامل استراحت دهید.

بسیار عالی است اگر به همان دقتی که برای ساعت‌های مطالعه‌ی خود برنامه‌ریزی می‌کنید، برای ساعت‌های استراحت خود نیز برنامه‌ای دقیق داشته باشید. تغذیه، دراز کشیدن، رفتن به فضای باز، گوش دادن به موزیک و برنامه‌های زیادی که شما را برای تلاشی دوباره، سرشار از انرژی می‌کنند، بهترین سکوی پرتاب شما به سمت اهدافتان هستند.

پیشنهاد می‌کنم که در ساعت‌های استراحت به سراغ تلفن همراهتان نروید و آخرین ساعات شب را به چک کردن پیام‌ها و ایمیل‌های‌تان اختصاص دهید.شما در ساعت‌های استراحت خود چه می‌کنید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.