مراحل مطالعه صحیح

برای داشتن یک مطالعه خوب و کارآمد حتماً به مراحل صحیح مطالعه که شامل 5 مرحله‌ی ادراک، تثبیت، تسلط، ارزیابی و جمع‌بندی است توجه کنید. ابتدا باید به مطالعه‌ی کتاب درسی و جزوه‌های درسی یا مشاهده دقیق دی وی دی های آموزشی استاندارد بپردازید، سپس برای این‌که مطالب بطور کامل در ذهنتان تثبیت شود به حل تمرین‌های تشریحی کتاب درسی بپردازید و بعد از آن با حل کنکورهای سال‌های گذشته به تسلط لازم برسید. حال می‌توانید با دادن چند آزمون برنامه‌ای به ارزیابی دقیق خود پرداخته و در مرحله‌ی آخر به جمع‌بندی مطالب بپردازید. با این کار یک روند کامل مطالعه را طی کرده‌اید.

برخی افراد هنگام شنیدن، مثلاً سر کلاس هنگام تدریس دبیر، مطالب را یاد می‌گیرند و گروهی دیگر باید یک مرحله جلوتر رفته و یک بار هم خودشان مطالب را بخوانند. عده‌ای دیگر پس از انجام کارهای فوق باید از خود سؤال کنند یا به مکتوب کردن مطالب خوانده‌شده بپردازند که تقریباً همان خلاصه‌برداری و نکته‌برداری از مطالب است. افرادی نیز باید تجربه و آزمایش کنند و با دادن چند امتحان و آزمون به مرور،ارزیابی و جمع‌بندی از خودشان بپردازند. عده‌‌ای هم در مرحله‌ی آخر که تکمیل‌کننده‌ی تمام مراحل بالاست، باید مطالب را به شخص دیگری یاد دهند تا خودشان هم به خوبی مطالب را در ذهن خود تثبیت کنند.

PQR یعنی خواندن و سؤال کردن و خلاصه‌برداری، سه موردی هستند که در اغلب روش‌های مطالعه به افراد توصیه شده‌ است.افراد وقتی مطلب یا موضوعی را متوجه نمی‌شوند یا می‌خواهند عمیق‌تر یاد بگیرند، عموماً یا از اطرافیان و دوستان خود می‌پرسند یا از فردی که فکر می‌کنند در آن زمینه تخصص دارد و مرجع قابل اطمینانی است کمک می‌گیرند و گاهی هم از کتاب‌ها و مقالات برای رفع مشکل خود استفاده می‌کنند. به طور جامع پنج مرحله‌ی ذکرشده، دربرگیرنده‌ی تمام این موارد است.

studying_abroad_homesickness

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.