مرور پلکانی چیست و چه اهمیتی در هنگام درس خواندن بخصوص در دوران کنکور دارد؟

در سال‌های پایه، فاصله مطالعه تا یادآوری مطالب بسیار کوتاه است، به همین دلیل نیاز و لزوم مرور دروس به درستی لمس نخواهد شد؛ اما در مقطع پیش‌دانشگاهی،‌ داوطلبان کنکور فرصتی برای مطالعه شب امتحان نخواهند داشت. بنابراین لازم است بعد از مطالعه صحیح و اصولی و رسم الگوی یادآوری، مطالب مطالعه شده مرور شوند تا در روز آزمون یا جلسه کنکور در حافظه بلندمدت بوده و براحتی قابل یادآوری باشند.

برای این‌که مطالب را از حافظه‌ی کوتاه‌مدت به حافظه‌ی بلندمدت انتقال دهید لازم است به صورت مکرر مطالب را بخوانید؛ یعنی لازم است مطالب را در فواصل زمانی منظم و مستمر، مرور کنید.

۵-ways-companiesusing-mobile-learning-technology

شما با استفاده از روش پلکانی می‌توانید مطالب را هر روز در واحدهای مطالعاتی مشخص مرور کنید. به مثال زیر توجه کنید.در این مثال یک درس در طول هفته تقسیم شده است. به جدول زیر دقت کنید:

شنبه

دو شنبه

چهارشنبه

جمعه

مطالعه‌ی صفحات ۱ الی ۱۵ درس شیمی

مرور مطالعه‌ی مبحث روز شنبه

مرور مطالعه‌ی مبحث روز دوشنبه

مرور مطالعه ی مبحث روز چهارشنبه

 

مطالعه‌ی صفحه‌ی ۱۶ الی ۲۳

مطالعه‌ی صفحات ۲۴ الی ۳۲

 

 

مرور پلکانی بدین صورت است که هر مطلب را در روز بعد قبل از مطالب جدید مرور خواهید کرد که اگر مطلبی فراموش شده باشد آن را به یاد آورید.این نوع مرور می تواند با استفاده از خلاصه نویسی ها،با حل تمرین تشریحی و یا با تست زنی از روی کتاب تست یا دی وی دی های آموزشی به روز و استاندارد انجام گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.