مرور چیست؟

فرض کنيد که فردي، مطلبي را به طور دقيق مطالعه کرده است.
سوال: آيا کار تمام شده است؟  قطعاً خير!
– چرا؟
– به اين دليل که جايگاه درک مطلب بعد از خواندن دقيق، بستري متزلزل و غيرقابل اعتماد است.
اين جايگاه در بهترين شرايط، تنها قابليت نگهداري مطالب خوانده شده، حفظ شده و درک شده را تا 2 روز دارد و پس از آن با يک افت سريع و تصاعدي، حذف تدریجی مطالب آغاز مي‌شود.
اين جايگاه «حافظه کوتاه مدت» نام دارد؛ حافظه‌اي مهم، اما موقت که در مطالعه بايد به عنوان يک واسطه به آن نگريسته شود. واسطه‌اي که وظيفه انتقال داده‌هاي ورودي از طريق مطالعه را به حافظه بلندمدت، به عهده دارد.

KL;


● بنابراین:
مکمل مطالعه دقيق هنر انتقال دادن مطالب خوانده شده به حافظه بلندمدت است. مهم ترین و اساسي‌ترين راه در اين زمينه نيز مرور است.
درست است که با خواندن دقيق و يادگيري اصولي و درک عميق، 90 درصد از راه مطالعه را مي‌پيماييم؛ اما بايد حواسمان باشد اگر 10 درصد باقي مانده مسير تا مقصد نهايي را ادامه ندهيم، عملاً به هدف نرسيده‌ايم و کل تلاش انجام شده، بيهوده و ابتر مي‌شود. به بيان ساده، بيشتر آنچه را که در زمان مطالعه و درس خواندن به دست آورده‌ايم، به راحتي بر باد مي‌رود.

● مرور هدفمند و سازمان‌دهي شده:
اساسي‌ترين عامل حفظ مطالب خوانده شده است.
اطلاعات مهم حافظه کوتاه مدت را که هنگام مطالعه به دست آمده، به حافظه بلندمدت منتقل مي‌نمايد.
زمان پايداري مطالب خوانده شده را در حافظه افزايش مي‌دهد.
قشر خاکستري مغز (کورتکس) را فعال مي‌کند.
مرور در کدام مرحله مطالعه صورت مي‌گيرد؟
مرور يکي از قسمتهاي مهم مرحله بعد از مطالعه است؛ يعني – بر اساس يک زمان‌بندي دقيق که بعداً اشاره خواهيم کرد- پس از اينکه خواندن، يادگيري و درک کامل صورت گرفت، مرور شروع مي‌شود.
مرور، عامل يادگيري نيست؛ ولي يادآوري را تضمين مي‌کند.

● چه چيزي را بايد مرور کرد؟
اساساً در مرور، از يادداشت‌برداري‌هايي که هنگام مطالعه تهيه کرده‌ايم، استفاده مي‌شود. البته مي‌توان از روي منابع اصلي (کتاب، جزوه و دی وی دی های آموزشی… ) هم مرور کرد که اين کار نيز موثر و مفيد است؛ اما مرور هر قدر صحيح‌تر و دقيق‌تر انجام شود، تأثير آن قدرتمندتر و عميق‌تر خواهد بود.

● جايگاه مرور در فهم مطالب چيست؟
فهم، شامل دو سطح و مرحله است که پس از هم به صورت مرتب صورت مي‌گيرد. سطح اول فهم، ورود و پايداري اطلاعات خوانده شده در حافظه بلندمدت است که هدف از آن، دسترسي ارادي به اطلاعات خونده شده در هر زمان است؛ مثلاً در زمان برگزاري آزمون يا مباحثه يا تدريس، ما نياز به فراخواني کامل اطلاعاتي داريم که قبلاً مطالعه کرده‌ايم.
فهم سطح اول، پيش‌نياز فهم اصلي يعني فهم سطح دوم است. هدف فهم سطح دوم، خلق است؛ يعني اينکه بتوانيم از اطلاعات موجود در حافظه بلندمدت استفاده کرده و مطلب و مفهوم يا نظريه و فکر جديدي را خلق کنيم.
حال به وظيفه مرور دقت کنيد. مرور، وظيفه اجراي فهم سطح اول را بر عهده دارد؛ يعني پايداري اطلاعات در حافظه بلندمدت.
از آنجايي که فهم سطح دوم بدون فهم سطح اول ميسر نمي‌شود، مرور و جايگاه مرور در فهم مطلب، کاملاً روشن و مشخص مي‌شود.
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.