مرور کردن مطالب امری ضروری است

اين تنها يک عبارت کليشه‌اي نيست.

با توجه به حجم مطالب و مباحث مورد نظر در آزمون پيش رو، لازم و ضروري است که مطالب مرور شوند تا داوطلبان بتوانند در حين آزمون همه‌ي اطلاعات موجود در ذهن خود را بازيابي کرده و به سؤالات آزمون پاسخ صحيح دهند.

هنگام مطالعه‌ي يک مبحث، حافظه‌ي حسي شما مانند يک دوربين عکاسي مطالب را در خود ثبت مي‌کند. اگر کمي لنز دوربين را جابه‌جا کنيد و دقت خود را افزايش دهيد اين دانسته‌ها به حافظه‌ي کوتاه‌مدت شما انتقال مي‌يابد اما اين کافي نيست. با مرور منظم و مستمر، مطالب به حافظه‌ي بلندمدت نقل مکان خواهند کرد.

images

با وجود اين‌که اطلاعات اکنون در جاي مطمئني قرار گرفته‌اند اما براي حفظ اين دانسته‌ها در حافظه‌ي بلندمدت بايد مرور تداوم داشته باشد. هنگام مرور کردن درس مورد نظر توصيه مي‌شود به خلاصه‌هاي خود نگاهي کوتاه کرده و سعي کنيد نکات اصلي مبحث را در ذهن خود تداعي کنيد.

با تکرار اين امر و تمرين مستمر به راحتي خواهيد توانست با سرعت عمل بالا مطالب را يادآوري کرده و در صورت لزوم مطالب موجود در ذهن خود را اصلاح و تکميل کنيد. اگر خلاصه‌ها به صورت هفتگي و ماهانه مرور شوند حجم مباحث افزايش خواهند يافت و نتيجه‌ي مطلوبي را به دنبال نخواهد داشت.

اگر انجام اين امر بر اساس احساس فراموشي باشد باز هم انجام مرور قابل اطمينان نخواهد بود. اگر به صورت پوششي با دبير مرور شوند باز با مشکل فراموش شدن مطالب روبه‌رو خواهيد شد و این امر عملا کیفیت یادگیری را کاهش خواهد داد.

حتما فواصل تعريف‌شده‌اي براي مرور خلاصه‌هاي خود داشته باشيد. هم‌چنين سعي کنيد نخستين مرور مبحث مورد نظر پس از اتمام خلاصه‌نويسي فصل يا بخش مورد نظر باشد.

در درس‌هاي تحليلي و محاسباتي مي‌توانيد از خلاصه‌هاي خود براي مرور استفاده کرده و براي درس‌هاي متني نيز سعي کنيد با استفاده از حاشيه‌نويسي‌هاي خود و نگاهي اجمالي به عنوان هر پاراگراف، محتواي آن را به خاطر آوريد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.