مسیر پیشرفت (1)

برای پیشرفت چه کارهایی را باید انجام دهیم؟ آیا ساعت مطالعه و درس خواندن باید بسیار زیاد شود؟ مطالعه‌ی مفيد روزانه چه‌قدر بايد باشد؟ ملاك‌هاي پيشرفت چگونه بايد تعيين شود؟ چگونه بايد روند پيشرفت خود را كنترل كنيم؟

در این‌ مقاله سعی می‌شود طرح و اساس یک برنامه و مسیر کلی برای راه پیشرفت ترسیم شود؛ زیرا در روش‌هاي خيلي جزئي برنامه‌ريزي، تنها شايد تعداد بسيار معدودي از دانش‌آموزان، توانايي اجرا داشته‌ باشند.

در این‌جا تعدادی از مواردی که برای این برنامه‌ریزی باید خواهیم گفت و در طی راه با دیگر عوامل به صورت عملی و در حین برنامه‌ریزی آن‌ها را اعمال خواهیم کرد.

plan5

برنامه‌ی مخصوص فرد

در یک برنامه‌ی شخصی باید تفاوت‌های فردی با دقت هرچه تمامتر در نظر گرفته شوند. اين‌كه اصرار كنيم هر دانش آموز دبيرستاني یا كنكوري بايد تعداد ساعت مشخصی درس بخواند تا موفق شود، به غير از نفي تفاوت‌هاي فردي، باعث دلسردي و اضطراب عده‌ي زيادي مي‌شود. انگيزه‌هاي دانش‌آموزان هم با يكديگر تفاوت دارد. هم‌چنين پيش‌نيازها و آمادگي‌هاي درسي همه يكسان نيست. پس هیچ وقت نباید ساعات مطالعه‌ی خود را با دیگران مقایسه کنیم بلکه رقابت اصلی ما با خودمان است.

کمیت مطالعه‌ی خود را با برنامه افزایش دهید

اغلب کارهایی که به مرور زمان انجام می‌شوند ماندگاری بیش‌تر و کیفیت بهتر و بالاتری نسبت به کارهای دفعه‌‌ای و با تکرار کم دارند. برای افزایش ساعت مطالعه‌ی خود سعی کنید ساعت مطالعه‌تان در طول زمان به تدریج و کم کم اضافه شود و در این کار هرگز عجول نباشید تا از زمان بهترین استفاده را داشته باشید. یک روش خوب برای بالا بردن ساعت مطالعه‌ی روزانه، اضافه کردن مقداری کم به ساعت روز مشابه قبلی‌تان است. مثلاً اضافه کردن یک ربع ساعت به ساعت قبلی که مطمئناً در دید اول ناچیز به نظر می‌رسد ولی به راحتی می‌توان دید که پس از گذشت یک هفته حدود دو ساعت به ساعت مطالعه‌ی شما اضافه خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.