مسیر پیشرفت (2)

در مقاله‌ی قبلی اهمیت برنامه‌ی فردی و افزایش ساعت مطالعه در مسیر پیشرفت بررسی شد. حال می‌خواهیم موارد دیگری را به لیست ابزارهای پیشرفتمان اضافه کنیم.

باید بدانیم کجا هستیم

در یک برنامه‌ریزی خوب ما همیشه باید بدانیم اکنون در چه مکانی قرار داریم. مثلاً اگر می‌خواهید از میزان مطالعه‌ی خود آگاه شوید، ساده‌ترین راه بررسی کار ده روز یا دو هفته‌ی قبلی است که این مستلزم این است که داشته‌های قبلی را با دقت تمام و به صورت کاملا منظم یادداشت کرده باشید. حال با دانستن این‌که شما در چه مکانی قرار دارید به آسانی می‌توانید با در نظر گرفتن توانايي‌هاي فردي خود و با يك روند منطقي و مشخص روند کار خود را بهبود بخشید.

where

خط پیشرفت و روند خود را ببینید

برای رعایت بهتر اصول و مطمئن شدن به مسیر خود باید در راه خود نقطه‌هایی را برای بررسی روند خود داشته باشید تا قبل از خط پایان فرصت اصلاح کم و کاستی‌ها برای شما امکان‌‌پذیر باشد. به علاوه این کار روند پيشرفت را منظم مي‌سازد و اين خود مي‌تواند باعث تقويت روحیه و ايجاد انگيزه‌ي بيش‌تر شود و روند پيشرفت را به صورت عيني و قابل دسترسي در‌آورد. شما مي‌توانيد هر موقع كه لازم بود با مراجعه به نمودار، وضعيت خود را به طور کامل ارزيابي كنيد.

استفاده از کمک دیگران به ویژه خانواده و اولیا

گاه به دلايل متعددي از جمله كافي نبودن انگيزه، عدم توانايي غلبه بر عادت‌هاي نامطلوب و شرايط خاص محيطي، براي خودتان امكان اعمال كنترل فراهم نيست. در اين صورت بايد بپذيريد كه براي جلوگيري از اتلاف وقت و از دست رفتن فرصت‌ها، كسي شما را در اين امر همراهي كند، حتي اگر اين همراهي كوتاه‌مدت و موقت باشد. اين فرد مي‌تواند پدر و مادر، خواهر و برادر بزرگ‌تر يا كسي باشد كه با شما ارتباط نزديكي دارد.

بعضي از دانش‌آموزان به خاطر نوع ارتباطات خانوادگي در برابر دريافت اين نوع كمك مقاومت به خرج مي‌دهند و آن را نمي‌پذيرند. در صورتي كه به نظر مي‌رسد اگر كسي متوجه حساسبت موقعيت باشد، بايد داوطلبانه البته در صورت فراهم بودن ساير شرايط لازم خواستار استفاده از اين كمك باشد.

 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.