مشاوره براي انتخاب رشته يا تجارت؟(بخش اول)

در این سلسله از مقالات قصد داریم تا به آسیب شناسی تبلیغات کاذب در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری بپردازیم تا شما داوطلبان عزیز با دقت و هوشیاری بیشتری نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایید.
 
تبليغات اول: انتخاب رشته به کمک بهترين و دقيق­ترين نرم افزار
 
"انتخاب رشته مسالۀ کوچکي نيست. آيندۀ شما به يک انتخاب رشته صحيح بستگي دارد. به ياري نرم افزار ما مي‌توانيد بهترين و دقيق‌ترين انتخاب رشته را انجام دهيد؛ چون اين نرم افزار،  تطبيق داده شده با گزينش بومي، گزينش استاني و گزينش ناحيه‌اي است و بخت قبولي شما را در رشته مورد علاقه‌تان تا 99 درصد بالا مي برد."
 
تقريباً تمامي تبليغ­هايي که قصد فروش يک نرم افزار انتخاب رشته را دارند از همين عبارت‌ها استفاده مي‌کنند؛ افرادي که با اطمينان مي‌گويند که نرم افزار آنها با آخرين تغييرات و مصوبات سازمان سنجش آموزش کشور از قبيل ميزان سهميه‌هاي بومي، منطقه‌اي، جنسيت، سهميه‌هاي خاص و… مطابقت سازي شده است (و اصلاً هم به روي مبارک خودشان نمي‌آورند که وقتي هنوز دفترچۀ راهنماي شمارۀ 2 آزمون سراسري 94 از سوي سازمان سنجش آموزش کشور منتشر نشده است، چگونه از آخرين تغييرات و مصوبات مطلع هستند و از کجا اين اطلاعات را کسب نموده‌اند؟؟؟!!)
 
هشدار1

حتي برخي پا را فراتر از اين گذاشته‌اند و در تبليغ خود گفته‌اند: « امکان مقايسه داوطلب با ديگر داوطلبان در کنکور سراسري 94»! يعني آنها مي‌توانند از وضعيت تمامي داوطلبان امسال اطلاع داشته باشند و براساس آن انتخاب رشته نمايند! ادعايي که حتي سازمان سنجش آموزش کشور نيز تا کنون مطرح نکرده است. براستي چگونه ممکن است که يک نفر يا يک گروه، از وضعيت تمامي داوطلبان همان سال مطلع شود؟ در حالي که اطلاع از وضعيت تمامي داوطلبان سال‌هاي گذشته نيز تنها در اختيار سازمان سنجش آموزش کشور است و از همين رو، نرم افزار سازمان سنجش از ساير نرم افزارهاي انتخاب رشتۀ موجود، اطلاعات جامع‌تر و دقيق‌تري دارد.
 
 برخي از مؤسسات نيز، ضمن بازي با کلمات و استفاده از اصطلاحات، تلاش مي‌کنند تا به داوطلبان بقبولانند که کاري که انجام مي‌دهند، علمي، با کيفيتي بسيار خوب و خارج از توان شخصي يک داوطلب است؛ براي مثال، در يکي از تبليغ ها آمده است: « سورت رشتهشهرها تحت نظارت عملکردي الگوريتم تعيين مطلوبيت رشته-شهر» يا «روش ماتريس متقاطع روش انحصاري دکتر … است» و «سنجش بر اساس معدل داوطلب (جديد) با خروجي هاي متفاوت»؛
 
لفّاظي هايي که هيچ کمکي به داوطلب براي شناخت رشته ها و دانشگاه‌ها و در نهايت يک انتخاب رشته صحيح و قابل قبول نمي‌کند؛ براي مثال، اين شعار آخري براستي نامفهوم است؛ زيرا معدل داوطلب در رتبه وي لحاظ مي‌شود و کارنامه‌اي که در دست داوطلب است، بر اساس 75 درصد نمره آزمون و 25 درصد تاثير معدل کتبي نمرات نهايي داوطلب است؛ پس سنجش بر اساس معدل داوطلب با خروجي‌هاي متفاوت چه معنايي دارد؟

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.