مشاوره برای انتخاب رشته یا تجارت؟(بخش اول)

در این سلسله از مقالات قصد داریم تا به آسیب شناسی تبلیغات کاذب در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری بپردازیم تا شما داوطلبان عزیز با دقت و هوشیاری بیشتری نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایید.
 
تبلیغات اول: انتخاب رشته به کمک بهترین و دقیق­ترین نرم افزار
 
"انتخاب رشته مسالۀ کوچکی نیست. آیندۀ شما به یک انتخاب رشته صحیح بستگی دارد. به یاری نرم افزار ما می‌توانید بهترین و دقیق‌ترین انتخاب رشته را انجام دهید؛ چون این نرم افزار،  تطبیق داده شده با گزینش بومی، گزینش استانی و گزینش ناحیه‌ای است و بخت قبولی شما را در رشته مورد علاقه‌تان تا ۹۹ درصد بالا می برد."
 
تقریباً تمامی تبلیغ­هایی که قصد فروش یک نرم افزار انتخاب رشته را دارند از همین عبارت‌ها استفاده می‌کنند؛ افرادی که با اطمینان می‌گویند که نرم افزار آنها با آخرین تغییرات و مصوبات سازمان سنجش آموزش کشور از قبیل میزان سهمیه‌های بومی، منطقه‌ای، جنسیت، سهمیه‌های خاص و… مطابقت سازی شده است (و اصلاً هم به روی مبارک خودشان نمی‌آورند که وقتی هنوز دفترچۀ راهنمای شمارۀ ۲ آزمون سراسری ۹۴ از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر نشده است، چگونه از آخرین تغییرات و مصوبات مطلع هستند و از کجا این اطلاعات را کسب نموده‌اند؟؟؟!!)
 
هشدار1

حتی برخی پا را فراتر از این گذاشته‌اند و در تبلیغ خود گفته‌اند: « امکان مقایسه داوطلب با دیگر داوطلبان در کنکور سراسری ۹۴»! یعنی آنها می‌توانند از وضعیت تمامی داوطلبان امسال اطلاع داشته باشند و براساس آن انتخاب رشته نمایند! ادعایی که حتی سازمان سنجش آموزش کشور نیز تا کنون مطرح نکرده است. براستی چگونه ممکن است که یک نفر یا یک گروه، از وضعیت تمامی داوطلبان همان سال مطلع شود؟ در حالی که اطلاع از وضعیت تمامی داوطلبان سال‌های گذشته نیز تنها در اختیار سازمان سنجش آموزش کشور است و از همین رو، نرم افزار سازمان سنجش از سایر نرم افزارهای انتخاب رشتۀ موجود، اطلاعات جامع‌تر و دقیق‌تری دارد.
 
 برخی از مؤسسات نیز، ضمن بازی با کلمات و استفاده از اصطلاحات، تلاش می‌کنند تا به داوطلبان بقبولانند که کاری که انجام می‌دهند، علمی، با کیفیتی بسیار خوب و خارج از توان شخصی یک داوطلب است؛ برای مثال، در یکی از تبلیغ ها آمده است: « سورت رشتهشهرها تحت نظارت عملکردی الگوریتم تعیین مطلوبیت رشته-شهر» یا «روش ماتریس متقاطع روش انحصاری دکتر … است» و «سنجش بر اساس معدل داوطلب (جدید) با خروجی های متفاوت»؛
 
لفّاظی هایی که هیچ کمکی به داوطلب برای شناخت رشته ها و دانشگاه‌ها و در نهایت یک انتخاب رشته صحیح و قابل قبول نمی‌کند؛ برای مثال، این شعار آخری براستی نامفهوم است؛ زیرا معدل داوطلب در رتبه وی لحاظ می‌شود و کارنامه‌ای که در دست داوطلب است، بر اساس ۷۵ درصد نمره آزمون و ۲۵ درصد تاثیر معدل کتبی نمرات نهایی داوطلب است؛ پس سنجش بر اساس معدل داوطلب با خروجی‌های متفاوت چه معنایی دارد؟

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.