مشاوره براي انتخاب رشته يا تجارت؟(بخش پایانی)

چه بايد کرد؟
 
سال‌ها پيش، داوطلبان آزمون سراسری فقط امکان وارد کردن 14 رشته را در فرم انتخاب رشته داشتند؛ در نتيجه، داوطلبان بايد با توجه و رتبه و وضعيت خود، با دقت بسيار انتخاب رشته مي­کردند و مواظب بودند که حتي يک انتخاب خود را بي حساب به هدر ندهند؛ اما در حال حاضر هر داوطلب در فرم انتخاب رشته امکان 150 انتخاب دارد و  در واقع حساسيت انتخاب رشته و دانشگاه مثل گذشته نيست. امروزه فقط مهم اين است که هر داوطلب با توجه به علايق، توانايي‌ها و شرايط خود (توجه به  دانشگاه،شهر و دور‌ه‌هاي تحصيلي که انتخاب مي‌کند)، انتخاب رشته نمايد؛ چون همان طور که پيش از اين گفتيم، اولويت‌بندي هيچ نقشي در پذيرش ندارد و فقط بيانگر اولويت علاقه‌مندي داوطلب است؛ يعني داوطلب با توجه به علايق خود، بترتيب، کد رشته محل‌هاي مورد علاقه اش را در فرم انتخاب رشته وارد مي‌کند. البته بعضي از رشته‌ها، همان طور که در دفترچه راهنماي شماره 2 آزمون سراسري ذکر شده است، شرايط خاصي دارد که بايد هنگام انتخاب رشته هاي مورد نظر به آنها توجه کرد. از همين رو، فقط مطالعه دقیق و کامل دفترچه راهنماي انتخاب رشته سازمان سنجش براي انتخاب رشته کفايت مي‌کند و نيازي نيست که به مراکز انتخاب رشته مراجعه کنيد.
 
هشدار1

اگر هم مايليد که اطلاعات بيشتري درباره رشته‌هاي دانشگاهي کسب کنيد مي‌توانيد کتاب «آشنايي بيشتر با رشته‌هاي دانشگاهي»، منتشر شده از سوي انتشارات تعاوني سازمان سنجش آموزش کشور را مطالعه نماييد. براي اطلاع از وضعيت دانشگاه‌هاي کشور نيز بهترين گزينه، سايت‌هاي دانشگاه‌ها هستند، و در نهايت اگر فکر مي‌کنيد که حتماً بايد بدانيد که در چه محدوده رشته‌هايي پذيرفته خواهيد شد، نرم افزار سازمان سنجش آموزش کشور که از طریق سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور در اختیار داوطلبان قزار می گیرد، دقيق‌ترين اطلاعات را در اختيار شما مي‌گذارد؛ زيرا با توجه به نتايج کليه داوطلبان سال هاي گذشته اين نرم افزار تهيه شده است (قريب به اتفاق مراکز انتخاب رشته اطلاعات خود را از طريق همين نرم افزار کسب مي­کنند و بعد براي يک انتخاب رشته رقم هاي نجومي از داوطلبان مي گيرند)؛
 
هر چند که سازمان سنجش نيز معتقد است که نمي‌توان نتايج هيچ نرم افزاري، حتي نرم افزار سازمان سنجش، را صد درصد دانست؛ چون شما، همان طور که پيش از اين گفته شد، بر اساس نتايج داوطلبان  سال يا سال‌هاي گذشته انتخاب رشته مي‌کنيد و امکان دارد که داوطلبان در سال جاري هنگام انتخاب رشته به گونه‌اي متفاوت عمل کنند و يک رشته نسبت به سال قبل مطلوب‌تر شده يا کمتر مورد استقبال داوطلبان قرار گيرد . همچنين ظرفيت‌هاي دانشگاه­ها هر سال تغيير مي‌کند و حتي گاهي اوقات يک رشته در سراسر دانشگاه‌هاي کشور حذف مي‌شود يا رشته جديدي اضافه مي گردد.
 
نکته مهم
 
بسياري از داوطلبان براي پر کردن فرم انتخاب رشته به کافي نت­ ها مراجعه مي­کنند.  برخي از کافي نت‌ها به دليل حجم زياد مراجعه کنندگان  به داوطلبان پيشنهاد مي‌دهند که فرم پيش نويس را تحويل آنها داده تا آنها انتخاب رشته را انجام دهند و دو روز بعد براي اطمينان از انجام انتخاب رشته مراجعه نمايند . متاسفانه برخي از اوقات، داوطلبان  هنگام مراجعۀ دوباره، فرم انتخاب رشته را بررسي نمي‌کنند و در نتيجه گاه به اشتباه در کد رشته محلي پذيرفته مي‌شوند که آن را انتخاب نکرده بوده‌اند، و يا آنکه رشته مورد نظرشان توسط کافي‌نت‌ها در فرم انتخاب رشته درج نشده است؛ از همين رو، به داوطلبان تاکيد مي‌شود که حتماً يک کپي از  فرم انتخاب رشته خود تهيه و آن را کنترل کنند و در صورت بروز اشتباه، آن را تصحيح نمايند. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.