مشاوره برای انتخاب رشته یا تجارت؟(بخش پایانی)

چه باید کرد؟
 
سال‌ها پیش، داوطلبان آزمون سراسری فقط امکان وارد کردن ۱۴ رشته را در فرم انتخاب رشته داشتند؛ در نتیجه، داوطلبان باید با توجه و رتبه و وضعیت خود، با دقت بسیار انتخاب رشته می­کردند و مواظب بودند که حتی یک انتخاب خود را بی حساب به هدر ندهند؛ اما در حال حاضر هر داوطلب در فرم انتخاب رشته امکان ۱۵۰ انتخاب دارد و  در واقع حساسیت انتخاب رشته و دانشگاه مثل گذشته نیست. امروزه فقط مهم این است که هر داوطلب با توجه به علایق، توانایی‌ها و شرایط خود (توجه به  دانشگاه،شهر و دور‌ه‌های تحصیلی که انتخاب می‌کند)، انتخاب رشته نماید؛ چون همان طور که پیش از این گفتیم، اولویت‌بندی هیچ نقشی در پذیرش ندارد و فقط بیانگر اولویت علاقه‌مندی داوطلب است؛ یعنی داوطلب با توجه به علایق خود، بترتیب، کد رشته محل‌های مورد علاقه اش را در فرم انتخاب رشته وارد می‌کند. البته بعضی از رشته‌ها، همان طور که در دفترچه راهنمای شماره ۲ آزمون سراسری ذکر شده است، شرایط خاصی دارد که باید هنگام انتخاب رشته های مورد نظر به آنها توجه کرد. از همین رو، فقط مطالعه دقیق و کامل دفترچه راهنمای انتخاب رشته سازمان سنجش برای انتخاب رشته کفایت می‌کند و نیازی نیست که به مراکز انتخاب رشته مراجعه کنید.
 
هشدار1

اگر هم مایلید که اطلاعات بیشتری درباره رشته‌های دانشگاهی کسب کنید می‌توانید کتاب «آشنایی بیشتر با رشته‌های دانشگاهی»، منتشر شده از سوی انتشارات تعاونی سازمان سنجش آموزش کشور را مطالعه نمایید. برای اطلاع از وضعیت دانشگاه‌های کشور نیز بهترین گزینه، سایت‌های دانشگاه‌ها هستند، و در نهایت اگر فکر می‌کنید که حتماً باید بدانید که در چه محدوده رشته‌هایی پذیرفته خواهید شد، نرم افزار سازمان سنجش آموزش کشور که از طریق سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور در اختیار داوطلبان قزار می گیرد، دقیق‌ترین اطلاعات را در اختیار شما می‌گذارد؛ زیرا با توجه به نتایج کلیه داوطلبان سال های گذشته این نرم افزار تهیه شده است (قریب به اتفاق مراکز انتخاب رشته اطلاعات خود را از طریق همین نرم افزار کسب می­کنند و بعد برای یک انتخاب رشته رقم های نجومی از داوطلبان می گیرند)؛
 
هر چند که سازمان سنجش نیز معتقد است که نمی‌توان نتایج هیچ نرم افزاری، حتی نرم افزار سازمان سنجش، را صد درصد دانست؛ چون شما، همان طور که پیش از این گفته شد، بر اساس نتایج داوطلبان  سال یا سال‌های گذشته انتخاب رشته می‌کنید و امکان دارد که داوطلبان در سال جاری هنگام انتخاب رشته به گونه‌ای متفاوت عمل کنند و یک رشته نسبت به سال قبل مطلوب‌تر شده یا کمتر مورد استقبال داوطلبان قرار گیرد . همچنین ظرفیت‌های دانشگاه­ها هر سال تغییر می‌کند و حتی گاهی اوقات یک رشته در سراسر دانشگاه‌های کشور حذف می‌شود یا رشته جدیدی اضافه می گردد.
 
نکته مهم
 
بسیاری از داوطلبان برای پر کردن فرم انتخاب رشته به کافی نت­ ها مراجعه می­کنند.  برخی از کافی نت‌ها به دلیل حجم زیاد مراجعه کنندگان  به داوطلبان پیشنهاد می‌دهند که فرم پیش نویس را تحویل آنها داده تا آنها انتخاب رشته را انجام دهند و دو روز بعد برای اطمینان از انجام انتخاب رشته مراجعه نمایند . متاسفانه برخی از اوقات، داوطلبان  هنگام مراجعۀ دوباره، فرم انتخاب رشته را بررسی نمی‌کنند و در نتیجه گاه به اشتباه در کد رشته محلی پذیرفته می‌شوند که آن را انتخاب نکرده بوده‌اند، و یا آنکه رشته مورد نظرشان توسط کافی‌نت‌ها در فرم انتخاب رشته درج نشده است؛ از همین رو، به داوطلبان تاکید می‌شود که حتماً یک کپی از  فرم انتخاب رشته خود تهیه و آن را کنترل کنند و در صورت بروز اشتباه، آن را تصحیح نمایند. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.