مشاور خودتان باشید

کنکوری‌های عزیز! چند ماه آینده را تصور کنید که کنکور را داده‌اید و برنده‌ی این مسابقه‌ی علمی بزرگ شده‌اید. در مسیر یک‌ساله‌ی آمادگی برای کنکور تجربه‌های ارزشمندی کسب کرده‌اید و راه و چاه را به‌خوبی شناخته‌اید.

حالا تصمیم دارید به داوطلبی در شرایط خودتان که برای کنکور درس می‌خواند، مشاوره بدهید و چند راهکار به او یاد بدهید. چه توصیه‌هایی برای این داوطلب دارید؟

index

همین حالا یک کاغذ و قلم بردارید و همه‌ی کارهایی را که باید انجام بدهد و راه‌هایی را که نباید برود، بنویسید. از میزان ساعت مطالعه گرفته و تعداد تمرین و تست‌هایی که باید برای درس‌ها بزند تا نوع نگاهش به کارنامه‌ی آزمون آزمایشی و چگونگی مواجهه با اشتباهات، همه‌ی موارد را بنویسید و سعی کنید تا جایی که امکان دارد چیزی از قلم نیفتد.

پیشنهاداتی را که نوشته‌اید، با دقت هر چه تمامتر بخوانید و درباره‌ی هر کدام از آن‌ها فکر کنید. این‌ها بایدها و نبایدهای خودتان هستند؛ نقاط قوت و ضعف برنامه‌های‌تان که به صورت واضح و شفاف روی کاغذ آمده‌اند. چند درصد این برنامه‌ها اصولی است و چه میزان از آن‌ها به‌درستی اجرا می‌شود؟ چه موارد تکمیلی لازم است به آن اضافه شود؟

منابع مطالعاتی‌تان چه‌قدر نیاز به بازبینی دارد؟ روش‌های مطالعه چه‌طور؟ تعداد تمرین‌ها و تست‌ها، شفافیت هدف‌ها، اجرای هدف‌گذاری‌ها، امید، انگیزه، رضایت از خود و خیلی از موارد دیگر که مکتوب شده است و پیش روی‌تان قرار دارد.

تغییر نیاز به خودشناسی دارد. اکنون بهترین زمان برای ایجاد تغییرات مثبت در برنامه‌هاست. برای رسیدن به موفقیت لازم است مشاور خودتان باشید و مسیر پیش رو را آگاهانه طی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.