مشکل برنامه ریزی داری؟(بخش اول)

– چرا وقت کم میاریم؟

فرض کنید که شما چند هفته بعد آزمون آزمایشی دارید و از امروز شروع به خوندن درس ها می کنید. برای مثال درس فیزیک رو از امروز شروع می کنید ولی چون مبحث زیاده امروز تموم نمیشه. شما هم یه کم وسواس به خرج می دید و اصرار دارید که همه تست های فلان کتاب رو حل کنید. فردا هم به همین ترتیب مطالعه فیزیک رو ادامه می دید و چون می خوایید فیزیک رو خیلی عالی بخونید بازم هر کاری که می کنید تموم نمیشه.

خلاصه چند روزی وقتتون با مطالعه فیزیک می گذره و آخرش هم خسته می شید و برای مثال میرید سراغ درس عربی. چند روزی هم تو درس عربی می مونید و چون حواستون نیست که چقدر خوندید و چقدر مونده اصلا هم عجله ای برای تموم کردن مطلب ندارید یهو چشمتون رو باز می کنید و می بینید که سه روز تا امتحان یا آزمون مونده و کل ادبیات و زبان و شیمی تون دست ننخورده باقی مونده.

نتیجه اخلاقی: بدون برنامه ریزی دقیق و اصولی نمیشه به مباحث آزمون (یا مباحث مدرسه یا موسسه و….) رسید.

Time to plan concept

مشکل برنامه ریزی داری ؟

2- چرا برنامه ریزی ها نتیجه نمیده؟

حتما خودتون هم تجربه داشتید که بار ها و بارها برنامه ریزی می کنید ولی برنامه تون با شکست مواجه میشه و در نهایت و خسته می شید و بی خیال برنامه ریزی می شید. می دونید چرا برنامه ریزی هاتون نتیجه نمیده؟ چون ما قبل از “برنامه ریزی” باید “برنامه سازی” کنیم.  یعنی چی؟ با یه مثال توضیح می دم براتون.اکثر ما اینجوری برنامه ریزی می کنیم:

۱- شنبه فیزیک رو می خونم.
۲-یکشنبه نصف ریاضی رو می خونم با نصف شیمی.
۳-دوشنبه دین و زندگی یا ادبیات فارسی رو می خونم.
۴-…..

مشکلی که اینجا هست اینه که ما کاملا چشم بسته و بدون رعایت اصول و قواعد، برنامه ریزی کردیم و اصلا و ابئا حواسمون نبود که برنامه روز یکشنبه ممکنه ۴ برابر برنامه روز دوشنبه سنگین باشه.از طرف دیگه اگه من شنبه حس فیزیک خوندن نداشتم(خیلی وقت ها پیش میاد که آدم “حس” یه کاری رو نداشته باشه) خب تکلیف چیه؟ اینجا مشکل اینه که من نه درس ها رو و نه خودم رو و نه وقتی که دارم رو نشناختم.

نتیجه اخلاقی: قبل از شروع به برنامه ریزی باید ((برنامه سازی)) کنید.یعنی مقدار وقتی که در اختیار دارید و حجم دقیق درس هایی رو که باید بخونید بشناسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.