مطالعه‌ی طلایی

بعضی از دانش‌آموزان و بخصوص داوطلبان کنکور سراسری با شروع تعطيلات نوروزي از كتاب‌هاي درسي خود فاصله می‌گیرند و نسبت به انجام تكاليف و مرور درس‌هاي خود بي‌ميل هستند يا برنامه‌اي براي مطالعه‌ی نوروزي خود ندارند.

داشتن يك برنامه‌ی سنگين و غيرواقع‌بينانه نه‌تنها نتيجه‌ی مثبتي در بر نخواهد داشت، بلكه انگيزه‌ی مطالعه را از بين خواهد برد. باید سعی کنیم با یک برنامه‌ریزی واقعی و متناسب با شرایط خودمان، از این دوران طلایی بهترین استفاده را ببریم. در طراحی یک برنامه‌ی خوب به این نکات مفید توجه کنید:

index

برنامه‌ی مطالعاتي خود را با درنطر گرفتن تمام شرایط، امکانات و ابزارهای موجود از روز دوم تا دوازدهم تعطيلات نوروز تنظيم كنيد.

دفترچه‌اي را برای ثبت برنامه‌ی مطالعاتي خود در دوران طلایی نوروز تهيه كنيد و در آن جدول‌هایي را براي ثبت تمام فعاليت‌ها و مطالعات روزانه‌ی خود در نظر بگیرید.

اگر در یک روز مطالعه‌ی مفید نداشتید، برنامه‌ی خود را با «حذف عواملي كه در روز قبل منجر به عدم مطالعه‌ی مفيد شما شده» به‌روزرسانی کنید.

در صورت امكان فردي را به عنوان ناظر انتخاب كنيد تا بر فعاليت روزانه‌ی شما در اين دوران طلایی نظارت كند. اين کار مي‌تواند مطالعه‌ی شما را هدفمند كند.

در زمان‌هاي استراحت، به انجام امور دلخواهتان بپردازید. داشتن روحيه‌ی شاد بهترين عامل براي مطالعه است.

مواقعي كه بي‌حوصله مي‌شوید بهتر است درس‌هایي را كه نیاز به تمركز زياد دارند يا دشوار هستند مطالعه نكنيد؛ زيرا يادگيري باکیفیت و مطلوبي نخواهید داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.