معجزه اما به دست تو

روان شناسان معتقدند: « بیاموزید چگونه به قلمرو درونتان وارد شوید . در این صورت، به پناهگاه مخصوصى وارد شده‏ اید كه همیشه در دسترس تان است .»بى ‏تردید بسیارى از افرادى كه از بى حوصلگى و بى حالى و بى رمقى و بى هدفی شكایت مى‏ كنند ، در هماهنگى روحى و سرور درونى مشكل دارند و از این مساله غافلند كه در روان آدمى دروازه‏اى به سوى جهان معجزات واقعى موجود است .

اگر این دروازه باز شود ، نخستین چیزى كه تحت تاثیر قرار مى‏گیرد ، جسم و قواى بیرونى است . الفباى نخست ورود به این وادى سه كلمه است: امید ، باور و حركت .رهاورد این كلمات برنامه است. چون انسان امیدوار برنامه دارد تا به باورهاى خود جامه عمل بپوشاند .

ارشمیدس، ریاضى دان بزرگ یونان، مى‏ گوید: « اهرمى از امید و باور به من بدهید تا من بدون محاسبات ریاضى زمین را از جاى خود جابه جا كنم. »

این دانشمند كه از حكماى هفتگانه ی یونان است ، چنان عقیده دارد كه اهرم امید و باور، جسم را قدرتى مافوق تصور بشر مى ‏بخشد. به گونه ‏اى كه در یك لحظه ، بدون تامل و محاسبه ، مى‏ توان كارى چنین سترگ را انجام داد . بسیارى از مردم در انتظار معجزه ‏اند در حالى كه نکته کلیدی اینجاست که خودشان باید خالق معجزه باشند .

در این مسیر و براى استفاده بهتر و كامل‏تر از قواى روانى و جسمى باید تصمیم بگیریم و براى روان و جسم خود برنامه بیولوژیك طراحى كنیم . این برنامه هفت گام دارد که عبارتند از:

images

گام اول:

براى از میان برداشتن ذهنیت‏ هایى كه به ناتوانى و فقر و كمبود گرایش دارد . نخستین گام سپاس در برابر داشته ‏ها است و عبادت و نیایش با خداوند مهربان بهترین راه آن به شمار مى‏ آید .

گام دوم:

 توانمندى‏ ها، ویژگى‏هاى مثبت و تجارب مؤثر خود را بشناسیم و از آن‏ها بهره بگیریم زیرا شناخت آن‏ها روحیه ما را شاداب ‏تر و جسم ما را براى برنامه ریزى بیولوژیك آماده مى‏كند .

گام سوم:

در زندگى یك فرد ، زمانى معجزه روى مى‏دهد كه باور كند هیچ چیز غیر ممكن نیست . پس اجازه دهیم جادوى دانستن و توانستن را تجربه كنیم .

گام چهارم:

اولویت‏هاى آرمانى و آرزوهاى خود را بر شماریم و خود را مقید كنیم از میان انگیزه‏ هاى متنوعى كه هر یك ما را به سمتى فرا مى‏خواند ، بهترین را برگزینیم .

گام پنجم:

در كنار امور جدى، علایق هنرى و استراحت و تفریح و مطالعه را به طور منظم و مستمر در برنامه ‏ها بگنجانیم .

گام ششم:

توفیقات خود را یادداشت كرده، دلایل شكست‏ها را با دقت هرچه تمامتر بررسى و تجزیه و تحلیل كنیم و دوباره پیشقدم شویم .

نكته مهمى كه در گام ششم نهفته است، یافتن انرژى مضاعف براى برنامه ریزى مجدد است . وقتى آدمى دلیل‏ هاى عدم موفقیت را بررسى مى‏ كند ، انرژى اى مضاعف جهت ‏برنامه ریزى مجدد كه اصطلاحا برنامه ریزى جبرانى خوانده مى ‏شود ، مى‏ یابد .

گام هفتم:

با اندیشه‏ هاى بزرگ مانوس شوید . امروزه روان شناسان معتقدند براى تربیت روان و جسم، بهترین چیز بالابردن انگیزه ‏ها است و شناخت‏ حیات و تلاش اندیشه‏ هاى بزرگ و شخصیت‏هاى مهم پیشین از عوامل بالا بردن انگیزه است . بزرگی مى‏گوید: «موفقیت ‏خود را با موفقیت دیگران پیوند دهید تا (اندیشه‏ ها و تلاش‏هاى آنان) شما را به پیش برند و موجب حداكثر ترقى و پیشرفت شما شوند .»

بدن و روان تابع اندیشه‏ هاى ما هستند . « روح و روان انسان نه دیدنى است نه لمس كردنى ولى در صورت صیقل خوردن خواهد درخشید .»

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.