مفهومی شدن تست‌های درس فیزیک در کنکور

با نگاهی دقیق به آزمون های سراسری چند سال اخیر مشاهده می کنیم که سؤالات درس فیزیک در کنکور به سمت مفهومی شدن پیش می‌رود.البته منظور این نیست که نکات و فرمول‌های تستی را یاد نگیرید، بلکه باید ابتدا مطالب را به صورت مفهومی یاد بگیرید و سپس از نکات تستی استفاده کنید.

علاوه بر این اگر نگاهی گذرا به پرسش‌های فیزیک در سال‌های گذشته داشته باشید، خواهید دید که اکثر پرسش‌های این درس تکراری هستند؛ یعنی چیزی حدود 70-60 درصد این پرسش‌ها مشابه پرسش‌های کنکور سال‌های قبل هستند؛ پس حتماً بررسی تست‌های کنکور سال‌های قبل را در این درس در برنامه‌های خود بگنجانید.

pr_amouzeshePhysic912

نکات مهم در خواندن درس فیزیک:

1) پس از مطالعه‌ی هر بخش از کتاب به صورتی که در بالا آمد، ابتدا مسائل و تمرین‌های مربوط به آن را حل کنید و وقتی بر آن‌ها تسلط یافتید، به سراغ تست بروید.

2) پس از هر بار خواندن از نکات و فرمول‌های مهم یادداشت‌برداری کنید و برای مرور از این یادداشت‌ها استفاده کنید.

3) تمام مثال‌‌ها، تمرین‌ها و فعالیت‌های کتاب درسی را خط به خط دنبال کنید.

4) تا حد امکان از محاسبات ذهنی پرهیز کنید و همه‌ی مطالب را روی کاغذ بیاورید تا دقت محاسبه‌ی شما بالا رود.

5) برخی از مباحث کتاب، تقریباً حفظی هستند. برای یادگیری آن‌ها بهتر است پس از یادگیری دقیق مطالب، یک بار آن‌ها را به زبان خودتان بازنویسی  کنید. با این کار مطلب برای‌تان مرور می‌شود و در صورت فراموشی این نواقص را برطرف می‌کنید. هم‌چنین این بازنویسی‌ها شب امتحان مفید خواهند بود.

6) سعی کنید یک مسئله را برای یادگیری بهتر و عمیق‌تر چند بار حل کنید و فرمول‌ها را برای تسلط بیش‌تر دسته‌بندی کنید.

7) نکته‌ی بسیار مهمی که نقش بسزایی در حل مسائل فیزیک دارد، رسم شکل در حین خواندن صورت مسئله است. شما هم این کار را تمرین کنید.

8) به علامت‌ها و تمام مراحل حل مسئله به‌خصوص علامت‌های مثبت و منفی توجه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.