منزلگاه‌هاي پاياني و گام هاي سنجيده تر(بخش سوم)

انواع مرور
 
1- مرور از روي جزوه و کتاب
در اين نوع مرور، داوطلب، مطلب را از منبع اوليه مجدداً مرور مي‌کند. يقيناً حتي اگر فقط مطالب مهم و قسمت‌هايي که علامت زده شده‌اند نيز مطالعه شوند، باز هم، مرور از روي جزوه، زمان زيادي را صرف خواهد کرد؛ با اين همه، نکته ای که در اینجا بایستی به آن توجه کنید این است که اگر از ابتداي مطالعه، تصميم گرفته بوديد که اين­گونه مطالب را خلاصه کنيد، حتماً همين مطالبي را که زير آنها خط کشيده شده است، مرور کنيد.
2- مرور از روي الگوي يادآوري (خلاصه‌نويسي)
اين نوع مرور، يکي از کامل‌ترين و مطمين‌ترين مرورهاست. در اين نوع مرور، شما بايد الگوي يادآوري فصل مورد نظر را در ذهن خود رسم کنيد و سعي کنيد که تمام قسمت‌ها را يادآوري کنيد و اگر نتوانستيد، بخشي از آن را به خاطر بياوريد. اين فراخواني مطالب به شما کمک مي‌کند تا در حين مطالعه خلاصه هايتان آماده تر باشيد و بيشتر روي مطالبي که نمي‌دانيد و يا اشکال داريد، تمرکز کنيد.
 
index

3- مرور با دوستان
مرور با دوستان مي تواند به شما کمک کند تا مباحث و نکات مهم آن را در کنار يکديگر و با تبادل نظر، مرور و رفع اشکال کنيد. جلسات مرور جمعي، بايد جدي و صميمانه و با نشاط برگزار شود. هر نفر، قسمتي از يک مطلب يا موضوع را براي ديگران توضيح ميدهد و ديگران گوش ميدهند، و هر فرد، نکتهاي را که به نظرش مي‌رسد براي ديگران ميگويد و هر نفر که قبلاً به آن توجه نکرده است، آن را به نکات خود ميافزايد و آنها را در کتاب درسي‌اش علامت گذاري ميکند.
 
در اين روش، بايد مراقب اتلاف وقت باشيد؛ به همين دليل، زمان شروع و خاتمه جلسه معلوم و فرصت هر کس مشخص باشد. ضمناً اين کار بايد با تعداد نفرات محدود انجام شود. اين روش براي مقابله با اضطراب و کم انگيزگي، مناسب است و اعتماد به نفس را افزايش ميدهد.
4- مرور با تست
هر موقع که بخواهيم درسي را با تست مرور کنيم، لازم است که تستهاي جديد را از آن درس يا تست‌هايي که قبلاً نزده يا اشتباه زده‌ايم انتخاب کنيم و به آنها پاسخ دهيم. اين شکل پاسخگويي، باعث يادآوري آموخته‌هاي قبلي ميشود.
 
مزیت اين روش در آن است که با نشان دادن پاسخهاي نادرست به ما، مشخص ميشود که چه نکاتي را فراموش کردهايم و بايد آنها را بازخواني و تکرار کنيم يا در چه قسمتهايي ضعف داريم و نياز به تمرين و رفع اشکال بيشتري داريم. اين کار از تکرار مباحثي که خوب بلد هستيم، جلوگيري ميکند، و از طرف ديگر، عملاً بخشي از تکاليف و تستهاي آن درس هم انجام ميشود، و به اين ترتيب، بهطور تدريجي بر آن درس مسلّط مي‌شويم.
5- مرور فعال
اگر مرور، محدود به تکرار آموختههاي قبلي شود، با اين روش، ما ميتوانيم تنها آموختههاي قبلي را حفظ و نگهداري کنيم؛ اما نميتوانيم اين آموختهها را ارتقاء دهيم و يادگيري خود را کاملتر کنيم؛ از طرفي، اين تکرارهاي يکنواخت و پيدرپي، مغز را خسته ميکند؛ ولي اگر بخواهيم که علاوه بر نگهداري آموختههاي قبلي در ذهن خود آنها را کاملتر کنيم و خود را به حد تسلط برسانيم و مرور براي ما، يکنواخت و خسته کننده نباشد، بايد مرور را به طور «فعال» انجام دهيم؛
 
به عبارت ديگر، ما بايد با پرسش و پاسخ، متن و جزييات درس خوانده شده را بررسي کنيم و ميزان دقت و حافظه خود را بيازماييم، اشکالات و اشتباهات  قبلي را کنترل و يادآوري کنيم، بيشتر روي قسمتهاي فراموش شده تاکيد کنيم و در هر مرحله از مرور، بايد  به دنبال نکات تازه‌تر باشيم و به نکاتي دست يابيم که در مراحل قبل متوجه آنها نشده بوديم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.