مهارت‌های حضور فعال در کلاس درس

در این مقاله به طور اختصار به مهارت های حضور فعال در کلاس درس بخصوص برای داوطلبان کنکور که در حال حاضر در نیمسال دوم سال تحصیلی مشغول به درس خواندن هستند می پردازیم.این مهارت ها عبارتند از:

1- پیش از حضور در کلاس با پیش‌خوانی مطلب، آمادگی قبلی ذهنی داشته باشید. در چنین حالتی شما از پیش آماده هستید تا به نکات مهم و اصلی که سر کلاس مطرح می‌شود توجه کنید و ابعاد هر مطلب را به درستی درک کنید. این کار تمرکز شما را بالا می‌برد و باعث افزایش کیفیت مطالعه‌تان خواهد شد.

2- مهارت گوش دادن به درس را به خوبی فرابگیرید. شنیدن با گوش دادن تفاوت دارد. یادتان باشد شما برای هدف والایی در راه کسب علم و دانش به مدرسه می‌روید. همین هدف باید انگیزه‌ای برای گوش دادن شما فراهم آورد. پس سعی کنید شنونده‌ی خوبی باشید.

listenn

3- گوش دادن سر کلاس را با سرعت کلام معلمتان هماهنگ کنید. در کلاس معلم‌هایی که مطالب درسی را سریع بیان می‌کنند باید پیوسته هوشیار باشید تا نکات مهم درس را از دست ندهید. در کلاس معلم‌هایی که با سرعت کم‌تر و شمرده صحبت می‌کنند امکان اندیشیدن به مسائل خارج از بحث برای شما فراهم می‌شود. باید تلاش کنید تا توجهتان به معلم بیش‌تر شود و با یادداشت کردن از حواس‌پرتی جلوگیری کنید.

4- هم‌زمان با گوش دادن، یادداشت هم بردارید و نکات مهم درس را بنویسید. بعد از اتمام تدریس معلم اگر نکته‌ی مهمی مانده که یادداشت نکرده‌اید همان موقع در جزوه‌ی خود بنویسید.

5- می‌توانید برای دقت و تمرکز بیش‌تر هنگام تدریس، نزدیک‌‌تر به معلم و تخته بنشینید تا تنها به آن‌چه معلم می‌گوید توجه کنید.

6- یکی از مهم‌ترین راه‌های یادگیری، پرسیدن است. هر مطلبی را که در فهم آن تردید دارید بپرسید. علاوه بر آن سعی کنید در فعالیت کلاسی حضور فعال داشته باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.