مهارت انتخاب یک از چهار- تکنیک های تست زنی(قسمت اول)

یکی از کارهایی که شما داوطلبان عزیز در روزهای منتهی به آزمون سراسری می بایست انجام دهید، تمرینات تست زنی است. این تست زنی باید به صورت تست زنی سرعتی و دقیقاً در شرایطی شبیه کنکور انجام گیرد تا به نتیجه‌ای که ما از آن انتظار داریم، منتهی شود. تست زنی سرعتی شرایط و مقدماتی دارد که حتماً باید به آنها دقت کنید. برای اینکه بتوانید نتایج مطلوبی در آزمونهای تستی و مخصوصاً کنکور سراسری کسب کنید، باید سه اصل اساسی را مدنظر قرار دهید. این اصول بترتیب عبارتند از: دانش، سرعت و دقت.
 
همه داوطلبان برای آزمون سراسری از مدتی قبل مطالعه را شروع کرده‌ و بسته به تلاش و جدّیتی که به خرج داده‌اند، الان در سطحی از دانش و اطلاعات لازم برای شرکت در کنکور هستند. قبل از ادامه بحث، توصیه ما به همه شما عزیزان داوطلب این است که بدون نگرانی از میزان مطالعه یا آمادگی خود برای کنکور و بدون استرس، در روزهای آتی فقط و فقط به ادامه مطالعه و آمادگی خود برای کنکور فکر کنید و حواشی را دور بریزید؛ زیرا پرداختن به حواشی و استرس ناشی از آن، تاثیر مخربی بر شما می‌گذارد و باعث می‌شود تا شما نتوانید بموقع از اطلاعات و مطالبی که خوانده‌اید، استفاده کنید؛ پس شاد و پر امید و قبراق و با توکل به خدا، آخرین قدم‌ها را هم بردارید. این را هم بدانید که مرحله تمرین تست زنی سرعتی، یکی از مراحل مهم آمادگی برای کنکور است و اگر شما بتوانید در این مرحله خوب عمل کنید، تاثیر زیادی بر نتیجه کنکور خود خواهید گذاشت.
 
۰۳۰۳۱۶-test

این نکته بسیار مهم و کلیدی را همواره بخاطر داشته باشید که چهار عامل مؤثر برای افزایش سرعتعمل در تستزنی، مطالعه مفهومی و معنیدار کردن مفاهیم، شادابی و سرحال بودن، تمرین و رکوردگیری در تستزنی و تمرکز و آرامش است. همان‌طور که اشاره کردیم، تا الان، بخشی از زمان برای مطالعه به منظور آمادگی در کنکور سپری شده است؛ اما شما می‌توانید با تمرینات تست زنی صحیح و سایر کارهایی که باید در این مدت انجام دهید، تا حدود زیادی پیشرفت کنید.
 
به عنوان مقدمه کار به منظور آماده شدن برای تست زنی سرعتی، حتماً مروری سریع از خلاصه‌ها یا آنچه که قبلاً زیر آن خط کشیده‌اید، داشته باشید. ما خیلی وقت‌ها مطالعه نمی‌کنیم که چیز جدیدی را یاد بگیریم، بلکه بسیاری اوقات مطالعه‏ می‏کنیم تا چیزهایی را که فراموش کرده‌ایم به خاطر بیاوریم. مرور سریع به شما اجازه می‌دهد تا در مرحله تست زنی سرعتی بتوانید سریع‌تر به جواب برسید و تعداد گزینه‌های صحیح شما بیشتر باشد.
 
در زمان برگزاری آزمون سراسری، از هر سؤال به سؤال دیگری رفتن و از یک مطلب به مطلب دیگر فکر کردن، به سرعت عمل و تسلّط زیادی نیاز دارد. هدف از حل تست در این مرحله، تست‌زنی سرعتی و در هفته‌های منتهی به کنکور، افزایش سرعت عمل، تسلط بر کنترل وقت و ایجاد نگاه جامع به دروس است. برای انجام این کار، بسته به برنامه خود، از دو هفته پایانی مانده به آزمون سراسری، بیشتر یا کمتر از این مدت، قبل از ظهر در شرایط کاملاً شبیه سازی شده، لباس بپوشید، پشت میز بنشینید، زمان بگیرید و هر بار، بترتیب از آزمون‌های جدید به قدیم، از خودتان آزمون بگیرید. پس از تمام شدن مهلت، سؤال‌های حل نشده را بدون در نظر گرفتن وقت، حل کنید و سپس بعد از ظهر همان روز، آزمون را بررسی کنید، اشکالات را در بیاورید و برای هر درس، قسمت هایی را که باید مجدداً مرور و جمع بندی شوند، علامت بزنید و بر اساس آن، برنامه مطالعه دو روز آینده‌تان را مشخص نمایید.
 
برای پاسخ به اولین دسته، زمانی برای خود در نظر نگیرید. بعد از زدن تست، اشکالات خود را به طور کامل بر طرف کنید. همه پاسخ ها، حتی پاسخ تست‌هایی را که جواب صحیح داده‌اید، با دقت هرچه تمامتر مطالعه و بررسی کنید. شاید پاسخنامه، راه کوتاه‌تر و مناسب‌تری برای سوال مورد نظر ارایه کرده باشد؛ در این صورت، آن راه حل را جایگزین راه حل خود کنید. این نکات به مرور زمان به سرعت عمل ما در فرایند تست زنی خواهند افزود. با یادگیری تدریجی راه حل‌های کوتاه، بتدریج، الگوریتم تبدیل معلومات تشریحی به راه حل‌های کوتاه‌تر، درذهن ما شکل می گیرد.
 
اصلا نگران بقیه قسمت ها هم نباشید؛ اگر مهم باشنددر آزمون‌های بعدی از آنها هم تست می‌آید و به این ترتیب می‌توانید که مطالعه‌شان کنید. در واقع اگر به دلیل کمبود وقت نتوانستید همه تست‌های یک درس را به طور کامل حل کنید، جای نگرانی نیست؛ چون می‌توان در آینده به مناسبت‌های گوناگون بخشی دیگر از تست‌های باقیمانده را حل و کار قبلی را کامل‌تر کنید؛ به همین شکل، هم زمان درس مورد نظر دوره می‌شود و یادگیری ما هم به صورت پلکانی افزایش می یابد.
 
در واقع اگر برای تعیین نیاز خود در دروس اختصاصی، اینگونه عمل نمایید که در هر درس، بخشی از آن درس را بخوانید که بیشترین تعداد سؤالاتغلط یا «نزده» در آزمون مذکور از آن بخش یا فصل کتاب باشد، حال اگر شما در بازه سه روزهبعدی، تست مجموعه ای دیگری را از خود آزمون بگیرید، این بار، نیاز به مطالعه بخش‌هایدیگری از دروس را خواهید داشت، و بعد از اینکه چند بار به این نحو عمل کردید، خواهیددید که مهم‌ترین بخش‌های کتاب‌ها را که بیشترین ضعف را در آنها داشته اید، مورد مطالعه قرارداده اید. اگر هنوز متقاعد نشده‌اید که این روش، بسیار مفید است، دست کم دو دوره، این کار را انجام دهید تا در آزمون سوم (روز هفتم) متوجه شوید که چه تحولی دریادگیری شما ایجاد شده است. داوطلبان عزیز! توجه داشته باشید که نمی توان تعداد آزمون ها را برای همه داوطلبان یکسان دانست، بلکه بسته به میزان آمادگی داوطلبان و مباحثی که بعد از آزمون باید مرور و رفع اشکال شود، این تعداد متفاوت است. ممکن است که داوطلبی در طی سه هفته بیست آزمون و داوطلب دیگر در همین مدت، هفت آزمون را بررسی کند.
 
اگر نمره اولین دسته از تست های دروسی که قبلاً مطالعه کرده‌ایم کمتر از چهل درصد باشد، تست زدن را متوقف می‌کنیم. در این روش، ادامه حل تست بی فایده است و پیشرفتی در کار نخواهد بود و باید دوباره برگردیم و مطالب خلاصه شده را به صورت دقیق‌تر و کامل‌تر از قبل بخوانیم. کسانی که خوب درس نمی‌خوانند و به سراغ تست‌ها می روند، عملاً وقت بیشتری را از دست می‌دهند.در هنگام تست زنی سرعتی پیش از کنکور سعی کنید که برخی از مهارت‌‌های مربوط به تست زنی را هم حتماً فراگرفته یا تمرین کنید. این مهارت‌ها به شما کمک خواهد کرد تا در جلسه امتحان با آرامش و سرعت بیشتری تست زنی کنید. در بخش های بعدی به تعدادی از این مهارت ها اشاره خواهیم کرد.
 
 
منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.